| CarameleCuLapte a întrebat:

am o intrebare.dau funda! Deci, eu am o sora care are aproape 10 ani, si eu am 12 ani. Sora mea, de 3 ani este plecata in Franta cu matusa noastra, si acolo se duce la scoala, iar eu stau cu parintii. Ea si matusa vin in tara de 2-3 ori pe an si stau cate 2-3 saptamani. Sora mea sta scasa cateva nopti si restul la matusa.Si vara asta trebuia sa vina sora mea si matusa in tara si nu mai vin deoarece matusa s a angajat, si sora mea nu poate veni in tara de una singura pentru ca e minora, in fine! Si parintii mei s-au gandit acum doua saptamani sa o aducem noi cu masina din Franta pe sora mea. Am vorbit cu matusa la telefon si a spus ca sora mea nu vrea, ca este inscrisa la niste cursuri care se duce rar acolo, si apoi am vorbit 3 minute la telefon cu sora mea si a spus ca vrea si ca mai tinem legatura. A vorbit bunica noastra cu matusa si a spus ca sora mea nu vrea! Si parintii mei au spus ca in vara asta mergem oriunde vreau eu, si eu peste doua saptamani vreau sa plecam in Franta, acolo la ea si poate reusesc sa o conving pe sora mea. Sa vina acasa macar pentru o saptamana, ea stie ca vin niste caluti de plastic mari care putem sa ne urcam pe ei, si este adevarat, si se bucura mult de acesti caluti, oare pot asa sa o conving? Aveti alte idei?

2 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

O situatie greu de lamarit! De ce parintii tai au acceptat ca sora ta sa stea cu rudele tale. Daca este din cauza saraciei, este normal ca ea, prin bunastarea care i-a fost oferita sa aleaga rudele, chiar daca inima o indreapta spre voi.Cel mai bine ar fi ca parintii tai sa-si reintre in drepturi 100 %.

Răspuns utilizator avertizat