| vLaD_9621 a întrebat:

deci am o mare problema, sunt corigent la matematica si am avut media la purtare scazuta din cauza absentelor, iar din cauza asta mama nu vrea sa ma lase in tabara la mare. Pe sora mea o lasa, dar pe mine nu. am vorbit cu tata si el ma lasa dar nu vrea mama si a incercat si el sa o convinga dar nu vrea deloc. imi pare nespus de rau pentru ce am facut si vreau din tot sufletul sa merg la mare, as face absolut orice sa ma lase... cum as putea sa o conving sa ma lase, sa ma ierte pentru ce am facut si sa ma lase la mare?

Răspuns Câştigător
| grab a răspuns:

"de-abia dupa ce ai media 10 la matematica te poti gandi la mers la mare, pana atunci e rusinos sa te gandesti la asta."

In alta exprimare: aberezi cu 10-le tau. Indobitocesti copilul daca ii faci target doar nota maxima!

My friend,
Asculta la mandea ce-i de facut.
Vorbeste cu tatal tau ca si el a trecut prin asta cand era ca tine probabil (altfel inseamna ca aveti un postas dubios in cartier) si roaga-l sa intervina el pe langa mama ta sa te lase doar daca ii promiti ca dupa ce te intorci de la mare inveti tot ce trebuie pentru corigenta pe controlate!
Asta e, ai comis-o acuma asuma-ti-o! Fii barbat, ca asa o sa fie mereu in viata nu doar la mate. Sa vezi cand te lasa femeia corigent sau seful! laughing

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e cazul sa mergi la mare, chiar nu meriti si nu ar trebui sa te gandesti la asta. Ar trebui sa-ti asumi pedeapsa, ceea ce ai facut tu este extrem de grav si nu e suficient sa-ti para rau, trebuie sa existe si niste pedepse serioase macar timp de 2-3 ani pana ajungi sa fii primul din clasa la matematica. de-abia dupa ce ai media 10 la matematica te poti gandi la mers la mare, pana atunci e rusinos sa te gandesti la asta. Trebuie in primul rand sa te pedepsesti tu pentru halul in care ai ajuns, pentru a fi sigur ca niciodata in viata ta nu mai cazi atat de jos. daca mergi acum la mare, te trezesti ca la anul esti iar in prag de corijenta la matematica si nu mai ajungi niciodata sa fii primul.

| Brigaela a răspuns (pentru grab):

Struguri acri, nu?

| grab a răspuns (pentru Brigaela):

Nu! Mai incearca! "vrabia malai viseaza" rings a bell? big grin

| grab a răspuns (pentru Brigaela):

"de-abia dupa ce ai media 10 la matematica te poti gandi la mers la mare, pana atunci e rusinos sa te gandesti la asta."

In alta exprimare: aberezi cu 10-le tau. Indobitocesti copilul daca ii faci target doar nota maxima!

My friend,
Asculta la mandea ce-i de facut.
Vorbeste cu tatal tau ca si el a trecut prin asta cand era ca tine probabil (altfel inseamna ca aveti un postas dubios in cartier) si roaga-l sa intervina el pe langa mama ta sa te lase doar daca ii promiti ca dupa ce te intorci de la mare inveti tot ce trebuie pentru corigenta pe controlate!
Asta e, ai comis-o acuma asuma-ti-o! Fii barbat, ca asa o sa fie mereu in viata nu doar la mate. Sa vezi cand te lasa femeia corigent sau seful! laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai tu crezi ce meriti? trebuie sa simti si tu ca ai dat-o in bara.

| Fatamuntilor a răspuns:

In viata trebuie sa-ti asumi greselile.
Ca in majolitatea famiilor comunicare nu prea exista.
Ce a adus la situatia ta proasta la matematica? De ce ai absente? Ai fost bolvav? NUMAI asa ai avea o scuza!
Incerca sa dovedesti a meriti tabara aia ....invata cel putin pentru corigenta, si la anul fa-o pe mama ta mandra de tine!
Daca aceasta vara nu vei merge la mare asta e ..trebiue sa inveti sa-ti asumi responsabilitatile si sa inveti din greselile tale!
Fi copilul de care mama ta se poate madri si la anul vei merge la mare!

| Exilee a răspuns:

Ce face? laughing

Da desigur ca poti avea accea la (nota) mare. Vara asta presimt ca o sa te distrezi de minune cu teorema paralelelor neechidistante devil big grin

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Deci din vara asta ne pregatim pentru (nota) mare da?

Saptamana viitoare ( cand putem sta fara grija, afland ca unii au promovat/esuat la examenul de bac) ne distram cu triunghiurile asemenea, liniile important ein triunghi, punctele importante in triunghi, ecuatiilede gradul 1 si 2, polinoamele cu coeficienti complecsi, functiile polinomiale, sirurile convergente si divergente, integrala lui Riemaann, spatiile vectoriale, formulele radicalilor compusi, ecuatiile exponentiale si logaritmice, maximele si minimele, relatia lui Leibniz-Newton. APoi o sa facem asa-zisa " Armata matematica". In cazul in care uiti sa spui domeniul de existenta, vei face 4 ore alergari de teren pana iti pierzi cunostinta. Dupa aceea avem valsul cu sistemele de ecuatii liniare si matricele inversabile. Sa vezi ce danseaza domnisoara ecuatie matriceala. ( am auzit ca este si virgina) Sa nu uiti sa-ti achitionezi si-un costum elegant pentru ca sa facem impresie buna invatand astfel grupurile abeliene.

Apoi, daca vrei putem sa ne ducem la bazin si sa inghitim apa pana ne pierdem respiratia pentru ca apoi sa cantam despre elementele chimice C, O, H, N, F, etc.
Dupa trebuie sa mergem pana la un spital unde ne va trata doctorul "L'Hospital in stabilirea limitelor unor functii.
Aolo pai daca faceai armata cu mine laughing big grin

| suffarstar a răspuns:

Tot ce facem atrage dupa sine o rasplata. Nu poti fugi de acest lucru. Trebuia sa te gandesti la asta cand chiuleai. Nu vreau sa fiu rau dar cred ca e mai bine pentru tine sa stai acasa ca sa inveti sa fi constiincios. Nu incerca sa fugi de pedepse, va fi spre raul tau.

| ElenaSA a răspuns:

In cazul in care stiai din star ca nu te lasa la mare inseamna ca nici n-ar trebui sa o convingi. Poate reusesti sa pleci cateva zile dupa ce-ti dai corigenta.

| Iulian03 a răspuns:

Buna! Zii mamei ta ca nu ai fost pregatit de ai ramas corigent si zii la anul ca nu o sa mai ramai corigent si sper sa te lase.Bafta!

| Zoey112 a răspuns:

Eu zic sa te pui pe invatat si sa lasi mare pentru la anul.

| BLeur a răspuns:

Învaţă mai mult de anul viitor şi nu mai pleca de la şcoală. Mori dacă stai într-o bancă şi te uiţi la unu care, cu siguranţă pentru cei mai mulţi vorbeşte singur. thinking
Promite-i că înveţi, dar chiar învaţă. Nu promite ceva şi mai târziu; ' nu am promis eu aşa ceva. ', după se va supăra mai tare pe tine.

| Anca2999 a răspuns:

Nu cred ca ai sanse.dar daca, chiar vrei sa faci ceva, invata.

| Arkhasas a răspuns:

Ar trebui să înţelegi că nu eşti suficient de inteligent încât să mai ai şi mofturi. Dacă n-ai fost în stare să iei un 5 acolo să treci măcar...dai dovadă de prostie. Deci nu meriţi NIMIC!

| marktheshark a răspuns:

Fa o promisiune(dar sa o respecti) poate o mai indupleci

| Oviiyy a răspuns:

Esti praf cacarezule, tu nu meriti nici sa iti dea mancare omul

| Iuliana186 a răspuns:

Roago frumos. Spune-i cp vei învăţa mai bine. Pune-te şi învaţă atunci când ea te poate vedea.
Fii copilul perfect câteva zile şi apoi încearcă să o întrebi din nou. Nu o mai bate la cap un timp, şi poate se ră-gândeşste.
Baftă!

| lila36 a răspuns:

Pentru inceput ai putea sa incerci sa treci la mate si poate nu va mai fi suparata pe tine dar posibil sa nu te lase in continuare.Atunci e timpul pentru arma secreta...mig dejun la pat. Pune-ti ceasul sa sune inaitea ceasului ei sau poti sa ii opresti alarma(dar ai grija sa nu aiba treaba de la o anumita ora pentru ca atunci chiar dai de belele)si pregatestei micul dejun preferat. Poate prefera omleta cu lapte cald langa, sau ou ochi cu sunca prajita si o cafea cu mult lapte.Ori ce ai alege asigurate ca ii place (de asemenea asigurate ca ai toate ingredientele necesare). Sper ca te-am ajutat si sper sa mearga.Pe curand.

| Andreiyy a răspuns:

Poi in cazul tau este cam dificil, ai dezamagito pe mama ta din cauza scolii. Eu iti sugerez sa o convingi ca in viata sunt lucruri mai importante decat scoala. Ar trebui sa profitati la maxim cat sunteti in viata, decat cearta si ura mai bine intelegere si respect. Spune-i mamei tale sa citeasca mesajul meu si o sa inteleaga ca a fost o greseala deoarece esti doar un copil nu realizezi ce faci si ce nu faci. Numai bine si vacanta placuta! Funda; x?

| Denymatrix a răspuns:

Daca nu ti-a placut cartea baiatu'...

| CvonD a răspuns:

Ii poti face un cadou- flori (asta functioneaza mereu) si cere-ti iertare, si spune-i ca vei invata si ca nu o sa se mai intample niciodata happy