| LongLive a întrebat:

Am si eu o mica problema. Parintii mei s-au despartit... si tata are custodia mea.
Dupa ce am fost in vacanta de craciun la sora si la mama mea, care stau in Anglia, cand m-am intors inapoi in Romania, tata avea de gand sa vina cu noua lui prietena acasa dupa ce si m-a lasat singur acasa cam 8/12 luni. Eu in timpul asta am cam chiulit de la scoala o saptamana intreaga si a aflat. Tata i-a spus decat sorei mele ca vine cu prietena si i-a spus sa nu-mi spuna mie inca fiind cam parsiv... Stia ca daca imi spune ca vine cu ea o sa raman in Anglia la mama. Dar m-am intors
Toate bune si frumoase a venit cu ea si marea surpriza este ca ea are o fiica de 6 ani. Tata nu a terminat sa ma creasca pe mine si deja isi ia alti copii... [eu am 14ani]

I-am spus ca vreau sa ma duc inapoi in Anglia la mama mea pentru ca nu am de gand sa am o viata in Romania si a inceput sa urle la mine. Sora mea a terminat liceul si facultate in Romania si nu au absolut nici o valoare in Anglia. Dar el nu vrea sa ma lase pentru ca mama are si ea un prieten si el zice ca esti un betivan ceea ce este absolut ne-adevarat, il stiu este chiar foarte de treaba. Azi am fost chemat in cabinetul consilierei din cauza absentelor si i-am spus si ei cum sta treaba si mi-a zis sa il trimit pe tata la ea sa discute, sper foarte mult ca ea sa il convinga.

Nu am absolut nimic in potriva sa ca isi reface viata... E complet normal dar sa creasca si alt copil...

Cum as putea sa il conving sa ma lase sa plec inapoi in Anglia?
Da, am vorbit cu mama mea, ea este absolut de acord sa ma ia inapoi. O am si pe mama si pe sora mea[23 ani] de partea mea.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca sa rezolvi problema pe cale amiabila. Spune-i ca avand un copil mic nu se poate ocupa bine si de tine.
Daca nu se rezolva asa nu ramane decat ca mama ta sa ceara in instanta, impreuna cu tine, stabilirea domiciliului la ea si, avand in vedere situatia, aproape sigur o va obtine.

| mona a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau ca de la barbat la barbat si explica asa incat sa inteleaga ca tu iti doresti sa fi cu mama si cu sora ta

Răspuns utilizator avertizat
| robertpaul a răspuns:

Este greu sa rezolvi problema, pentru ca e hotarata in instant banuiesc, custodia ta.Fi Tare, vezi-ti de scoala, incearca sa-ti faci prieteni, iesi afara din casa, fi un copil model, iar la 18 ani vei lua deciziile care le doresti.Incearca sa-ti faci de lucru, sa fi preocupat de ceva, sa ai timpul ocupat si sa astepti.nu te pripi sa faci ceva gresit.esti tanar si ai tot timpul din lume sa alegi ceea ce vei dori sa faci la 18 ani.si tatal tau are dreptul la o viata, trebuie sa intelegi asta.nu cred ca intelegi deocamdata.sunt lucruri in viata care le intelegem doar cand vom avea ocazia sa trecem prin ele.cauta-ti sprijin in prieteni, distreaza-te, fa sport orice altceva, care nu te inchide in tine insuti.ciao

| LongLive explică (pentru robertpaul):

Sunt baiat;/, Nu am sa rezist pana la 18 ani in situatia asta.

| robertpaul a răspuns (pentru LongLive):

Scuze atunci.anulez tot ce este scris la feminin si-l citesti tu la masculin happy

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Daca nu il poti convinge ar trebui ca mama ta sa il cheme in instanta pentru luarea custodiei, mai ales ca in custodia lui tu ai lipsit de la scoala, deci nu a avut grija de tine!

| llljk a răspuns:

Spune-i mamei tale să vorbească cu el, să îl convingă. Sau eventual insistă să te lase să mergi. E cam greu fiindca tatăl are custodia ta şi el decide lucrul acesta, mai ales că tu eşti minoră.

E cam greu să mergi în Anglia. Fă-ti prieteni acolo in oraş unde locuieşti, continuă studiile şi cand o să fi majoră faci ce vrei.