| SamsungElectronics a întrebat:

Bună dimineața.

Am o problema.

La lucru șeful meu îmi pune tot felul de poreclele enervante de exemplu, babilonia și jancarlo și vasali de la Vasile și pe mine ma cheamă Andrei și tot felul de rahaturi din astea îmi zice și mie efectiv nu îmi place. Când zice asta ma enervează foarte tare și ma supără rău, într-o zi mi-a zis sa spal o linguriță și am mers la baie sa o spal și după ce am spalat-o am zis, are nevoie cineva de linguriță și șeful meu a zis, dar unde ai spalat-o în wc? Si după a început sa rada și a mai fost un prieten de ai lui acolo, ma enervează foarte tare asta și mie nu îmi place sa fiu luat de prost și să își bata joc, ca daca eu îi întorc roata nu știu cum o sa fie, tot îmi vine sa îi zic câte ceva când zice către mine, dar pe mine nu ma lasă sufletul și șeful pe lângă asta mai are și o spălătorie auto și ma trimite câteodata și pe acolo și băiatul ala care este angajat, face pe smecherul și pe deșteptul cu mine. I-am zis lui mami ca vreau sa îmi dau demisia, dar mami nici vorba nu vrea, deci efectiv nu mai suport nemernicia asta.

Ce pot sa facă?

Niște sfaturi va rog frumos.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Sunt niște glume proaste făcute de un om prost. A văzut că are cu cine. Într-un fel mi se pare destul de exagerat să-ți dai demisia pe baza unei porecle care nu-ți convine, dar totuși până la urmă sunt sentimentele tale la mijloc...

Până la urmă vei face ce simți tu.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Da-ti demisia fara sa - i mai ceri voie mamei tale.
Ia-ti deciziile singur, esti mare, esti la munca.
Mama ta nu stie ca tu suferi si ai motive importante pentru a decide ca trebuie sa pleci, ca nu esti respectat.

Si a doua... :

Cauta-l si vorbeste frumos, educat si SERIOS, spune-i ca vrei sa-i spui ceva si ca dureaza 1 minut :
Du-te la el si spune-i ca comportamentul lui fata de tine era deranjant, le-ai tratat ca pe niste glume si ai acceptat cu greu, dar ai ajuns la refuz in urma prea multor repetari, deranjandu-te rau comportamentul lui, ca te-a poreclit si ce-ti mai face. Spune-i ca esti o persoana serioasa si nu mai vrei sa continui sa muncesti asa si ca esti decis sa-ti dai demisia daca nu te trateaza serios si nu se comporta normal. Spune-i ca preferi un comportament mai serios si sa-ti zica decat pe nume, specificandu -i ca : daca esti om serios si poti sa intelegi, voi continua sa lucrez aici, daca nu, sunt pregatit sa-mi dau demisia.
Si acum... vezi ce face, devine serios? sau pleci!