| Carmen a întrebat:

Buna dimineata! Revin cu o dilema. E vorba de prietenul meu care vroia sa iasa in weekend la un gratar cu prietenii fara mine (sunt la facultate in alt oras vreo 120km de casa) si nu mi-a convenit. Uneori cand ne chemau prietenii la o iesire, la mall sau acasa la cineva, prietenul meu nu avea chef si prefera sa stea acasa si i-am respectat asta. Acum vrea sa se distreze, sa faca ce vrea in timp ce eu stau. Caci la gratar vin prietenii singuri sau cupluri. Mi se pare f urat sa faca asta, caci timp este sufieicent pentru alte gratare, atunci cand vin acasa. PS: l-am rugat sa vina la mine, dar nu vroia, dar daca il roaga un prieten la gratar gata il asculta. Sunt foarte suparata. Voi ce parere aveti? am procedat bine?

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Cred ca ai procedat bine dar acum mai lasa si de la tine si ai incredere in el, lasa-l sa mearga de data asta, oricum ar trebui sa ai o discutie serioasacu el pe tema asta

17 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Lasa,o sa treaca, nu mai fi suparata. Daca acum i-ai explicat asta, si stie, probabil ca iti va respecta dorinta. Daca nu, e nesi.

| Liliana1981 a răspuns:

Nu, nu ai procedat bine. Asta e o dovada de neincredere... data viitoare cand o sa mai fie invitat la gratar probabil nici nu o sa te mai anunte.

| angel74dm a răspuns:

It's a guy thing... La grătarele cu prietenii se bea bere, se spun bancuri fără perdea, se bârfesc prietenele sau fetele în general, nu râd ceilalţi că el e cu doamna, adică sub papuc, asta e vârta la care se petrec lucrurile astea în mod natural. Ai răbdare să se mai maturizeze un pic şi o să vezi că o să aibă alte priorităţi, de om "aşezat", ca să zic aşa, adică o să ieşiţi la restaurante, la cinema, plimbări prin parc, precum şi grătare cu alte familii (repet: familii, nu indivizi single), ieşiri în excursii, serate, concedii chiar cu prietenii cei mai buni, etc... Dar acum e vârsta care cere acest lucru, evadări din cotidian se numesc. Închipuie-ţi că la finalul unei zile la un grătar cu prietenii, el se simte exact cum te simţi tu când mergi doar cu prietenele la o zi de shopping şi-ţi cumperi trei perechi de pantofi, o rochie şi două parfumuri în trend.
So, don't be sad! big grin
Cu stimă, Angel...

| KhaleesiD a răspuns:

Buna. Sunt intro situatie asemanatoare cu cea mai buna prietena a mea. Nici noi nu mai facem prea multe chestii impreuna si ne=am distanatat.
Eu ca mai intai ar trebui sa vorbesti cu prietenul tau despre aceste lucruri. De ce nu te mai invita afar cu el, de ce nu merge la tine si chestii. Eu asta as face mai intai. Apoi daca dupa ce ati vorbit si tot asa se comporta atunci ma gandesc ca nu este un prieten prea bun. Sper ca te-am ajutat.
Mult succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Gogoshica94 a răspuns:

Da dar daca nu va respecta asta...inseamna ca nu ii pasa de tine

| raluk27 a răspuns:

Da, pesonal consider ca esti indreptatita sa te superi. E foarte dureros cand celalalt prefera oricare alta companie decat a ta. Iar ceea ce face el mi se pare nesimtire (intentionata) si lipsa de sentimente fata de tine. Nu e vorba de incredere sau nu. Pot fi numai 100 de baieti cu el.E vorba de faptul ca nu isi doreste compania ta. Cu tine nu are timp/ chef, in schimb cu ei are.Si scuza-ma, 120 km ii faci intr-o ora jumate, doua. Eu zic sa iti "revizuiesti" relatia. Daca ai si purtat o discutie serioasa cu el pe tema asta, si totusi a continuat, cu atat mai mult. Nu te iubeste. Iar asta in timp o sa duca la n eforturi din partea ta pentru a face relatia sa mearca si la un moment dat o sa te epuizeze. Eu zic sa fii mai indiferenta o perioada. Nu ii raspunde la telefon asa des, da-te ocupata, redutimpul petrecut cu el. Nu veni acasa in saptamanile urmatoare, iar daca te cauta, zi-i ca iesi cu prietenele.

| darrio2007 a răspuns:

Din cate spui, chiar daca tine la tine, nu poate trece peste vechile obiceiuri.Sau sa lasi de la tine.Si sa mergi cu el.Acolo unde vrea.Cam dificila problema voastra.Va trebui sa stati de vorba serios.Si sa hotarati ce veti face pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga-l intr-o cusca, si-l eliberezi cand mai vii pe acasa.iei cheia la tine cand pleci.bineinteles ca tu stai inchisa in casa nu-i asa? da nu singura.pai el oricum de unde sa stie? carmen? daca va jucati dea relatia, nu o sa tina. daca vreti sa fiti impreuna, pentru tot restul vietii, este un singur mod. daca aveti chestii mai importante de facut....asta e.

| AtateaConditii a răspuns:

Poi prietenul tau tine legatura cu tine tot timpul pe cand cu prietenii odata pe saptamana sau mai putin. Si oricum daca stai la 120 de km de casa ce rost are sa bati atat drum pentru un gratar? De ce vrei sa petreci atata timp cu el, dupa casatorie o sa doresti sa mai scapi de el asa ca nu lasa impresia ca esti obsedata dupa el.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Pentru a te simţi bine lângă o persoană trebuie să te asiguri că eşti într-o oarecare măsură compatibilă cu ea.

| tracicus a răspuns:

rolling on the floor daca ai fi prietena mea ai avea PA de la mine... cum poti sa gandesti asa ceva, daca merg si prietenii tai acolo normal ca o sa fie si o sparta la gura care daca o facut iubitul tau ceva te anunta. rolling on the floor ii ingradesti dereptul la libertate, teoretic se da inchisoare cu suspendare laughing))

regis
| regis a răspuns:

Da, ai procedat bine, cu siguranta pe viitor nu iti va mai spune unde si cu cine merge... Si ce tupeu pe el, sa manance chiar si in zilele in care tu esti la 120 de km...

| wanna a răspuns:

Tu ii cunosti cercul de prieteni?
Ai iesit vreodata la gratare de genul cu prietenii lui?
Daca nu si daca e fix cum zici tu ca atunci cand esti cu el nu are chef sa iasa si cand e singur "da cheful peste el" sa zic asa, mie mi se pare ceva putred la mijloc.
Sfatul meu: fii mai precauta in ceea ce-l priveste pe el si cercul lui de prieteni.
Acum te invat ceva urat, dar foarte folositor, crede-ma devil Daca ai parolele lui de messenger /facebook, intra si verifica conversatiile, comentariile etc.

| Anonim5566 a răspuns:

Nu, eu spun ca nu ai procedat bine. Este barbat, pana la urma are nevoie de iesiri cu prietenii. Tu iesi cu fetele, nu-i asa? Acorda-i putina libertate, nu-l sufoca. Si e normal sa e duca la un ratar cu prietenii care este aproape dar sa nu vina la tine asa usor, sunt totusi 120 km dus si inca 120 intors!

| paceandlove a răspuns:

Poate nu mai simte ce simtea