| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena cel putin eu o iubesc mult si tin la ea, dar ea imi tot zice ca am o problema ca sunt ciudata si ca prietena ei cea mai buna vede asta si inca o prietena comuna. Nu ma prea intereseaza parerea lor, dar m-am saturat sa tot repete ca daca vreau sa plec din viata ei usa e deschisa. Nu e pierdere pentru ele, ci pentru mine. Cred ca incearca sa ma manipuleze emotional deoarece eu sunt cea care le duce cu masina si ajuta in mare parte. Cred ca pierderea e pentru ele nu pentru mine. I-am zis ca am prieteni care ma accepta asa cum sunt, dar ea a zis ca prietenii mei sunt ca mine probabil si ea ii evoluata. Mai bine cu o persoana ca ea de la care am ce invata. Intr-o seara m-a rugat sa raman in ziua urmatoare pana la ora 3 sa-i faca o surpriza prietenei ei cele mai bune sa-i cumpere o rochita. Nu am vrut sa raman si am zis ca nu am treaba acasa. Ca mint si ca pleaca sa doarma. Inainte mi-a promis ca ne uitam la film, dar dupa ce am refuzat-o ca ii e somn. Am plecat si cand m-am intors pe la 2 noaptea ea inca vorbea cu ceva prietena la telefon. Am zis de ce nu te uiti la film cu mine? Pentru ca nu ma uit la film cu oameni care fac gesturi de doi lei si care mint. Bineinteles ca am mintit-o ca am treaba acasa, dar pur si simplu nu am vrut sa raman deoarece ma simteam ca o umplutura folosita care are masina. In plus a mers la gratare cu un grup de baieti si fetele. A zis ca daca incercam sa ma integrez mai mult in 'gasca' aia a lor probabil ma chemau si pe mine. Da ea aduce vorba de mine sa vada. Ele nu ma cheama cand ies cu ei deoarece mie nu imi place. Sincer nu incercam sa ma integrez pentru ca e o gasca de ratati care nu au nimic interesant de zis. Nu stau din ei. Ce credeti despre ea? E timpul sa o las in pace alaturi de " prietenii ei, prietenele ei " temporale?

Răspuns Câştigător
| MorganaM a răspuns:

Eu nu inteleg cum poti sa tii si sa iubesti o asemenea hiena. de ce nu oferi prietenia ta unor persoane care sunt ca tine :calde, simtite si educate? eu cred ca ai facut o mare greseala sa mai tii vreun fel de legatura cu aceste persoane care au un caracter execrabil. nu reusesti nimic, de ce mai interactionezi cu ele?

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru MorganaM):

O iubesc mult pe prietena asta a mea pentru ca la inceput era altfel. Cel mai sigur era doar de fatada comportamentul ei si acum mi-am dat seama de adevarata ei fata. Cu celelalte prietene ale ei nu am treaba, nu ma intereseaza de ele la fel cum pe ele nu le intereseaza de mine. Cu ea am vorbit mai mult timp, dar sincer o sa renunt. Incep sa vad ca nu ajung nicaieri. Imi doresc foarte mult sa intru la politie si recunosc ca vorbesc cam mult despre asta de o perioada, dar azi de exemplu i-am scris ceva, a raspuns, dar dupa a zic ca ne mai auzim nu are timp de povesti. Am intrebat-o daca nu are chef in general sau nu are chef de mine. A zis ca in general si nici de mine ca vorbesc doar de politie, varamea, tata, politie. Ei sunt politisti si e ceva normal sa ma sune sa ma intrebe cum sunt cu examenele daca mai dau. Nu o sa inteleg niciodata de ce cu prietenele ei se comporta frumos si le scrie mesaje dragute ca le iubeste. In timp ce mie nu si desi am ajutat-o, am dus-o cu masina, am fost cam dupa ea tot eu sunt aia gresita. Eu sunt crispata, prostuta, cu mine ii e rusine. Mi-a zis ca in ultima vreme o irrit de-a dreptul si ca inainte ii eram draga, dar acum nu mai ii sunt. Nu am decat sa-mi demonstrez prietenia si sa ne apropiem din nou una de cealalta sau sa-i dau motive sa-i fiu din nou draga. Inainte ma mintea frumos cel putin in mesaje ' te iubesc ', de la o vreme am intrebat-o de ce nu-mi mai raspunzi inapoi ' si eu ', sau ceva asemanator. Pentru ca eu pe tine nu te iubesc, imi esti doar draga, dar pe viitor poate. Mi-am dat seama ce fel de persoana e! Probabil o iubeste pe prietena ei cea mai buna si familia, fratele atat. Nu mai vreau sa imi demonstrez prietenia fata de ea. Consider ca am facut-o suficient pana acum. Am renuntat sa fac multe lucruri pentru ea si asta doar ca sa o ajut si sa o multumesc, sa-i fiu alaturi, dar am fost ignorata de cele mai multe ori. Nu merita efortul si am realizat asta acum.

| MorganaM a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Tu o iriti ducand-o cu masina si facandu-i toate poftele? ia nu i le mai fa atunci. Mie mi-ar fi placut sa am mai multe prietene asa dragute si scumpe cum esti tu, dar am vazut si eu ca sunt greu de gasit, am doar cateva de care imi este drag, dar merita decat sa am o mie si de fapt sa nu fie 'prietene' ci lipitori. imi pare foarte rau ca ai avut parte de o asemenea experienta urata si cruda, si eu am avut... mai demult am avut o prietena de bani gata, adica eram in aceeasi clasa si ne intelegeam bine si apoi am fost si la ea acasa si avea o casa super scumpa si cand a venit la mine si a vazut ca am o casa obisnuita, brusc nu a mai vorbit cu mine nu mi-a mai raspuns la telefon se facea ca nu ma vede, etc. a fost groaznic petnru mine dar am invatat o lectie pretioasa si datorita acelei experiente am reusit sa incerc sa imi dau seama cum sunt oamenii inainte sao patesc asa de rau si asa mi-am gasit prietenele pe care le am acum. asa ca si tu poate poti invata din aceasta experienta si iti vei putea gasi niste prietene sau cel putin o prietena, dar care sa merite si sa fie la fel de scumpa ca si tine. te pup si ai grija de tine >big grin

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru MorganaM):

Am văzut-o după câteva zile am pupat-o pe față. A zis că să nu mai fac asta mai ales acum. Nu poate să fie falsă cu mine mai ales după ce s-a întâmplat. Când o să-i fiu dragă din nou o să simtă şi ea asta şi o să mă ia în brațe, pupe. Da până atunci nu! A zis că uneori nu îi place să fie aşa iubită nici de prietena ei cea mai buna sau fratele ei, etc. Se referea că înainte s-au întâmplat niste lucruri intre noi doua precum: am mintit-o natural cu lucruri micute, nu am putut sa o duc o data undeva cu masina din motive personale, am adus-o cu mine cand am avut un examen sa vada un apartament, dar aparent propietarul era plecat. In mare astea sunt intamplarile care ei i se par urate. Ar mai fi momentul cand am fost putin neindemanatica si am varsat un suc la Subway jos sau cand m-am uitat cumva la ea din cauza mimicii care o am la fata. Nu mi-am dat seama de lucrurile astea pana cand le-a aruncat asupra mea ca niste jigniri. A zis ca totul depinde de mine ca usa e deschisa, dar cand vad ca ma respinge asa parca nici nu mai am energia necesara incat sa fac ceva. Te pup şi eu si ai grija de tine! Lasa-mi Facebook sau Instagtam in mesaj privat daca doresti! O zi frumoasa! :*

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prea multa drama in viata ta de adolescenta! De ce nu iti cauti o prietena pe masura, care se te aprecieze asa cum esti, sa te respecte si sa te puna la loc de frunte cum faci tu?!
Faptul ca amica asta iti spune ca poti pleca din viata ei, ca usa iti este deschisa, inseamna ca efectiv te pofteste sa iesi din viata ei pana nu te da ea afara!
Sincer, eu demult as fi rupt relatia cu asa prietena/ prietene!
Fa-ti o alta prietena, un alt grup, format din oamneii care-ti plac si cu care te simti bine!

| Florentina9210 a răspuns:

''Cred ca incearca sa ma manipuleze emotional deoarece eu sunt cea care le duce cu masina si ajuta in mare parte.'' Te iau la misto, fatuca. Nu sunt prietenele tale. Ele profita de tine. Scapa de ele cat mai poti!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai din ce am inteles aici din ce ai scris este faptul ca gruoul tau de prieteni nu are o parere buna despre tine asa si ca mai mult se folosesc de tine si ca te simti ca o a treia roata cand stai langa ei sfatul meu este ca pe viitor sa ai grija de ce persoane ai in viata ta si felul cum se comporta cu tine inseamna ca pana acum doar tu i-ai fost o prietena adevarata si nu invers daca ti-a spus ca esti ciudata eu zic sa iti schimmbi anturajul daca nu te simti bine cand esti in preajma lor deoarece un astfel de anturaj poate sa te influenteze in mod negativ si o sa te faca sa te simti aiurea pe langa altii care nu sunt ca tine daca nu te accepta asa cum esti si mai mult se folosesc de tine si iti vorbesc pe la spate atunci clar acele persoane nu le poti numi prietene.
Dar eu nu pot sa iti spun ce sa faci cu viata ta eu doar ti-am dat un sfat tu decizii e viata ta.
Incearca sa te gandesti bine la situatie si sa fii sigura ca iei decizia cea buna pentru tine.
Toate cele bune.

| Nitunitu a răspuns:

Spune-le sa faca plinul la masina.

Nu cred ca te vor mai deranja vreodata

| AnthonyWhite a răspuns:

Poti sa ii spui si tu prietenei tale :
ca nu te simti bine
nu ai timp
ai treaba

iar daca insista sa te descoase sa te ia la rost sa intrebe ce treaba?
ii raspunzi : uite 'cum o cheama ii zici pe nume' eu chiar nu pot sa vorbesc zi-mi te rog repede ai sa imi spui ceva?
daca incepe si o lalaie sau iti vorbeste aiurea... ii spui pentru ultima data " scopul si durata apelului "

altfel butonul rosu Daniela este acolo pentru a-l folosi fara a spune : pa, te pup, la revedere etc.

nu cred ca e de tine... tu ai nevoie de un anturaj mai bun.

| CodyObrain a răspuns:

Astea sunt prieteni zici? Nici persoanele pe care le urasc nu sunt asa, stai departe de ele daca vrei sa iti faci o viata frumoasa, nu te uite uita in urma de 2 ori si nu te gandii niciodata mai mult de 3 secunde la ce ai lasat in urma, cred ca o sa fi foarte fericita daca scapi de parazitii aia.

| lemonjuice a răspuns:

Las-o cu prietenii ei, pentru ca iti faci numai rau. La timpul potrivit Domnul iti va incredinta o prietenie adevarata. Nu merita sa stai cu cineva care pur si simplu incearca sa te schimbe. Daca o iei din unghiul cu "ciudata" eu cred ca fiecare suntem ciudati in felul nostru. Deci din cate ai spus chiar nu merita prietenia ta happy