| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Voi cum gestionați micile neînțelegeri care apar în cuplu?
Eu personal cunosc 2 cupluri care nu-și mai vorbesc 2/3 luni după fiecare ceartă! Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
| SuperFata a răspuns:

Când orgoliu e mai mare decât iubirea, nimic nu funcționează. Acolo e un orgoliu incredibil și fiecare așteaptă sa lase celalalt de la el și uite ca se ajunge sa nu - și vorbească luni în șir.
Asta dăunează relației pentru ca fiecare are în tot timpul asta nevoie de atenție, iubire, etc.
Dacă nu mai găsește asta în partener, în timpul asta de ' pauza verbala ' unul sau chiar ambii dintre parteneri, ar putea sa își îndrepte atenția către altcineva și uite asa se trezesc ca se instala din prostia lor.
Cincluzie; lăsați orgoliul și vorbiți, vorbiți orice, nu contează...despre vreme, despre ce ceata e afara, va trimiteți mesaje când unul e plecat și ceri sa cumpere o pâine, o tâmpenie, orice.
Ideea este sa nu lăsăm tăcerea asta pentru ca distruge relația și uneori este iremediabil.
Dacă exista iubire, e păcat.

82 răspunsuri:
| iulia0514 explică (pentru darrio2007):

Sa ști ca ai dreptate uneori îți vine să o iei la sănătoasahappy

| iulia0514 explică (pentru Pths89):

Oricum le folosesc pentru ca sunt bune pentru păstrarea culori hainelor, dar îmi place sa spăl hainele pe culori și le aleg pentru ca unele haine au nevoie de alt program de spălare!

| iulia0514 explică (pentru darrio2007):

Da i-am cumpăra chiar și o coasăhappy

| Pths89 a răspuns (pentru iulia0514):

Hehe, voi va iubiți grav dar așa mai cu ciocniri, precum plăcile tectonice.winking

| iulia0514 explică (pentru Pths89):

Ne iubim da mai avem și noi divergențele noastre după 14 ani de căsătorie eu zic că e normalhee hee

| Pths89 a răspuns (pentru iulia0514):

La mulți ani?

| iulia0514 explică (pentru Pths89):

Mulțumesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru iulia0514):

Si noi tot la 14 ani de casatorie. Dar ambii dupa alte casnicii de 12 ani fiecare. Avem aceeasi varsta.

| kn1 a răspuns:

Timpul ti le va spune pe toate

| iulia0514 explică (pentru darrio2007):

Felicitări și la mulți ani! Noi suntem la prima căsătorie amândoi el e mai mare ca mine dar important este ca ne înțelegem!

| cristi202 a răspuns:

Cred că certurile se rezolva mult timp înainte de a începe. Cînd te hotărăști să îți respecți și să îți iubești partenerul. Cînd ai asta in minte, știi bine că certurile trebuie sa aiba o limita, că mai presus de orice trebuie sa fie ea/el, și că restul, acele lucruri pentru care te certi sunt lucruri mai puțin importante, chiar daca par foarte importante. Doar nu vei distruge relația pentru ceva care îi este inferior! Daca ai perspectiva asta, atunci cînd apar discuții, te limitezi la acele discuții și atît. Nu apar acele chestii urite care duc la afectarea relației. Din nefericire, am asistat și la așa ceva. Ea, destul de slăbută intelectual, el ceva mai bine la acest capitol. Ea greșea, pentru că nu gindea cum trebuia lucrurile, aparea discutia, la care eram și eu de fata, și el îmi zicea mie: "Na zi tu că nu îi proasta!" sad. Sa îți desconsideri într-un asemenea hal partenerul, încît să îl faci prost în fața altcuiva, eu cred că indica probleme serioase în acel cuplu. Probleme ce țin nu de incapacitatea ei intelectuala cît de lipsa lui de respect. La urma urmei, el și-a ales-o, daca îl deranja acest aspect, nu trebuia să o aleaga. Mi-am ales soția pentru că din start i-am datorat un respect profund. Așa cum este ea, cu calități și defecte. A făcut și ea prostii, am făcut și eu, dar niciodată nu ne-am făcut prosti Doar in gluma, dar nu la ceartă. Acolo avem grija cum ne cintarim cuvintele, avem grija sa nu ne ia gura pe dinainte. Pentru că gura poate strica mult, și chiar daca mai apoi iti pare rău și îți ceri iertare, pot rămîne urme.
Deci întotdeauna cînd m-am certat cu soția doar am discutat încercind sa găsim soluții. Daca nu am reușit să găsim, am lăsat-o pe alta data. Daca nu ai ajuns la un consens, nu înseamnă că e sfirsitul lumii, se mai poate discuta, mai pot apărea idei noi între timp, se mai pot schimba lucrurile, și atunci o noua discutie poate clarifica mult mai bine lucrurile. Dar, daca tu te crezi macho man, și o consideri pe ea inferioara, sau daca vrei sa te răzbuni pentru că ți-a greșit cu ceva, sau alte chestii urite de genul asta, atunci ce se spune, forta argumentelor cedează în fața motivatiilor pentru care are loc cearta. Și atunci chiar nu mai contează discuția, cît raportarea unuia la celălalt, care se dovedește a fi cel puțin de o parte greșită.
Cînd totul decurge normal, și sunt doar diferente de opinii, te certi, și cearta se stinge de la sine, și mai apoi mergi ca mai înainte. Cît de reală e treaba asta? Am experimentat o data asta, cînd, la nici 10 minute după o ceartă, am intrat cu soția în "zona intima". In perioada de început, am realizat ce se întâmpla, și m-am oprit pe moment, și i-am zis: "Tu realizezi ce facem acum?" Ea: "Pai ce facem? Facem ceva cît se poate de normal". "Da, dar gindeste-te la ce făceai acum 10 minute!" A realizat și ea, și am zimbit amindoi. Deci cearta nu ne-a afectat cu nimic, relația a mers înainte.
Înainte de căsătorie nu credeam nicidecum că poți face dragoste după cearta. Mă gindeam că ești suparat, cel puțin pe moment, și că nu ai cum sa ai chef de sex imediat după aia. Dar uite că nu e așa, nici măcar nu te superi cînd te certi, și de aceea uite că se poate. Iar dacă chiar te superi, îți trece repede. happy

| cristi202 a răspuns (pentru Bubico2022):

Și el, ce face pe urma cu latexul de pe ea? happy
Întrebarea e retorica, nu trebuie neapărat să răspunzi! laughing

| cristi202 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

" Ne spunem. Ne certăm. Ne liniștim și ne iubim mai departe"
Scurt și cuprinzător. Și frumos spus.

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Tocmai mai cucerit de tot ai tot respectul meu și ma poți considera prietena ta ca nu mai scapi de minelaughing sincer te admir și pe soția ta chiar dacă nu am avut onoarea de a discuta cu ea! Am pățit-o și noi ca la câteva minute după ceartă ne-am trezit fără haine pe noiwinking și după sincer am ras amândoi cu pofta ca eu sincera sa fiu nu credeam ca e posibil asa ceva!

| darrio2007 a răspuns (pentru iulia0514):

Felicitari si multi ani impreuna si vouă!

| iulia0514 explică (pentru darrio2007):

Mulțumimhappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

E foarte bine ca discutati. Da, sunt, cred ca de la sah mi se trage big grin

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Tu ești de curand pe aici, dar sunt unii care au observat respectul meu pentru soția mea din ce spuneam despre ea, cînd o aduceam pe ea sau relația noastră ca exemplu pentru anumite situații. Eu nu am realizat asta, dar au fost persoane care mi-au spus că le place cum vorbesc despre soția mea, și atunci am băgat de seamă. Dar eu cred că nu e nimic deosebit asta, e ceva normal cînd iubești, înseamna că îți apreciezi partenerul, și îți place să vadă și alții cum este el.

laughing Deci nu suntem un caz singular, se întâmplă și la alții sa treacă instant de la amarui la dulce... Cred că e ceva normal cînd totul e ok in relație. Oricum, nu poți crede pana nu experimentezi. happy

Pai te consider prietena mea, de aceea ți-am și cerut aici prietenia.
Mulțumesc pentru admirație. Dar poate nu e cazul. Ar trebui sa mă vezi și cînd greșesc sau fac prostii...
Te asigur că și tu ai respectul și admirația mea, mă bucur mult de ce faci aici și de ce am aflat despre tine pana acum.

| cristi202 a răspuns (pentru SuperFata):

Foarte adevărat!

| Yuoia a răspuns:

Ala se numeste cuplu?
Si de la o mica neintelegere nu taci 3 luni.

| iulia0514 explică (pentru SuperFata):

Foarte adevărat, și eu sunt de părere că comunicarea e cheia!

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Ohoo eu credeam ca de la atâtea cărți cititewinking glumeschappy

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Cu toți facem greșeli nu putem fi perfecți și tocmai asta e frumos la oamenii ca nu suntem perfecți! Mulțumesc pentru cuvintele frumoase si eu ma bucur ca te-am cunoscut pe tine si pe ceilalți oameni minunați pe care i-am cunoscut de cand fac parte din aceasta comunitate, eu doar încerc să-mi exprim părerea și uneori sunt înțeleasă greșit pentru că de multe ori trebuie sa faci oamenii să-și dea seama de anumite lucruri și atunci va trebui să le prezinți și partea urâtă a situației pentru ai trezi la realitate și asa uni se mai supără pe mine dar asta e!

| iulia0514 explică (pentru Yuoia):

Mai sunt și din ăștiahappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

La cate carti horror am citit pana acum n-as zice ca e de la ele big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Important este ca ai cititwinking
Eu tot la IT am stagnat am citi doua prima parte nu am avut încă timp sa citesc și partea a 2 a

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

O citesti tu cand poti happy Am terminat si eu Sub Dom, sa vad ce mai incep de acum.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Problema e ca sunt curioasa ce se întâmplă odată ce ajung înapoi acasă! Să-mi spui ce mai citești îmi plac cărțile recomandate de tinehappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

E posibil sa ma apuc de Cujo, o sa vad ce chef am happy

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Of să-mi spui cum a fost ca o am și eu dar în engleză happy