| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Voi cum gestionați micile neînțelegeri care apar în cuplu?
Eu personal cunosc 2 cupluri care nu-și mai vorbesc 2/3 luni după fiecare ceartă! Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
| SuperFata a răspuns:

Când orgoliu e mai mare decât iubirea, nimic nu funcționează. Acolo e un orgoliu incredibil și fiecare așteaptă sa lase celalalt de la el și uite ca se ajunge sa nu - și vorbească luni în șir.
Asta dăunează relației pentru ca fiecare are în tot timpul asta nevoie de atenție, iubire, etc.
Dacă nu mai găsește asta în partener, în timpul asta de ' pauza verbala ' unul sau chiar ambii dintre parteneri, ar putea sa își îndrepte atenția către altcineva și uite asa se trezesc ca se instala din prostia lor.
Cincluzie; lăsați orgoliul și vorbiți, vorbiți orice, nu contează...despre vreme, despre ce ceata e afara, va trimiteți mesaje când unul e plecat și ceri sa cumpere o pâine, o tâmpenie, orice.
Ideea este sa nu lăsăm tăcerea asta pentru ca distruge relația și uneori este iremediabil.
Dacă exista iubire, e păcat.

82 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iulia0514 explică (pentru Bubico2022):

Deci asa procedați voi?winking

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Certurile pot fi peste zi dar nu trebuie sa ne culcam suparati. Deci incerc sa respect regula aceasta.

| iulia0514 explică (pentru Bubico2022):

Pai a mers bine acum 14 ani când am încercat-o prima oarălaughing

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Perfect de acord!

| darrio2007 a răspuns:

Este problema lor. Daca postezi aici doar din experienta proprie, iti pot da un raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns (pentru iulia0514):

Altfel iesim din logica pentru care am intrat in acea relatie.

| Frank51 a răspuns:

Momentan n-am relație, însă când am avut, conflictele le rezolvam cu calm, discutând. Trebuie sa fie măcar unul mai calm care poate să aplaneze conflictul, dacă ambii sunt mai pragmatici este foarte dificil. Cel mai bine este să lași timpul să vindece, fie că este doar o simplă ceartă, sau un conflict major. Dacă nu se poate rezolva pe moment, plecați amândoi în treaba fiecăruia, și luați-vă cât timp aveți nevoie ca să va calmați. Apoi când totul este mai liniștit, se poate reîncerca discuția.

Cei care nu pot trece peste "mici certuri" și nu-și vorbesc luni întregi sunt 2 persoane pragmatice care nu pot accepta argumente indiferent de veridicitatea lor, este de dorit unul dintre parteneri să fie mai calm și mai open-minded.

| iulia0514 explică (pentru darrio2007):

Nu ma interesează ce părere aveți despre acele cupluri eu vreau să știu cum dumneavoastră ca om gestionați micile neînțelegeri pentru ca eu și alții utilizatorii sa putem învața de la cineva cu mai multă experiență! Deci chiar va rog să-mi dați un răspuns la întrebarea mea dacă doriți desigur nu e obligatoriu!

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Corect!

| iulia0514 explică (pentru Frank51):

Sunt de acord cu tine! Gândești logichappy

| DeMicUnCălător a răspuns:

Micile neînțelegeri de fapt sunt niște marii nervi care trebuiesc descărcați. Eu ii descarc verbal, la fel și nevastă-mea.
Ne spunem. Ne certăm. Ne liniștim și ne iubim mai departe

| iulia0514 explică (pentru DeMicUnCălător):

Frumos spus bravo! Deci încă odată ceea mai buna soluție e comunicarea!

| Trixt3r a răspuns:

Simplu. Nu fac cuplu, ma cert doar cu mine însumi.

| darrio2007 a răspuns (pentru iulia0514):

Ok. Cand iubesti persoana de langa, tine, sotia, in cazul meu, ne mai spunem doua -trei vorbe mai cu năduf, intrăm in pauza de comunicare intre noi, o ora doua, apoi ii fur un sarut, daca nu o face ea intre timp, imi cer iertare pentru ce am spus, ea la fel, si gata.
Cel mai important este sa iti impui sa uiti cearta si cuvintele grele spuse anterior. Ma refer la anumite contraziceri datorate rutinei, care intervine inevitabil intr-o relatie, dupa un anumit timp.

| iulia0514 explică (pentru darrio2007):

Cât de frumos pur și simplu minunat! Mulțumesc pentru răspuns! Cred că cu toți avem ceva de învățat din răspunsul dumneavoastră!

| iulia0514 explică (pentru Trixt3r):

E simplu asa dar după o vreme ai vrea să ai cu cine te contrazice măcar un pichappy

| darrio2007 a răspuns (pentru iulia0514):

Este exact realitatea.

| Trixt3r a răspuns:

La modul cel mai serios - Comunicarea este cea mai importanta in orice relatie, daca comunicati zilnic cel mai probabil nu se strang destule argumente pe care sa le folositi in certuri si neintelegeri.

Cu cat se strang mai multe, cu atat ai mai multe motive sa explodezi si sa-ti insulti partenerul, daca comunicati suficient zilnic, nu cred ca se poate ajunge acolo.

Conteaza si modul in care va criticati, de multe ori o critica venita sub forma de gluma sau forma unui mic pamflet, urmata de putina joaca sau cativa "pupici" poate avea un efect de zeci de ori mai pozitiv decat daca aduci o acuza sau o insulta in mod direct.

Comunicarea este cheia in orice relatie.

| Trixt3r a răspuns (pentru iulia0514):

Eu când vreau sa ma contrazic sun la RDS/RCS, pentru ca dpar nu plătesc abonament degeaba.

P.S : Glumeam, am lăsat și un răspuns mai serios.

| Dismally a răspuns:

In general incerc sa evit situatiile de genul acesta, dar cand se intampla astep sa ne calmam, pe urma vorbim despre ce m-a suparat sau a suparat-o pe ea cu calm si mergem mai departe. In nici un caz nu as putea sa stau 2 luni fara sa mai vorbesc, adica nu intr-un cuplu, e absurd. Tu cum procedezi? happy

| iulia0514 explică (pentru darrio2007):

Noi nu așteptăm 1 ora 2 discutăm atunci pe moment fiecare își expune argumentele și ajungem la un cosens ne dăm câte un pupic și am rezolvat problema mai e și când ne certam din lucruri mărunte cum ar fi ca nu a pus hainele pe culori în mașina de spălatlaughing și el neaga și atunci îi spun sa meargă sa și bată coasahappy

| iulia0514 explică (pentru Trixt3r):

Sunt de aceeași părere cu tine!

| iulia0514 explică (pentru Trixt3r):

Sau intri pe TPU laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru iulia0514):

Amuzantă asta cu coasa.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Noi discutăm atunci pe moment și încercăm sa rezolvam problema din fașă pentru ca dacă o lăsăm tot crește și crește până face Bum! Știam eu ca asa gândești happy oricum pari un om calculat și desigur ști ca ceea mai buna soluție e comunicarea!

| darrio2007 a răspuns (pentru iulia0514):

Si primesti niste sfaturi pe aici de chiar ca iti vine sa bati coasa.

| Pths89 a răspuns (pentru iulia0514):

Te rog să-i recomanzi partenerului acele șervețele anti transfer pentru rufe? astfel nu va mai certați pentru cel puțin un motiv?