| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Azi va pun o întrebare mai altfel!
Doamnelor/domnilor ați face schimb de sarcini cu partenerul/partenera pentru o săptămână sau chiar o lunahappy
Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastrehappy

55 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nuuu! Cu mine la cratiță am muri amindoi de foame. laughing

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Nu cred happy exista macaroane și brânză, și o grămadă de sortimente de mâncare semi -preparatăhappy

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Sa ii spui asta soției mele, care face deosebire (și este!) între ceapa din gradina și cea din comerț, sau se amaraste cînd scapa un pic mai mult din condimente in mîncare! Iasă buna, dar nu perfecta cum vrea ea. Nu ar accepta așa ceva! happy

| RAY a răspuns:

Cum nu o sa am vreodată asa ceva îmi este greu sa răspund, asa ca voi răspund ceea ce cred ca este normal, desigur ca da, am văzut tati care fac ceea ce face o femeie, e normal și benefic relației

| iulia0514 explică (pentru RAY):

Nu-ți pierde speranțahappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu as avea de ce, eu impart sarcinile zilnice cu partenera.

| Freya1 a răspuns:

Ba da.La mine partenerul mi-a preluat sarcinile în ultima vreme și se plânge mereu laughing.Eu încă nu am avut ocazia.

| iulia0514 explică (pentru Freya1):

Perfect să mă ți la curent vreau sa știu cum a fost sa ii preiei sarcinile lui happy

| Frank51 a răspuns:

Ai greșit secolul, dacă întrebai asta mai demult ar fi fost interesant.

| iulia0514 explică (pentru Frank51):

De ce, crezi ca în ziua de azi nu mai sunt bărbați care sa creadă că locu femei îi la cratiță?

| Frank51 a răspuns (pentru iulia0514):

Că suntem în 2023... E la mintea cocoșului de ce cred asta...

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

La mine in casa eu nu am sarcini, de sarcini se ocupa menajera mea

| iulia0514 explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Fa schimb cu ea atuncihappy ar fi o experienta noua pentru tinewinking

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru iulia0514):

Nu multumesc

| Hammurabi a răspuns:

Pentru mine e puțin cam dificilă întrebarea.
Pentru că nu am nici un fel de sarcini casnice.
Și nici ea.

| iulia0514 explică (pentru Hammurabi):

Atunci faceți schimb de joburihappy

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru Hammurabi):

Bravo fratee barosaneee, luau exemplu băieți/bărbați!

| Dismally a răspuns:

Daca te referi la sarcinile "clasice", da, de ce nu? La mancare chiar ma pricep foarte bine, la cumparaturi, spalat haine etc nu e greu, curatenia nu prea imi place dar o fac si pe aia, nu mai am de ales big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Perfect! Te-ai gândit vreodată cum ar fi sa mergi și la lucru în ei?
Noi vrem sa facem un experiment propus de un coleg care se tot plânge ca ce bine o duce nevastă-sa care sta cu copiii acasă si a întrebat dacă suntem de acord sa vina ea in locul lui la lucru și el sa stea acasă cu copiii, eu cred că rezista vreo 3 /4 zile din orgoliu, e greu sa ai grija de 3 copiii mici doi au sase luni și cel mare 2 ani și ceva, mai ales ca el nu prea are de lucru pe aici find șofer
Tu ce crezi cât va rezista?

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Depinde in ce domeniu lucreaza, e posibil sa nu ma pricep si nu am cum sa merg in cazul asta happy Nu stiu dar va avea de lucru cu 3 copii big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Luni începe cu toții suntem curioși cum se va desfășura micul nostru experimentlaughing Am cumpărat azi o carte scrisa de Jhon Saul acum sunt nerăbdătoare sa vad dacă o să-mi stârnească interesulhappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Ce ti-ai cumparat? Trebuie sa mai citesc si eu ca tot mi le-am cumparat pe toate big grin Sunt slabute dar sunt horror si sunt multe big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Mana dreapta a diavolului am citit câteva pagini dar deocamdată nu mă prea încântălaughing

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Aia era una dintre cele "bune" scrise de el big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Înseamnă că are și mai slabe de atâtsad?

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Da, nu e Stephen King big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Asta dovedești ca nu e doar părerea mea ca e cel mai bun pentru că sunt mega îndrăgostită de el big grin

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Chiar este cel mai bun, daca ai face un top 10 carti horror probabil 9 ar fi scrise de el big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

De acord cu tine happy oricâte carti scrise de king citesc tot mai vreau nu ma plictisesc delochappy

| AliGab a răspuns:

Adica sa poarte el sarcina din pantecele meu? Nu ca nu m-as amuza sa il vad cum face fata greturilor sau caratului burtii de colo-colo, dar mi-e imposibil :-))

| iulia0514 explică (pentru AliGab):

Nu! Ma refeream la sarcinile căsnicie cele de zi cu zi! Sincer chiar îmi pare rău pentru bărbați ca nu pot simți cum se formează o noua viață în interiorul lor e ceva magic și din păcate ei sunt privați de acest lucru magnific!

| carevaescu a răspuns:

Daca ar avea partenera sarcini, ar fi bine. Concluzioneaza cum poti laughing

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Pot ajunge la mai multe concluzi dar sincer nu am de gând sa scriu nici măcar una dintre ele pentru că e strict problema ta happy

| carevaescu a răspuns (pentru iulia0514):

Realmente nu cred in "sarcini". E 2023, pana la urma, modelele vechi sunt, well, invechite.

Dar in fine, care e scopul real al intrebarii tale? Evident e irealist ce propui

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

De ce irealist? Am pus întrebarea pentru că am auzit multe cupluri care se cearta pe tema asta și părerea mea este ca un schimb de sarcini ar fi bine venit în cuplu pentru că asa va înțelege fiecare cum e sa fie în locul
partenerului și își vor aprecia mai mult parteneri!

| Trixt3r a răspuns (pentru iulia0514):

E din cauza "mișcării" tembele de feminism artificial care cere egalitatea intre sexe, dar numai acolo unde-s benefice femeilor.

Este o prostie care creează tensiuni intre cupluri pe întreaga planeta fără rost - dar este un alt subiect de dezbătut.

Eu sunt egalitarist pana la un anumit punct, femeile și bărbații trebuie sa fie diferiți.

| iulia0514 explică (pentru Trixt3r):

Tocmai faptul că suntem diferiți e cel mai important pentru ca fiecare suntem speciali în felul nostru

| carevaescu a răspuns (pentru iulia0514):

Se cearta din alte motive, cel mai probabil, si de folosesc de tot felul de alte scuze.
Nimeni nu se cearta daca 1. Vrea sa depuna efort egal 2. Crede ca efortul e egal 3. Crede ca e apreciat.
Si 4, pentru ca e 2023, totul e facut voluntar nu din obligatie, nu din santaj, nu din orice altceva.
Cum ziceam, mentalitatea care defineste "sarcini" e invechita.

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Corect sunt de acord cu tine ai dreptate! Dar sa nu uităm ca trăim în România și ca la noi Încă se mai considera ca bătaia e rupta din rai, ca educația sexuală e un păcat ca copilul poate fi educat prin violenta ca locul femei e la cratiță etc.

| carevaescu a răspuns (pentru iulia0514):

Da, traim in Romanii diferite. Nici macar la tara nu am mai auzit afirmatia ca locul femeii e la cratita. Si am f multi prieteni, chiar niciunul nu crede asta. Posibil acum 100 de ani. Totusi suntem in 2023 si aceste afirmatii despre Romania in care traim sunt tradeaza o afinitate ideologica mai mult decat observarea realitatii
Restul subiectelor sunt off-topic.

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Chiar azi mi-a zis un domn ca citez"o uitat muierile ca locul lor e lângă soba sa amestece în rântaș "

| carevaescu a răspuns (pentru iulia0514):

Soba... Hmmm...
Rantas... Hmmm
laughing
Unde te afli?

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

În județul Clujlaughing și ști ce îi mai tare tipu îi mai mai mic ca minelaughing

| carevaescu a răspuns (pentru iulia0514):

Poate facea misto laughing

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Era doar supărat ca ia-m suflat o afacere de sub nas laughing

| carevaescu a răspuns (pentru iulia0514):

Ioi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ar fi o experienta interesanta, însă depinde acum câte din sarcinile partenerului le poți îndeplini pentru ca locul de munca spre exemplu trebuie sa ai totuși o calificare în acel domeniu cu atât mai mult dacă este unul greu și riscant

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Acum unde se poate normal ca nu ai pune o femeie sa sudeze sau sa toarne beton, etc.

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Depinde de femeie...
Cind am cunoscut-o pe soția mea, i-am făcut niște poze super cu ea cum stătea cu miinile pe solduri ca un meseriaș care și-a terminat treaba, și se uita la șapa ce o trasese singura in una din camerele apartamentului unde lucram. Tari de tot, pozele! M-a ajutat atunci foarte mult. Atunci am realizat ce femeie e.
Acum in vara a vrut și să învețe sa sudeze, dar nu am avut timp sa stau cu ea pentru asta, ia cateva zile pana înveți.
Așa că, nu îmi fac probleme, are oricind cine sa îmi ia locul happy

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Și eu tai cu flexu ma descurc binișor cu bormașina chiar am montat de una singură 90% din mobila din casa happy mai folosesc fierăstrău circular când e nevoie, am făcut chiar și rame fotohappy a da și uneori îmi place sa repar câte o pompa de apa sau ce se mai strica! La sudură nu am răbdare dar în schimb zugrăvesc și am pus și gresie anul trecut ca meseriașul a lăsat-o pusa doar pe jumătate și am decis să rezolv singură! Soția ta e ca mine, soțul gătește destul de ok dar prefer sa ma trezesc la 4:30 dimineața sa fac de mâncarehappy ce sa fac sunt perfecționista

| just4ubr2015 a răspuns:

Sarcinile se fac impreuna sau fiecare dupa greutati nu unu cu berea la tv si ea la bucatarie.

| Trixt3r a răspuns:

Sarcini casnice?

Eu de ani buni spăl, gătesc și fac curat de unul singur, nu vad ce ar fi asa de ieșit din comun, nu as intra în relație doar sa-mi trimit partenera la cratiță și sclavie casnică.

| iulia0514 explică (pentru Trixt3r):

Perfect înseamnă că cine îți va fi parteneră va avea noroc!

| Darius50boss a răspuns:

Da dacă este cazul