| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Voi cum gestionați micile neînțelegeri care apar în cuplu?
Eu personal cunosc 2 cupluri care nu-și mai vorbesc 2/3 luni după fiecare ceartă! Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
| SuperFata a răspuns:

Când orgoliu e mai mare decât iubirea, nimic nu funcționează. Acolo e un orgoliu incredibil și fiecare așteaptă sa lase celalalt de la el și uite ca se ajunge sa nu - și vorbească luni în șir.
Asta dăunează relației pentru ca fiecare are în tot timpul asta nevoie de atenție, iubire, etc.
Dacă nu mai găsește asta în partener, în timpul asta de ' pauza verbala ' unul sau chiar ambii dintre parteneri, ar putea sa își îndrepte atenția către altcineva și uite asa se trezesc ca se instala din prostia lor.
Cincluzie; lăsați orgoliul și vorbiți, vorbiți orice, nu contează...despre vreme, despre ce ceata e afara, va trimiteți mesaje când unul e plecat și ceri sa cumpere o pâine, o tâmpenie, orice.
Ideea este sa nu lăsăm tăcerea asta pentru ca distruge relația și uneori este iremediabil.
Dacă exista iubire, e păcat.

82 răspunsuri:
| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Iti spun, o asteptam si eu in romana de vreo 10 ani, bine ca au scos-o cei de la Nemira happy

| CleanHeart a răspuns:

Comunic și îmi dau toată silința să ne rezolvam problemele dar daca văd că nu merge comunicarea și n.am cu cine aleg despărțirea că nu suport sa o lălăiesc chit că singuratatea e foarte dureroasa și grea dar totuși e mai buna in unele cazuri, astea cu pauzele deja mă depășesc pe mine, nu cred in pauza.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Eu o am de mult doar ca nu știu de ce am tot evitat sa o citesc poate pentru a e în engleza și ce ii drept e oarecum mai ușor sa o citesc în română!

| iulia0514 explică (pentru CleanHeart):

Cred ca nimeni nu crede în pauze happy doar ca uni se mint pe ei însușihappy

| CassieII a răspuns:

Comunicarea este cheia. Voi dacă nu comunicați și stați așa 2-3 luni atunci sunt doua motive:

1. Ori nu exista acea iubire mare între voi.
2. Ori suferiți in tăcere pentru ca sunteți orgolioși.

Dacă unul din voi este orgolios, măcar unul "sa îngroape securea războiului."

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

N-am incercat pana acum nimic in limba engleza, nu stiu daca m-as descurca cu toate expresiile, jocurile de cuvinte si restul happy

| cristi202 a răspuns (pentru Yuoia):

Buna întrebare!
Or fi un cuplu... decuplat. happy

| cristi202 a răspuns (pentru Trixt3r):

Mai bine "vai de mine!" decat "vai de noi!"? happy

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

E puțin mai complicat ca trebuie sa stai sa analizezi mai mult textul față de atunci când citești în romana!

| iulia0514 explică (pentru CassieII):

La aceeași concluzie am ajuns cu toți dacă citești comentariile ai să-ți dai seamahappy

| CassieII a răspuns (pentru iulia0514):

Eu nu ma uit la ce scriu alții, îmi spun doar opinia.

| iulia0514 explică (pentru CassieII):

Perfect de acord dar uneori mai trebuie să ne uităm și la ce scriu alții ca poate avem ceva de învățathappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

La unele carti cred ca e mai complicat, vazusem pe nu stiu ce site ca oamenii spuneau despre "Stapanul Inelelor" cum ca ar fi o carte greoaie. Nu stiam despre ce vorbesc, mie nu mi s-a parut deloc asa, pe urma am realizat ca ei vorbesc despre versiunea originala in limba engleza, iar acolo da, e posibil, o fi folosit multe arhaisme, cine stie. Asa vazusem texte in romana veche de n-am inteles nimic din ele, imi trebuie dictionar big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Eu am citit mai multe cărți în engleză dar de multe ori trebuia sa citesc de doua ori același text sa fiu sigura ca am înțeles binelaughing cât despre româna veche e alta poveste eu chiar și acum când aud câte un cuvânt drept să-ți spun mai caut pe googlelaughing de exemplu tu ști ce înseamnă "moșâni"? Eu nu am știut

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

N-am idee big grin Avem si multe regionalisme pe care dracu le mai intelege acum laughing

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Moșâni înseamnă chibriturilaughing la fel cum nas suflete înseamnă batistălaughing astea nu prea le găsești pe googlehappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Da, nici prin cap nu-mi trecea de chibrituri laughing

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Nici mi-elaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns:

Supărarea pe certuri mărunte nu trebuie sa dureze mai mult de o ora. Astia care stau supărati cate 2, 3 luni nu sunt întregi la cap.

| iulia0514 explică (pentru Emma30555):

Sunt de aceeași părerehappy

| dullcat a răspuns:

Sa nu vorbesti cate 2-3 luni dupa o cearta mi se pare exemplu maxim de imaturitate. Mai ales daca vorbim de adulti in toata firea, nu de adolescenti sau tineri adulti... Apoi, romanii habar nu au sa comunice ce si cum, iar atitudinea si remarcile pasiv agresive, injuraturile etc duc la aceste intamplari, pe langa alti factori externi care provoaca cearta. E trist.