| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea pentru azi este următoarea!
Cat de importantă este comunicarea în cuplu?

70 răspunsuri:
| AndreaDanci a răspuns:

Foarte importanta laughing ce intrebare e asta?

| iulia0514 explică (pentru AndreaDanci):

O întrebare simpla și în același timp complicată

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe o scara de la 1 la 10 e cam de 12. Asta daca vrei sa ai o relație fericita

| iulia0514 explică (pentru suntserios):

Un răspuns simplu și direct! Mulțumesc! Sunt de aceeași părere!

| Hyperion7 a răspuns:

Desi este foarte importantă,de obicei e chiar marginalizată,din anumite puncte de vedere,in sensul in care partenerii evita să-și spuna lucruri și de aici apar rupturi mici,dar ireversibile.
In cazul in care partenerii sunt geloși și totuși își ascund lucruri că "las'…nu trebuie sa știe ",ca ulterior sa se descopere și să apară certurile.
Mai mult, o proasta comunicare se vede și atunci când este vorba de o ceartă, mulți își reproșează chestii, dar nu multi conștientizează că o cearta nu se bazează numai pe reproșuri și cuvinte grele, ci se poate vorbi și frumos și să se recunoască că vina nu e numai a partenerului ci și a noastră.
Dar deh, mulți suntem prea orgolioși și prin urmare preferam sa ne despărțim de cineva doar pentru faptul că nu ne-a dat dreptate sau preferam sa ne certam decât să discutăm amiabil, ținem în noi până nu mai putem și apoi ne mai mira de ce izbucnim și ajugem sa ne despărțim pentru niste lucruri minore.
Sper că am fost coerent big grin

| SuperFata a răspuns:

Este ESENTIALA!
Încearcă tu sa nu vorbești cu partenerul tău o săptămână, o luna...și vei afla răspunsul.
Lipsa comunicării = finalul relației ( de cele mai multe ori ).
În clipa în care încetam sa mai fim deschiși cu partenerul de viata, se rupe bunăstarea în acea familie.
Când partenerii încetează sa- și mai facă complimente ( de exemplu, căci și asta este o forma de comunicare), aceștia se simt neîmpliniți. Atât femeile cât și barbatii, au nevoie de confirmări.
În alta ordine de idei, fără comunicare, nici viata intima nu mai exista ( sau poate sa fie asa...ca o obligație conjugala ).
Oricum ar fi, comunicați oameni buni și nu lăsați relația sa moara ( dacă va iubiți).

| iulia0514 explică (pentru Hyperion7):

Foarte coerent! Sper ca ai înțeles de ce am pus întrebareahappy

| iulia0514 explică (pentru SuperFata):

Eu nu pot sa nu vorbesc cu el noi vorbim foarte mult uneori despre lucruri neimportantehappy pana și cearta tine doar 5 minutelaughing după ne pupam și gata și uităm că ne-am certat!

| SuperFata a răspuns (pentru iulia0514):

Despre asta e vorba în a comunica.
Lucruri mici, lucruri ce par a fi fără importanta.
Cearta nu trebuie sa dureze mult și e perfect ca va impacati repede. Cu cât supărarea durează mai mult, cu atât mai rău.

| Seba2013 a răspuns:

Daca nu vorbesc limba Cuvantului nu este importanta. Multa vorbareala si risca sa ajunga la impulsivitate. Folosesc erezia pentru a ajunge la lipsa de cuvant. Adica la stari de floare sau reptile. Se departeaza de Cap ca sa ajunga la trup.

| AndreaDanci a răspuns (pentru iulia0514):

Nu e deloc complicata. O persoana cu care nu comunici e o straina. Vrei sa ai o relatie cu un strain? laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru iulia0514):

Probabil,in orice caz,trebuie să știi,asta in caz că nu o știi deja,că e mai bine uneori sa stai deoparte de anumite lucruri în sensul in care degeaba ii explici cuiva niste lucruri daca ea tot pe a ei o ține...și mai și interpretează greșit...da
Dar dacă persoana e receptiva, are nevoie de un sfat, o părere. unii poate chiar vor sa învețe ceva și poate și aplică, atunci dă-i-l din suflet, ii va prinde bine

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns:

Probabil pe langa atractie, sentimente si respect e urmatoarea componenta ca imporanta. Uneori prea multa sinceritate si comunicare pot rani mai mult decat lipsa lor : ) ) asta ca o gluma.

| iulia0514 explică (pentru AndreaDanci):

Am pus întrebarea cu un motiv și acela este ca am văzut tot mai multe întrebări de genul "cum sa ii spun partenerului ca nu ma satisface " deci pentru uni e complicata comunicarea!

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Depinde de la caz la cazhappy

| iulia0514 explică (pentru Bubico2022):

Pai pentru noi nu e dar pentru alții e happy

| iulia0514 explică (pentru SuperFata):

Corect!

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

Spune-i partenerului ca o are mica sau spune-i partenerei ca s-a cam ingrasat in ultima vreme si nu iti mai place sa o vezi atarnand slana, sa vezi atunci ce interesant o sa fie.

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Și ce e rău în asta dacă sunt un cuplu sudat o să o i-a ca pe o gluma happy

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

Teoretic sinceritatea e ceva bun, insa atunci cand sinceritatea e deranjanta cu persoana respectiva atunci marea provocare vine cand trebuie sa gasesti modul potrivit de a o spune

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns (pentru Bubico2022):

Daca nu comunica ceea ce spune Dumnezeu cad in epilepsie si le sare un ochi. Unde nu ii cap vai de trup.

| iulia0514 explică (pentru Bubico2022):

Corect am întrebat cât de importanta este comunicarea nu de ce este importantă sau de ce trebuie sa comunicăm într-o relație! Ala e cu totul alt subiect!

| helpforyou a răspuns:

Doar in cuplu este importanta?

Daca ne uitam in istoria omenirii pe linga comunicarea verbala, a aparut comunicarea grafica, scrisul, comunicarea nonverbală - limbajul corporal, expresia facială și tonul vocii -, comunicarea cu sine, prin gandire, autoexprimare, etc.

Deci fara comunicare nu prea merge nimic. Cu atat mai mult in cuplu.

| cristi202 a răspuns:

La fel de importanta ca legătura dintre locomotiva și vagoane happy
Psihologia relatiilor spune că 80% din problemele din cuplu se datorează deficiențelor de comunicare. Cam mult, nu?

| cristi202 a răspuns (pentru Hyperion7):

Punct ochit, punct lovit!
happy

| cristi202 a răspuns (pentru SuperFata):

"fără comunicare, nici viata intima nu mai exista"...
E adevărat.
Eu vad viața intimă ca pe cea mai intensă comunicare. Prin orice gest, prin orice privire, prin orice mișcare ii transmiti partenerului ceva, și el tie la fel. Cînd eram la început, mă miram uneori că sunt în stare de așa ceva. Dar, suntem oameni, și comunicarea e in singele nostru, fără ea nu am putea exista.

| cristi202 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca îți cunoști bine partenerul, întotdeauna știi pana unde sa mergi cu sinceritatea, incit sa nu îl faci să se simtă prost.

| cristi202 a răspuns:

" Căci unde dragoste nu e, nimic nu e..."
Dragostea se daruieste.
Cînd dai, oferi, chiar și o simpla privire, un zimbet, comunici.
Nu exista dragoste fara comunicare!