| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor! În primul rând vă doresc o Primăvară fericită tuturor!
Întrebarea mea pentru azi este următoarea:
Care este secretul unei relații/căsnicii fericite?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt mai multe "secrete", dar principalele sunt:
- modul asemanator de gandire
- comunicarea si intelegerea partenerului/ei

| ROB3RT89 a răspuns:

Bună,Secretul e să găsești persoană perfectă, perfectă pentru tine, pe aceiași lungime de undă. Aici vorbesc de personalitate și caracter, nu de prostii precum compatibilitatea zodiilor. Apoi comunicarea și stoparea monotoniei au un rol foarte important!

| Mosotti a răspuns:

Nu exista nici un secret, deci:

1 - Sa va placeti fizic mult reciproc
2 - Sa aveti suflet si caracter amandoi, deci sa fie intelegere, respect, comunicare, flexibilitate, ceva timp intim ambii si respectarea lui, deci sa faceti chestiile necomune fiecare separat.
3 - Sa fie sex okey reciproc.
4 - Sa aveti ceva discutii, pasiuni comune.
5 - Sa fie un venit pentru un trai bun.

Cam asta e reteta.

| Freya1 a răspuns:

E cam greu de spus pentru ca rar sunt casnicii doar fericite.

Eu cred ca dacă doi oameni se potrivesc în gândire, si mai sunt și atrași unul de altul, relația poate fi un succes.In schimba, dacă apar lacune în lucrurile astea doua...

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sexul salbaric ca in filmele western cowboy

| Dismally a răspuns:

Cred ca ar trebui sa exista o comunicare foarte buna, o gandire similara si acea "chimie" intre cei doi parteneri. Daca le ai pe acestea poate merge foarte bine relatia. Tu ce crezi ca ar trebui? happy

| CleanHeart a răspuns:

Primăvara felice'
Secretul e să tragă amândoi în aceeași direcție și să se distreze împreună că eu sunt anti monotonie din toate punctele de vedere.

| AdioTPU a răspuns:

Dragostea, încrederea, interesul.

| Cristian86 a răspuns:

Lipsa socrilor? happy

| DEVdani a răspuns:

Secretul este : Domnul Dumnezeu.
De ce?
Pentru ca suntem creati de EL si EL cunoaste inima noastra si felul cum suntem facuti.

Ca sa ai o casnicie fericita (fara divort si fara infidelitati) trebuie ca Domnul Dumnezeu sa iti aduca perechea si EL sa iti binecuvanteze casnicia.

Prima data omul trebuie sa inceapa cu Dumnezeu, pe primul loc in viata lui si in inima lui.

Din pacate, noi oamenii ( nu toti, doar o mare parte ) incepe viata fara Dumnezeu.

Alegem ce vedem cu ochii, facem ce fac si altii.

Putem comunica in privat.

Citeste Biblia si Domnul Dumnezeu iti va vorbi.

| Clorixene a răspuns:

Clar comunicarea