| Raresilk a întrebat:

Dupa despartirea de iubit, am aflat un lucru care m-a daramat complet. Fostul are o gramada de cicatrici pe brat (s-a taiat cu lama). Mie mi-a spus ca a facut gesturile astea din cauza unor probleme la munca, in familie, etc. In ultimele luni ale relatiei, el s-a purtat foarte rece cu mine si parea sa se fi inchis in el. Intr-o seara am iesit amandoi impreuna cu o prietena de a mea. I-am lasat putin singuri si vorbisera despre felurite lucruri.
Ieri, din vorba in vorba, am ajuns la subiectul cu cicatricile. Prietena mea mi-a spus niste lucruri care credea ca le stiu. Acele rani au fost facute din cauza unei iubite de-a lui care a murit. I-a zis ca la ea a tinut cel mai mult, chiar mai mult si decat la mine si ca s-a taiat ca sa incerce sa se omoare, ca sa fie cu ea. El i-a zis toate astea prietenei mele si nu mie.
Am ramas de-a dreptul dezamagita... La o adica el ma admira pentru cat de fidela si corecta am fost fata de el, dar pe mine m-a iubit cel mai putin. Mereu imi spunea fraze de genul: "Nu stiu... cu fostele parca simteam mai intens. Cu tine parca nu simt cateodata." Cand pun cuvintele astea in contrast cu ce imi zicea la inceput, nu cred ca aceeasi persoana le-a spus: "Pe tine te iubesc cel mai mult si nu vreau sa te pierd" si alte vrajeli din astea.
Ma simt extrem de nedreptatita. Nu vreau sa judec sau sa compar, dar fostele lui iubite sunt genul ala de fete usuratice. Eu nu sunt asa. Pot spune ca am fost prima lui fata cuminte, ca sa zic asa. Ma simt ca si cum m-ar fi inselat. Pfff... la cate secrete mi-a ascuns... cine stie daca nu a si facut-o?
Efectiv il urasc si ma urasc pe mine pentru cat suflet am putut sa pun si cata incredere am putut avea in el.
Acum mai vrea sa fim si amici... Eu una nu vreau. Eu una nu ma pot nici gandi la el fara sa imi vina sa plang.
De ce mereu oamenii corecti sunt injunghiati pe la spate? De ce au unii oameni o atractie asa mare pentru persoanele prefacute/tupeiste/usuratice?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce mereu oamenii corecti sunt injunghiati pe la spate?
pentru ca nu trezesti interesul unui daca i servesti totul pe tava,daca ai da mancare unei pisici pe viata nu te va mai vizita dar daca i dai asa cate putin da,e noi ca ele suntem la fel,daca i dai toata increderea, iubirea etc se va obisnui cu asta, s-a descarcat prietenei tale pentru ca prietena ta posibil e un fel de sora pentru el sau incerca sa o agate sai spune ca eu nu o iubesc pe iubita mea ca pe fostele deci poate putem fi impreuna noi doi, si eu am observat ca cu cat ai mai multa incredere in cineva si esti bun esti luat de fraier, noi nu apreciem ceea ce avem si ceea ce nu avem, cateodata regretam da degeaba, De ce au unii oameni o atractie asa mare pentru persoanele prefacute/tupeiste/usuratice?
acele fete poate s-au lasat mai usor, barbatul find mascul el are nevoii sexuale mari si pentru el e o mandrie sa faca sex cu cat mai multe
sfatul meu asta e uita-l va vi greu da nu ai de ales, poate va regreta candva, in ziua de azi extrem de rare persoane serioase si sincere eu in 25 de ani am dat doar peste 1, 2 persoane atat culmea nu am avut o relatie cu ele de iubire si prietenie

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Practic ai fost ca un pansament pentru el, dacă pot să mă exprim așa. A vrut să regăsească în tine ceea ce era și ea..sau nu știu.
Așa se întâmplă, când ești bun, ești luat de prost.
Și eu am fost cea mai fidelă și corectă față de fostul și cu mine s-a comportat urât, iar cu fosta lui, deși l-a înșelat și astea, tot vorbea frumos și astea de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat.
Treci mai departe pentru că viața e scurtă și nu merită să stai pentru nimeni în loc.
Dacă te-a mințit o dată, poate o să o mai facă și așa, ușor, ușor încrederea se pierde și îți faci tot felul de scenarii în cap.
Trebuie să înveți ceva și din asta, să vezi ce îți dorești de la o persoană.
Ia-o ca pe ceva constructiv.
Asta te-ar putea face și mai tare, mai indiferentă.
Ignoră-l ca să fie bine pentru tine.
O zi plăcută!

| MidnightR a răspuns:

Oh sinucidere din dragoste, lamentabil.

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

Nu este de nasul tau. Asculta-ma, un om care se taie nu este apropiat de Dumnezeu si nu tine la cei dragi.inteleg ca este o situatie inconfortabila, insa incearca sa te rogi sa aiba un destin bun si sa i se lumineze mintea si gandurile. Ai putea sa ii sugerezi sa viziteze un psiholog, sa inteleaga ca daca se sinucide nu rezolva nimic, doar se indeparteaza de cei de aici. Poate nu exista nimic dupa moarte, iar el nu se poate intalni cu ea. A procedat gresit, trebuia sa iti spuna, sa nu cumva sa te intorci la el, chiar daca il iubesti. Timpul vindeca orice. Succes! happy