| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Eu cu prietenul meu suntem înpreună de 4 ani. Acum 2 ani jumate ne-am mutat împreună. La început el mi-a zis să ne mutăm la ai lui temporar, câteva luni până ne găsim un loc al nostru. Și acum, după 2 ani jumătate dă în retragere. Zice că e mai bine pentru noi aici că nu stricăm bani pe rată la bancă sau chirie. Aș înțelege, dacă am economisi, dar nu, banii îi strică pe toate prostiile. Pentru mine nu e comod. Am o cameră și atât. Trebuie să împărțim totul cu ai lui, nu putem avea niciodată o conversație în alt loc exceptând camera noastră sau mașina că altfel se bagă și ei în discuție. E deranjant. Nu avem nici măcar puțină intimitate. Am 23 de ani, el 30, dar mă simt de 40.
Problema e că îl iubesc și îmi este greu să mă despart de el, dar sincer nu mă mai atrage. În momentele intime am impresia că îi văd doar pe ai lui... De auzit în auzim oricum. E super romantic seara când... Să îl auzi pe tatăl iubitului râgâind în bucătărie.
Problema e că el susține că e bine să stăm aici și chiar nu poate să înțeleagă de ce eu îmi doresc așa tare să mă mut. Mai că nu îmi spune că sunt sclifosită.
Ce să fac? Îmi doresc să mă despart de el, dar nu mă lasă inima dar nici nu mai suport

22 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te desparti de el,dar pleaca.
Discuta cu el inca o data si apoi, pleaca.
Daca te iubeste, va veni dupa tine, daca nu, ai facut gestul corect.
Ai de ales intre o viata intreaga de nefericire si o libertate amara cu mari sanse de libertate reala.
Poate acum ti-am facut alegerea mai usoara.

| cristi202 a răspuns:

Chiar daca va zice ca esti sclifosita, explica-i clar ca e prea mult pentru tine, si compara-te cu el, ele e acasa, cu ai sai, tu esti singrua intre straini, si il ai doar pe el. Poti sa ii spui si de rigiiala tatalui sau, si de toate cate te deranjeaza. Dar cel mai important e sa il confrunti cu ce a zis acum 2 ani si jumatate. Daca nu e in stare sa isi tina o promisiune fata de tine, si aici iesi din sfera aceea a sclifoselii pe care ti-i poate imputa, inseamna ca nu te iubeste, dar ca, mai grav, nu te poti baza pe cuvintul lui, deci nu mai poti avea incredere in el. Si apoi pui in aplicare ce Jassmina ti-a zis. Ideea ei cu ultimatumul e extraordinara. Chiar daca vei vedea ca conteaza mai mult ai lui pentru el, vei stii ca nu poti sta linga el, pentru ca nu esti cea mai importanta persoana pentru el. Si vei intelege ca, chiar de va durea, despartirea e necesara.

| ania a răspuns:

E o mare greseala ca te-ai mutat acolo fara casatorie. Daca e dispus sa va cadatoriti dar nu vrea sa se mute de la parinti, nu poti sa - l obligi sa se scimbe, ori accepti situatia si stai acolo si dupa casatorie sau pleci si iei viata de la inceout.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Desparte te e el si lasa l la măsa, nu te iubeste este un egoist vrea doar lui sa-i fie bine, daca nu te intelege lasa i un bilet cand nu este el acasa si spune i-a asa nu se mai poate si gata, fiecare cu viata lui tu cu a ta el cu maica sa, daca asa vrea sa se foloseasca de tine nu merge, parintii tai ar trebui sa discute cu el si sa incheiati relatia voi doi, sigur el vrea sa cheltuiasca banii pe bautură sau pacanele si atunci tu suferi, nu este normal asa ceva.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! De ce nu ai o discutie cu el in care sa il intrebi ce doreste sa faca cu banii pe care i-ati da la rata? Eu am impresia ca el e doar comod. S-a obisnuit sa stea cu mami si tati, e mai simplu, caci probabil ei platesc mai mult in casa decat fiul lor, asa ca are mai multi bani de dat pentru ce vrea el. Discuta serios cu el. Ar trebui ca amandoi sa incepeti sa puneti cate putin din salariu, ca atunci cand va mutati sa aveti ceva strans in cazul in care unul din voi isi pierde locul de munca.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i ultimatum, sa decida daca se muta cu tine in alta parte sau va despartiti.
Va alege sa mearga cu tine la capatul lumii, doar daca te iubeste sincer si adevarat, dar daca nu-i pasa, atunci va prefera sa stea cu masa si tasu.
Ai grija ca va incerca din nou sa se eschiveze si daca cedezi si de data asta, va continua asa toata viata.
Fii ferma in hotarare si spune-i sa aleaga, daca vrei un viitro alaturi de el si vrei o casnicie fericita.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ultimatum. Mai bine suferi acum decat sa regreti peste 10-15-20 de ani ca ti-ai irosit viata si nu ai facut nimic.

| Freya1 a răspuns:

Poti sa mergi la ai tai acasa si sa va întâlniți undeva cand puteti, si sa vada daca ii convine.
Sau strânge niște bănuți si ia o chirie, spune-i ca tu te muți acolo. Dacă vrea sa vina cu tine bine, daca nu macar ai locul tau.

| johnnny123 a răspuns:

De ce vrei să fii într-o relație în care nevoile și dorințele tale (de altfel justificate) nu contează pentru partener?

| Brizbriz a răspuns:

Hai sa recapitulam
pro despartire:
- suferi
- NU ii pasa DELOC de ce ai tu nevoie si ca suferi
- romantismul, placerea ta sexuala si mai ales faptul ca poti fi marcata pe viata, de fiecare data cand faci sex sa iti aduci aminte de ragaielile aluia
- iti fvti cei mai frumosi ani din viata cu unul care nu e in stare sa faca un pas, ca vezi doamne are scuze

contra: inca il mai iubesti, chiar dar numai el are placere la pat, si deci nu il iubesti intim

hmm... judeca singura

| Yuoia a răspuns:

Haha, te-a pacalit!
El a stiut de la bun inceput ca vrea sa stea cu mama dar sa aiba si ce f...erici. Un copil, nu un barbat. Orice discutati voi, tot mama-sa decide.
De ce nu te lasa inima sa-l lasi? Ti-e mila de rasfatat? Dar la tine nu te gandesti?

| cristi202 a răspuns (pentru Yuoia):

La aia ma gindeam si eu, daca nu cumva a aburit-o sa stea doar o perioada la el. Dar, daca e asa, nu merita deloc atentia ei. Pentru ca cu siguranta nu o iubeste, s-a gindit doar la el.

| Eireann a răspuns:

La 23 de ani e normal sa vrei un loc al tau, sa ai intimitate si sa poti sa faci ce vrei, cand vrei. Lui ii este mai confortabil la fusta mamei. Sincer daca pana la 30 de ani nu si-a luat zborul o sa fie din ce in ce mai greu pentru el.

| haileewatson a răspuns:

La 30 de ani vrea sa stea cu ai lui? Fugi repede!

| haileewatson a răspuns:

Barbatul asta la 30 de ani are probleme grave, se crede un copil. Altfel si-ar fi inceput viata pe cont propriu de mult timp. Nu va pleca niciodata de langa ai lui, nu are motivatie in viata, nu are obiective, ii va fi din ce in ce mai greu.
Daca ramai acolo te va atrage si pe tine in gaura asta neagra. Iti vei strica tineretea.
Muta-te!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa faci ce e mai bine pentru tine. Desparte-te! Cum adica nu te lasa inima? Zice inima ca e bine sa stai acolo pana imbatranesti si in final va despartiti oricum ca e un cretin notoriu?

| Adrian5575 a răspuns:

Daca te desparti de el, trebuie sa te gandesti si ce vei face pe viitor, daca ai unde sa stai. Daca te desparti de el, scapi si de parintii lui, dar scapi si de el (si asta nu vrei). Singura chestie ar fi ca el sa se maturizeze si sa isi dea seama ca nu va e bine acolo. Trebuie sa stai cu el de vorbă si sa ii explici treaba asta. Ai mult de lucru ca sa faci un om de 30 de ani sa se maturizeze. Poti sa incepi prin a-i prezenta niste viziuni, cum ar arata curtea, cum ar arata garajul pentru masina lui, cum ar arata camera voastră mare si romantica, cum ar arata camera pentru viitorul copil (pentru ca si el trebuie sa aiba camera, nu o sa stea cu parintii) si alte chestii.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Știu că e greu să te desparți de el dar eu zic că e mai bine așa. Dacă îi convine așa, să rămână cu ei toată viața. Nu poți avea intimitate cu părinții în casă.

| Daz01 a răspuns:

Nu ai spus dacă tu lucrezi, astfel să vă permiteți o chirie și un trai decent. Dacă toată ziua stai în acea cameră și nu faci nimic să-ți aduci aportul în mutarea pe care ți-o dorești, nu ai niciun drept să pui atât de multă presiune. Dacă ai un loc de muncă și ai banii tăi, poți prelua inițiativa și să cauți ceva frumos pentru voi 2. Sunt sigur că la el a intervenit comoditatea că este împreună cu familia lui dar și cu tine.

| Anamaria9916 a răspuns (pentru Daz01):

Sunt studentă, dar am 20 de mii de euro în bancă. Am vândut casa părintească, la insistențele părinților mei, în scopul de a ne ajuta să ne cumpărăm un apartament. Ai mei stau în Spania și lucrează acolo. Lunar îmi trimit 500€+ merg și eu să lucrez pe timp de vară și vin un minim de 3000 euro anual. Pe lângă asta, înainte să încep facultatea am lucrat 1 an întreg în Spania, din care nu am cheltuit nimic până când nu am ajuns în casa asta și a trebuit să cumpăr o grămadă de prostii. El spre deosebire nu vrea să pună nici măcar un leu. Chiar dacă strânge ceva alege să-i cumpere la maică-sa smart watch, televizor etc.

| Daz01 a răspuns (pentru Anamaria9916):

În pare rău pentru situația în care te regăsești. Discută serios cu el și spune-i ce îți dorești. Băieții sunt mai atașați de familia lor, între trebuie să înțeleagă că famia lui ești acum tu și aveți nevoie de locul vostru. Sper să reușești să rezolvi. Succes.