| AlinaIulia89 a întrebat:

Hei, TPU! Am o problema delicata si poate chiar amuzanta. ( fac haz de necaz ). Stau cu iubitul meu in chirie, dar sta si mama lui.Ne intelegem ca soarecele si pisica, uneori chiar ma gandesc la o despartire.Nu putem scapa de ea, nu avem intimitate, având in vedere ca stam doar intr-o camera, ne certam des cu ea si se leaga de orice ..Nu avem posibilitatea sa ne cumparam un apartament, iar daca se pune problema sa ne mutam impreuna, intr-o alta chirie, mama incepe sa se victimizeze, iar prietenul meu imi spune sa mai rabdam putin.Ce sfaturi imi dati? Vreau scap cat mai repede de ea.Nu mai suport atatea certuri, nu se poate convietui cu ea.

12 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Din pacate eu cred ca nu prea ai ce sa faci, ori plecati voi, ori pleaca ea. Oricat de bine te-ai intelege cu soacra(sau nu, cum e si cazul tau), aveti nevoie de intimitate si sunteti tineri, deci no way.

| relian a răspuns:

Te gandesti la o despartire de cine, de sot sau de soacra?laughing scuze de iubit acu am vazut ca nu sunteti casatoriti.Pai na daca ai astfel de ganduri e clara ca nici intre voi lucrurile nu merg asa de roz.Dar acum depinde si cine e ala care sare cu banu, adica cine plateste chiria sin restul, ca daca doar iubitu tau, nu stiu nu te vad nici pe tine prea bine. Daca nu-ti place de mama lui, si din ce spui mai mai nici de el asta e, lasa-l cu maicasa si du-te in lumea larga laughing

| Freya1 a răspuns:

E aiurea sa stai cu parintii unuia dintre voi.Am stat si eu 7 ani cu tatal lui (si fel de neamuri ce veneau pe acolo)si abia in al 8-ulea am plecat si ne-am mutat singuri cand deja ne era distrusa relatiea mai bine de jumatate si si acolo au mai venit pe capul nostru pana ne-am despartit.
Eu nu suport sa fiu ingramadita nici de a lui nici de a mei vreau sa imi fac singura ordine in casa in stilul si ritmul meu dar de multe ori lor (barbatilor)le este mai usor ca pleaca dimineata si vin acasa cand da domnu si zic hai mai rabda un pic.
Trebuie sa ai o discutie serioasa cu el si sa ii explici ca nu o sa faca casa si copii cu mama lui totusi aveti o varsta si aveti nevoie de intimitete si liniste. Daca te iubeste va face compromisul asta pentru tine daca nu mai bine pleaca si vezi-ti de a tale ca iti pierzi si irosesti ani. Daca persoana de langa tine nu e capabil de un compromis pentru tine nu mai face nici tu pentru el.

| Hammurabi a răspuns:

Mai bine poartă-te frumos cu ea și cumpără-i în fiecare zi multe prăjituri.
Diabetul e necruțător. laughing

| xerxes1 a răspuns:

Trebuia sa fii clara de la inceput.Acum este dificil de recuperat terenul cedat.
Cautati-va alta camera si lasati harca cu prostiile ei.
Poate ar fi utila si o miscare mai drastica, sa pleci o saptamana doua la ai tai.
Daca nu a fost intarcat pana acum o sa fie greu.Am prieteni care stau inca cu mamele pentru ca nu pot sa le refuze.

| AlinaIulia89 explică (pentru xerxes1):

A venit stand ''doar o perioada'' si asa au trecut 2 ani. Nu a locuit in oras, a venit sa se angajeze si aici a ramas. Oare nu simte ca este in plus? Ce semnale trebuie sa mai fie trase? Sunt sigura ca a observat ca nu ne place situatia si chiar au fost certuri in care zicea ca pleaca fiindca nu are ''intimitate'', ghici ce? n-a mai plecat. happy

| xerxes1 a răspuns (pentru AlinaIulia89):

Impune-ti punctul de vedere sau o sa te imbolnavesti de toate bolile.

| bogdan324 a răspuns:

Wow,nu esti una din cele care se duc numai la barbati cu mertanuri si bmw-uri? eu nu am gasit asa ceva pana acum, d-asta am avut nevoie sa iau permisul si, evident, un bmw.
Lasand gluma la o parte in primul rand voi munciti? stii macar ce fonduri aveti incat sa nu mai trebuiasca sa stati acolo? eu personal daca as fi in locul lui n-as mai sta in casa, as iesi in oras si asa trece timpul mai repede.

| AlinaIulia89 explică (pentru bogdan324):

Da, muncim..si stam mai mult plecati de acasa, dar eu m-am saturat de situația asta..este vizibil ca si el este sătul, dar asa cum spune " nu ii pot da cu sutul in fund."...Suntem nevoiti dupa munca sa plecam la plimbare, fiindca este ea acasa si mereu are ceva de reprosat..Doar barfe şi victimizari..venim obosiți de la munca sa ii ascultam barfele despre X si Y..ne barfeste si pe noi la ceilalți, dar nu mai pleaca odata.

| PersonajFictiv a răspuns:

De ce a zis ca vine "doar o perioada" la voi? Se simtea singura? Voia sa lucreze undeva?
Sotul ei e decedat? Daca traieste, de ce nu sta cu el, o bate?

| Jonas94 a răspuns:

Cea mai simplă soluție, este să vă mutați. Adică dacă nu pleacă ea, plecați voi, și aia e.
Bineînțeles că totul trebuie făcut în taină, iar când a apărut oportunitatea, vă cărăbăniți.
Nu merită să stați cu ea, mai ales, dacă e rea de gură, și nu știe să fie discretă.
Orice părinte cu bun simț, știe că este un moment dat în viață, când treburile se separă.
Succes! big grin