| MentalDisorder a întrebat:

Eu,din nou.Si da, iar probleme in familie. Pur si simplu simt ca e prea mult pentru mine.Cateodata inchid ochii si imi doresc sa fie doar un cosmar, sa ma trezesc altundeva, sa plec, sa fug in lume, sa simt cum se scurge ultima urma de viata din mine... Vreau doar sa se termine, si doresc asta cu fiecare clipa pe care o traiesc alaturi de parintii mei.Nu stiu cu ce Dumnezeu gresesc... Bun, am fost intotdeauna un copil destul de bun la invatatura si nu le-am dat alor mei motive de ingrijorare, nu au primit niciodata reclamatii din partea profesorilor sau dirigintilor si pot spune ca pana acum i-am respectat cat mi-a stat in putinta, in ciuda faptului ca mama si tata(parinti naturali) ma injura de parca as fi cel mai neimportant parazit, in ciuda faptului ca mama ma "articuleaza" de cate ori are ocazia, din orice lucru, cat de mic.Eu nu am dreptul la viata sociala, nu am dreptul sa rad(sunt proasta daca fac chestia asta inacceptabila in casa LOR), nu am dreptul sa stau la computer, nu am dreptul la un animal, nu am dreptul sa ascult muzica, nu pot face absolut nimic.Si situatia devine din ce in ce mai tensionanta si mai dificila cu fiecare clipa.Am ajuns sa aud cuvinte pe care nu cred ca le-au auzit multi dintre voi, ca "Mai bine te abandonam" sau "Mai bine nu te faceam". Nici nu ma mai doare. M-a durut, la inceput, dar durerea s-a estompat.Vad in privirile lor atata ura incat cateodata ma intreb daca eu chiar merit asta.Am facut compromisuri, am renuntat la multe, le-am dat motive sa fie mandri de mine si ei tot nemultumiti sunt.Imi bat obrazul pentru orice lucru pe care mi-l cumpara si considera ca au facut foarte multe sacrificii pentru mine.Desigur,adevarul este un subiect tabu. Punctul meu de vedere nu mai conteaza, nici n-a contat vreodata.Si,simt cum in sufletul meu se infiripeaza ura. Ura fata de ei.Stiu ca nu e bine. Dar oare chiar am datoria de a ii iubi si respecta dat fiind faptul ca ei se comporta asa cu mine?

Răspuns Câştigător
| Pacala a răspuns:

Primesti un sfat si de la un baiat mai mare, sper, da?happy In primul rand, din ce raspunsuri am citit pana acum, cel dat de Pisoias e cel mai bun. In primul rand: rezista. In al doilea rand: poti apela la serviciul de protectie a copilului, daca nu ai implinit 18 ani. E drept, parintii tai o vor lua razna cand se vor trezi cu cei de la protectia minorilor la usa, dar cred ca o sa le fie si rusine de "ce va zice lumea" si se vor mai linisti. Par genul celor carora le pasa de gura lumii happy 3: tine minte ca NU ai absolut nici o vina pentru comportamentul lor. Ai tai au grave probleme psihice, si sigur nu tu esti vinovata de ele. Ori au probleme in viata lor de cuplu si isi varsa nervii pe tine, ori n-au bani, ori au probleme la serviciu, ori toate astea la un loc. Dupa cum scrii, eu zic ca ar trebui sa fie mandri de tine. 3/4 din astia care pun intrebari pe TPU habar n-au sa scrie, deci poate ar trebui sa le dai parintilor tai exemple din astea de pe aici, ca si-ar pune mainile in cap. Te mai sfatuiesc sa NU fugi de acasa (o sa le alimentezi nervii si tot pe tine or sa se refuleze), NU iti face taieturi, NU deveni depresiva (n-are rost), zi ca ei ("da, mama, da, tata") si fa cum si ce vrei tu. Nu vad motive sa ii iubesti. Numai pentru ca te-au nascut si te-au crescut... nu e motiv de iubire. In sentimente se raspunde intotdeauna cu aceeasi moneda, deci iubirea se rasplateste prin iubire, iar indiferenta lor fata de tine merita rasplatita tot prin indiferenta. A, si... nu te apuca de rugaciuni la Dumnezeu. Astea-s prostii pentru cei slabi si usor de manipulat. Pun pariu ca nu faci parte din categoriile astea. Daca ai nevoie de o vorba buna, da un mesaj pe privat la userul meu de pe TPU de fiecare data cand simti ca e cazul. Take care happy

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

La toate întrebările de genul ăsta văd cretini care apără părinţii şi la toate întrebările de acest gen dau sfatul din experienţa mea: După finalul liceului FUGI de-acolo şi nu te uita înapoi!

| EUSIATIT a răspuns:

Delicata pb ta. VB din prisma unui parinte. Am copii.si ma doare sufletul. Si eu am momente cind ma supar. dar nu ma descarc pe ei. Sigur parintii tau au ceva pb financiare. si nu se pot stapini. Mai gresesti si tu[recunoaste] dar nu este o solutie asta de a te darima pshihic pe tine /. Numai pentru comunicare.cred ca puteti rez totul. eventual un pshiholog va ajuta pe toti. Criza asta face multe victime., totusi incearca. nu te sfatuiesc sa apelezi la protectia copilului pentru ca sigur te va lua din familie. in cazul ca esti minora., Eu iti urez mult calm si parintilor sa se linisteasca. poate reusesc sa gaseasca [Cararea dreapta ]

| pisoias a răspuns:

Imi pare f.f.rau pentru tine.Nu ma pot gandi decat la doua lucruri:ori nu esti copilul lor biologic, ori nu ai fost dorita.Si la noi in familie mai sunt greutati(financiare) dar niciodata nu ma razbun pe copil.Asa cum ti s-a mai spus cauta si vorbeste cu un psiholog sau adreseaza-te celor de la protectia minorilor.

| Sin a răspuns:

Daca inca esti minora atunci poti cere ajutor autoritatilor pentru maltratare.(fizica si psihica)
Daca esti majora atunci te incurajez sa incerci sa te pui singura pe picioare, sa iei viata in piept, iti gasesti ceva de lucru si iti iei zborul de acasa. Daca inveti bine si reusesti sa iei o bursa undeva afara e cu mult mai bine!
Si nici sa te mai intorci!
O sa fie greu, o sa-ti fie dor de ei la un moment dat,, dar nu are rost sa iti distrugi nervii si psihicul cu asemenea oameni.(care nu pot fi numiti "parinti" din punctul meu de vedere)

| anna01 a răspuns:

"Dar oare chiar am datoria de a ii iubi si respecta dat fiind faptul ca ei se comporta asa cu mine?:->ai datoria de a nu-ti irosi viata urandu-i; din pacate, iti cam distrug orice sentiment filial, dar vei gasi multi oameni care sa te aprecieze.Nu-i intereseza eforturile tale din cauza egoismului pe care-l au:ei au facut tot, te suporta pana acum si tot le "ingreunezi" viata. Poate esti un copil nedorit sau, in lipsa de subiecte casnice, te streseaza pe tine.Scoala, notele bune pe care le iei si vointa te vor ajuta sa patrunzi intr-un alt mediu, NU renunta.

| maryana5 a răspuns:

Mergi la scoala, vorbeste cu un psiholog. Poti sa iei legatura cu protectia copilului, desi suna absurd.
Problema de care ne vorbesti pare 100% din cauza banilor, bani pe care parintii tai ii "trudesc" din greu si mai degraba, i-ar pastra pe ei in loc sa-ti cumpere tie ceva.
Poate exista vreun mod in care sa faci si tu bani, sa nu le mai dai motive de cearta...desi este cu totul foarte trist! pentru ca un parinte nu ar trebui sa se comporte asa, dar incearca din rasputeri sa opresti motivele de cearta.
Daca singurul motiv sunt banii...am o intrebare, cati ani ai? te poti angaja pe perioada de vara ca sa nu mai stai "pe capul" lor.

Imi pare rau pentru tine.Ai nevoie de ajutor, si ma repet, ai nevoie de psiholog.

Ai grija, capul sus si pretuieste-ti parintii...ca nu ai dreptul sa-i judeci.

xoxo, mary

| anss23 a răspuns:

Deci iti spun ce as face in locul tau...desi cred ca o sa primesc o gramada de stupizi.As fugi de acasa pentru cateva zile si le-as lasa un bilet spunandu-le cam ce ai scris in intrebarea ta. Mi-as taia doar putin venele la o mana dar nu ca sa ma sinucid ci doar ca sa se vada semnul si dupa aia iti pui o carpa ceva. Poti sa o intrebi pe o prietena daca nu poti dormi la ea cateva zile.Si ai putea sa te duci la spital si sa le arati ca te-ai taiat din greseala, doctorii o sa ii cheme pe parintii tai, si sper ca o sa se sperie destul de tare ca sa nu mai vorbeasca niciodata asa cu tine. Poate asa o sa inteleaga ca suferi.straight facestraight face

| SeNyS a răspuns:

Off, ori nu esti copilul lor natural, ori au probleme grave, si isi varsa problemele pe tine.Incearca sa discuti cu ei cand sunt mai in apele lor, si intreaba-i ce au, de ce se comporta asa cu tine, si daca ai gresit cu ceva iti ceri iertare, daca ai bunici, sau unchi/matusi, vb si cu ei si explica-le situatia!sadCrede-ma, imi pare nespus de rau pentru tine, un copil nu merita asta, mai ales un copil bun ca tine! Rabdare...

| pinguinuVerde a răspuns:

Buna. Sfasietoare povestea sad wyd4ever are dreptate insa daca devii o persoana mai ironica, mai rece fata de ei, sa nu patesti ceva.Ar putea sa reactioneze ei cumva, la acte violente.(si Doamne fereste!) Spune`i silentios cuiva care te poate intelege si ajuta problema ta si el te poate ajuta, sau explica`le lor(parintilor tai) cu frumosul toate sentimentele pe care le simti in fiecare zii.Sau roaga`te la Dumnezeu, explica`i tot ce simti chiar daca el stie deja.Sincer tu esti un copil neajutorat care nu meriti "respectul" asta de la parintii tai, acela nu se numeste respect nici macar in ghilimele. Daca lasi lucrurile sa se rezolve de la sine, este greu si poate se va intampla si mai rau, si pe viitor o sa-ti fie greu sa numai dai cu gandul in amintirile acestea neplacute. Sper sa-ti rezolvi problema cat de curand si niciunu`i copil sa nu i se intample asa ceva! happy
Succes pe viitor sad :*

| FreakyFred a răspuns:

Oau! eu credeam ca eu am probleme! in primul rand imi pare rau pentru situatia ta chiar daca stiu ca asta nu rezolva nimic. eu cred ca exista doar 2 solutii:
1. sa rezisti cat poti mai mult si sa incepi usor usor sa le raspunzi cu aceiasi moneda. te-ai putea schimba in relatia cu ei si sa devii o persoana mai ironica mai mistocara. bineinteles asta s-ar putea sa ii infurie si mai mult dar atunci ai putea pleca la o cunostinta (bunica, matusa, verisoara, prietena de incredere) cu care ei sunt in relatii mai proaste. ea te-ar putea "proteja" si te-ar putea scapa de parinti.
2. intotdeauna exista si o metoda legala prin care poti scapa de un calvar ca asta. ai putea sa iei camera video sau un reportofon si sa incerci sa "ii prinzi in flagrant". dupa aia te-ai putea duce la o sectie de politie sau ai putea suna la un nr de tel special. cred ca dupa aia te vei intalni cu niste reprezentanti carora va trebuie sa le spui totul pentru a rezolva problema.
Chiar daca stiu ca a doua varianta suna a film hollywoodian tind sa am incredere mai mare ca va functiona. nu te sfii sa recunosti in fata unor politisti ca ai o problema. ei pot fi singura ta sansa. pana te decizi important e sa nu mai pui la suflet tot ce zic. te felicit ca ai zis ca nu te mai doare. asta poate fi un prim pas. ca sa stii, eu nu sunt psiholog ci asta e doar parerea mea. iar raspunsul la intr ta ar fi NU, eu merg pe zicala OCHI PENTRU OCHI SI DINTE PENTRU DINTE. desigur nu trebuie sa te gandesti la lucruri mai serioase gen omucidere pentru ca vei suporta consecinte pe care nu le vei putea duce.
poate ca raspunsul meu ti se va parea pragmatic si rece, tocmai de asta te sfatuiesc sa te gandesti mai bine!
iti doresc numai bine in ceea ce vei alege sa faci. nu ar strica o veste de la tine pe viitor. sper ca ti-am fost de ajutor!

| Serginho10 a răspuns:

PFoai

am citit tot si ii foarte nasoala treaba. Eu pot sa iti dau un sfat

daca vrei sa ma intelegi

incearca sa te rogi in fiecare seara si in fiecare dimineata la Dumnezeu si intotdeauna sa ii multumesti lui Dumnezeu fiindca daca ii multumesti o sa iti asculte Rugaciunile

Vorbesc foarte serios! Roagate si sa NU ITI PIERZI INCREDEREA de a te ruga!

Mult Succes pentru tine :*. Salutare.

apropo

daca vrei id meu de messenger : Serginho_Dragutzelu2010

EU SUNT ASTA ...bagati id daca nu credeti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PFoai
am citit tot crying si ii foarte nasoala treaba. Eu pot sa iti dau un sfat
big grin daca vrei sa ma intelegi

incearca sa te rogi in fiecare seara si in fiecare dimineata la Dumnezeu si intotdeauna sa ii multumesti lui Dumnezeu fiindca daca ii multumesti o sa iti asculte Rugaciunile
Vorbesc foarte serios! Roagate si sa NU ITI PIERZI INCREDEREA de a te ruga!

Mult Succes pentru tine :*. Salutare.
apropo
daca vrei id meu de messenger : Serginho_Dragutzelu2010winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva de genul a fost si la mine, dar cu timpul s-a remediat problema
cum? pur si simplu am stat departe de casa.veneam de la scoala, mancam, apoi plecam la plimbare/biblioteca/sala/niste prieteni.ma intorceam tarziu, faceam un dus si mergeam la culcare.
a si apropo parintii tind sa se descarce pe tine indiferent ca esti un copil bun, manierat si respectuos. daca nu merge partea cu evitatul lor, ceva tot trebuie sa mearga, chiar daca asta ar insemna sa-i confrunti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacala esti tampit mare, Nu esti tu Dumnezeu, asa ca du-te la morga cu sfatul tauwinking

| euuuuuuuuuuuu a răspuns:

Eu am patit tot cam la fel, ...in fine, am inceput sa fiu depresiva ba chiar sa ma tai pe maini, nu vreau sa faci la fel, acum nici nu mai ma baga in seama daca au vazut ca ii resping ori de cate ori simt nevoia sa o fac, inceraca sa vorbesti cu ei, spunandu-le daca vor sa ii urasti, chesii de genu:*

| MyriamMM a răspuns:

Mai. ce sa zic? Si eu am probleme mari cu familia(in special cu stra-bunica mea) se ia de mine din orice si de multe ori si mama la fel face. dar incerc pe cat posibil sa nu le mai dau motiv de cearta si daca incep iar ii las sa vorbeasca singuri.si ma retrag in camera la computer/televizor nu cred ca raspunsul meu este prea bun... dar acele cuvinte sunt chiar urate nu pot intelege cum poate un parinte sa spuna asa ceva despre copillul sau daca ai rude prin alte parti te-as sfatui sa te duci la ei.sa le povestesti ce se intampla de iubit doar tu poti decide daca ar trebui sa ii mai iubestiv plus ca ar trebui sa iba grija de tine.nu sa iti faca observatie la fiecare lucru pe care il cumparathinking asta e raspunsul meu. sper sa te ajute cu ceva:*