| RobertRobert55 a întrebat:

Bună grup, soacra mea e o nesimtita ordinara, altfel nu am cum sa o numesc. Este de o gelozie iesita din comun.
Eu cu iubitul meu locuim la 150 de km de casa, mereu cand mergem in vizita la soacra mea incearca sa ma enerveze facandu-mi anumite faza.
Eu locuiesc la 16 km distanta de unde sta iubitul meu, mereu cand mergem sa o vizitam si pe mama mea devine geloasa spunandu-i iubitului meu ca: numa acolo stai, in loc sa stai cu noi, familia ta e pe locul doi", spune asta in conditiile in care si la ea stam, chiar dormim cateodata.
Recend mi-a facut o faza pentru care nu o iert, sora mea a murit intr-un teribil accident, sotul surorii mele locuieste in Belgia, au si un copil impreuna. A venit in tara sa vedem copilul si bineinteles am venit sa imi vad nepotul din Cluj. Si prietenul meu a venit, prima data ne-am oprit la soacra 2 ore, dupa am plecat la mine si incepe sa imi zica" Ce, ca nu e corect, de ce plecati? Nu e corect fata de mine Alin, cum sa stai asa putin la noi, ca va puteti face timp destul sa stati acolo". Sincer mi-a picat fata…cum sa se comporte atat de urat? Este constienta ca nepotul meu nu vine non stop in țară si cand vine stau cu el.
A purtat o discutie prietenul, ea spunandu-i ca ea nu are dreptul sa faca program la nimeni, si ca e nesimtita. Mare tamtam.
De atunci numa bosumflata sta, nici nu merg sa o vad ca mi se face greata, atat de geloasa, nu e constienta ca isi face rau singura.
Mereu face faze urate, nu o mai pot suporta. Ce sa fac? Sa ii zic verde in fata ce ma deranjeaza?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Observ ca ii spui soacra, dar nu sunteti casatoriti? Sfatul meu e sa clarifici din start cu iubitul ca mama lui sa nu se impuna peste voi.Asta neaparat inainte sa fie prea tarziu. Poate ea are o strategie intreaga in acest sens si face intentionat asa ca sa va desparta? Greu de spus.

Apoi, majoritatea pensionarilor romani mor de plictiseala si abia asteapta sa treaca cineva pe la ei.Cand nu se intampla cum vor ei incep sa faca remarci, reprosuri si tamtam exact ca niste copii mici.Nu ai ce face decat sa o ignori, caci de schimbat comportamentul sau mentalitatea nu mai poate fi vorba in aceasta viata.Conserva-ti energia si rabdarea pentru lucrurile care intr-adevar conteaza.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing pana la urma esti casatorita cu iubitu asta al tau sau doara iubiti? Nici tu nu mai stii laughing spui iubitu meu, apoi spui soacra, apoi ca tu stai la 16 km de unde esta iubitu tau laughing cum e pana la urma?

Haiu lasa soacra, ca daca nu esti casatorita cu ala, aia nu-i soacra ta. Apoi spui ca e prietenul tau si tot asa o balacesti de ai facut-o leoarca laughing

Pina la urma ce vrei sa intrebi mai exact? Aia soacra cu tine nu-i, ala e prietenul tau, aia e mama lui, soarca o sa fie cand o sa te mariti cu ala.
Asa ca pana una alta "soacra" nu trebuie sa iti dea tie socoteala ce vorbeste cu fiusau, tu la fel sai dai ei, desi mai degraba tu nu prea ai multe de spus, in situatia de fata.
Adica femeia are dreptate, familia lui prima data, dupa prietene, iubite, azi esti iubita l; ui, miine nu mai esti, are pe alta, tu pe altul, asa ca nu vad ce te agiti atit de mult si ce aere ai de mare vedeta laughing

Sa ii spui verde in fata ce te deranjeaza? Vezi sa nu-ti zica ea rosu laughing in locu ei te-as lua si de par nitel sa te dau prin faina de malai, sa te mai linistesc nitel.

Se pare ca iubitu asta al tau, prieten ce iti este, nu prea poate sa te linisteasca laughing e cam tantalau din ce pare, nu nstie ce sa faca nici cu tine nici cu maicasa.
Eu asa i-as spune sa puna pe maicasa pe primul plan, tu esti viitoare, adica poti sa fii sau nu.

Cind o sa fii nevasta lui, atunci o sa fiti la casa voastra, poti sa-i spui soacrei ce vrei, dar nu acum.

| RobertRobert55 explică (pentru relian):

Cred ca esti doar proasta si atat laughing nu sti sa citesti? Vai si amar de tine! Sa iti dea D-zeu exact o soacra ca a mea!

| RobertRobert55 explică (pentru relian):

Iti dai semama ca am descris pe scurt situatia, dar esti prost-proasta de bubui nu altceva! In locul tau mi-ar fi rusine sa mai comentez! Vezi sa nu iti iei tu mare pumn de la viata sa te trezeasca cu picioarele pe pamant!
Atat timp cat fiiuso sta cu mine de 5 ani In Cluj, scuza-ma eu sunt familia lui, ca nu cu ia si-o trage si nu cu ea isi face viata. ori esti un frustrat care sta la fusta mamei, ori nu imi explic

| relian a răspuns (pentru RobertRobert55):

E clar cit te duce mintea.Are dreptate mama aluia, ala nu-i de tine, tu esti o mahalagioaca, jignesti oamenii care iti raspund, nu stiuc e dracu a vazut ala la tine laughing

Pe linga ca esti de la stina, mai esti si proasta, eu am spus sa fiu asa mai finut, dar cu tine se pare ca nu merge asa.

Ce spune cel caruia i-ai dat raspuns cistigator? Spune exact ca si mine, nu vede de ce ii spui soacra, atita timp cit tu nu esti casatorita cu ala.
Deci la ala merge, ba l-ai si premiat, dar la mine nu laughing esti praf, ai descris pe scurt situatia, ai facut ciorba de zarzavat, nimic nu clar.

Tea dreanjat f tare ce am spus ca aia nu-i soacrata deocamdata, ceea ce este adevarat, apoi ca am spus ca are dreptate, pentru ca tu esti doar iubita aluia, alt adevar si pentru ca am spus ca ar putea azi sa fii, miine sa nu mai fii cu ala.

Asa si ce vezi tu rau sau sa vorbesti in halu asta. Pune si citeste ce ai scris, ca tu stai la 16 km de iubitu tau, acum spui ca stati impreuna de 5 ani.

Ba daca atit te duce capau ala, davca ai tarita in el, pune pe altul sa formuleze o intrebare pentru tine.

Uite si tu ca mai multi iti atrag atentia ca scrii aiurea, cand ala e iubit, cand stai cu el, cand stai la 16 km de el laughing
Iauzi, daca tio tragi cu cineva, gata deja esti familia aluia laughing interesanta chestie.
Aia e maicasa, una ca tine gaseste oricind, dar alta mama niciodata.Omu are o singura mama, tata, restul se pot inlocui, deci nevasta, iubita, prietena gaseste si altadata, dar mama nu mai are unde.

Frustata esti tu, se si vede ce scrii, cum scrii, ai venit sa ceri sfaturi cum sai arenjezi aluia mama laughing dispari de pe aici nesimtito.

Esto o taranca clocita si nesimtita pe deasupra.Trebuia sa treci mai departe, daca nu ti-a fost pe plac ce am scris, treci mai departe.Ai 2 optiuni cand pui o intrebare si primesti un raspuns.
-Multumesti celui care ti-a raspuns, indiferent ce a raspuns
-Treci mai departre daca nu-ti place raspunsul, ori a vorbit urit, jignit.

Esti de la cluj de cuca macaii cucuietii din deal, pana si aia is mai civilizati ca tine.
Teai descrie foarte bine, exact aia estio proasta de dai in gropi, se vede si din intrebarea sau ce a vrut sa fie aia laughing ciorba de buruieni.

Invata sa te exprimi, apoi sa deschizi gura in fata mamei aluia, sau pe aici.
Nu mai semnaliza ca esti un gunoi.Acu ma coborii la nivelul tau de broasca, poate asa pricepi ceva.

| RobertRobert55 explică (pentru relian):

Esti foarte prost, imi este mila de tine sincer! Nu sti sa citesti observ, dar e normal nu poti sa ceri unui retardat ca tine prea mult. intelegi ce vrei pana la urma?
Veziti de oala ta, daca ne vedem in realitate fugi si te speri, daca nu sti sa dai un sfat mai bine gura, e plin de prosti ca tine pe acest pamant. Ce imi doresti tu mie sa ti se intample tie! Vezi ca au mai fost ca tine, tari in tastatura si fata in fata nu sti pe unde sa fugi?

| RobertRobert55 explică (pentru relian):

Ce nivel ai tu obositule? Esti sub nivelul mari la ce limbaj de cacao ai! Ai un mare raport, pun pariu ca stai cu mama ta in casa si ii ceri bani pentru orice, asta sunteti unii, niste gunoaie ale societatii, nu mai descrie tu situatia mea ca nu esti in masura. ti-as spune eu mai multe dar la o rabla ca tine nu merita.
Cius!

| FindMyName a răspuns:

Am citit puțin pe aici povestea ta cu răspunsurile și mai mult restul te-au jignit. Intr-adevar, și eu ma derutez când văd că scrii iubitul dar de fapt e soțul...ii spui,, soacra" dar e prieten? În fine, tu știi cel mai bine.
Dar dacă voi sunteți căsătoriți, nu ar strica sa vorbești cu soacra ta...comunicarea ajută. Acum nu știu cât va înțelege de vorba bună, ca din câte ai explicat aici, pare cam greu de cap aceasta soacră a ta, dar poate dai de finală, adică vei rezolva ceva dacă îi spui ce te deranjează sau sa vorbiți.
Nu ar trebui sa îți impună nimic si sa nu se amestece așa tare în relația voastră, aveți și voi intimitate, vreți și voi timp în care sa stați doar voi doi, nu prea vad de ce sa se bage sau sa aibă asa gelozii pe ea că nu are de ce, dacă spui ca mergeți în vizită la ea și chiar și dormiți acolo. spun ca e bine așa
Iar în caz de sunteți doar iubiți...nu văd de ce sa ii spui soacră mai întâi, și acest iubit al tău ar trebui sa ii spună mamei lui sa va mai lase puțin în pace, sa nu se mai amestece asa tare. Mai pe scurt vreau sa spun ca comunicarea e cheia, dacă nu poți tu sa discuți cu mama lui, măcar el sa o facă! Luati decizii împreună, discutați.

| RobertRobert55 explică (pentru FindMyName):

Poate m-am exprimat gresit, urmeaza sa ne casatorim? mersi de sfat