| bianca_6795 a întrebat:

Buna eu sunt Bia si am 13 ani.Sunt uneori ff trista pentru.ca mama mea este plecata in Spania, iar eu stau cu bunica, Imi este foarte dor de ea si uneori ma gandesc cat ii este de greu...sa munceascacryingcrying Ce sa fac ca sa nu mai fiu deprimata?crying

Răspuns Câştigător
| gabriela a răspuns:

Te-am gasit si aici. Ne-am inteles...de cand ai scris aici. Deci ramane cum ne-am decis pe chat. ok?

14 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea mama ta a plecat sa munceasca sa poata sa iti asigure tie un viitor mai bun, sa nu iti lipseasca nimic. Fii convinsa ca si ea iti duce dorul si abia asteapta clipa cand o sa te stranga in brate.Incearca sa nu o dezamagesti, invata bine, asculta pe bunica ta, fa totul ca mama ta sa fie mandra de tine.Invata,citeste,asculta muzica, vizioneaza filmele care iti plac, intra pe TPU, suntem alaturi de tine si o sa te sprijinim de cate ori vei avea nevoie de noi.Iti doresc tot binele din lume.

| Lorelai a răspuns:

Vorbeste cu ea cat mai mult la telefon, incearca sa te detasezi putin si sa te gandesti ca atunci cand va veni acasa, iti va fi foarte bine alaturi de ea. Gandeste-te la clipele frumoase pe care le veti petrece impreuna. Stii ca ea munceste si pentru tine, ca sa iti fie bine. Te inteleg, dar vaor veni si clipe frumoase, ai sa vezi, alaturi de familia ta.

| Lilik a răspuns:

Offf sufletel mic. :*

| Skeletonized a răspuns:

Stiu cum te simti Bia :-). Am trecut si eu prin asta... Raspunsul ar fi usor. Incearca sa-ti ocupi timpul cu altceva. melodiile care iti plac, o carte buna, ceva amuzant. Incearca sa vorbesti cu prietenii tai (despre orice, despre tot, fara limita:)) ), plimba-te prin parc :-? Daca ai un animalut de casa este si mai bine :) daca nu adopta unul si ocupa-ti timpul cu ingrijirea lui :) sau... scrie tot ce-ti trece prin cap :-? deseneaza, canta. Ca sa-ti ridice moralul uite o melodie simpatica;)) http://www.youtube.com/watch?v=yhIov5DnX5s
:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-a munceste pentru tine si tu pentru a nu mai fi deprimata munceste si tu pentru ea.De exemplu note bune la scola.Si mai ales transmi-tei prin telefon sou orce alt mijloc de comunicare vestile bune de la scoala.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu Fi triStA fi oPtiMiSta inceearca sa uiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga de tine, stiu prin ce treci, incearca sa-ti ocupi timpul, invata bine, asculta de bunica, fa-o mandra pe mama ta de tine si cand vorbesti cu ea nu-i da prea mult de inteles ca iti e foarte dor de ea pentru ca nu va putea lucra linistita gandindu-se cum te simti tu.Incearca sa fii puternica pentru mama ta, pentru ca ea pentru tine s-a dus acolo, ca sa-ti asigure un viitor.Ca sa treaca timpul mai usor fa lucruri care-ti fac placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cred. Ai grija de tine si de bunica. Invata bine la scoala ca tu sa ai un job bun cind vei fi mare si sa nu fie nevoie sa pleci la munca departe de copii tai. Vorbeste des cu mama ta si fii deschisa cu bunica. Fa-ti o prietena cu care sa mai imparti timpul. Fa un sport, fie chiar si alergat 30 de minute prin apropierea casei. Si nu intra pe chat cu persoane necunoscute!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bia si eu am o problema asemanatoare am 13 ani parintii sunt divortati pe tata nici macar nul cunosc mama s-a mutat cu un alt barbat si a facut inca un copil iar eu stau la bunica mea crizata care ma omoara cu treburile ei casnice si cu notele pe care le am eu iti zic sa fi indiferenta daca tie dor de mama ta fa ceva ceti amintese de ea si o so simti mai aproape de tine cu timpul o sa te obisnuiestihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

REZISTA bia, mie dupa ce mi-a murit mama la 7 ani am fost nevoita sa stau la o matusa pentru ca tata trebuia sa plece in Italia, am fost distrusa... dar mai distrusa am fost cand am aflat ca murise calcat de masina crying cryingcrying rezista

| stelianr a răspuns:

As putea fi bunicul tau. Aveam 8 ani cand mi-a murit tata.Era dupa razboi.Era foamete in toata tara. Pentru ca mama era saraca si avea de crescut doi copii, ma trimetea de la o ruda la alta ca sa nu murim de foame.Am crescut departe de mama.Cum crezi ca ma simteam? Am gasit multa alinare citind cartile ce le gaseam pe la rude.Gandeste-te ca atunci nu erau tv. nu aveam aparat de radio, nu ascultam muzica, nu era TPU nici in vis. Orice ti-as spune, numai tu poti sa-ti invingi tristetea.Nimeni nu poate trai in locul altuia. Sfaturi? Da. Aboneaza-te la o biblioteca si citeste f mult. Cartile mi-au influentat caracterul. Citeste :"Daca" de Kipling. Poate te ajuta: "Sa poti sa crezi, cand altii te inseala,
Sa te ridici cand altii te doboara, Sa poti pastra ce altii vor sa alunge, Sa razi chiar daca sufletul iti plange, Si cald tu sa ramai chiar daca afara ninge, Aceasta-i arta de a invinge." Nu uita, toti te iubim. Iubim pe toti copii, tinerii, care ca si tine-pentru ca nu esti singura in aceasta situatie- traiesc departe de parinti, de cei dragi. "Nimic nu-i mai de ras ca plansul In ochii unui luptator. O lupta-i viata; deci te lupta Cu dragoste de ea, cu dor"(Cosbuc) Citeste-o toata! Nu uita de Eminescu! Speranta :" Cum mangae dulce, alina usor Speranta pe toti muritorii!" Citeste! Toti te intelegem. Dar numai tu poti sa-ti hotarasti viitorul! Curaj, ai o viata in fata! Succes! Cu drag, un bunic.

| d3ny_2962 a răspuns:

P0i eu is la fel ca tine la mine si taty e plecat si uneori si eu ma simt la fel dar incerc sa ma gandesc la ceva pozitiv happy

| ileanapomorin a răspuns:

Bianca mama ta trebuie sa lucre pentru tine sa te poata intretina cind vei avea si tu copii la rindul tau si tu vei lucra ca ia.

| argus a răspuns:

Id-ul meu de mess este angel_argus si stam de vb acolo daca vrei