| kati3mary a întrebat:

Buna happy
Eu sunt o persoana extrem de timida...Cand cineva vorbeste cu mine,trebuie sa puna intrebari multe,ca sa se pastreze conversatia,pentru ca eu nu sunt in stare sa continui. Nu-mi place sa stau cu prea multe persoane,pentru ca ma simt foarte stanjenita,ma limitez de regula la cea mai buna prietena,sau cateva amice,iar de foarte multe ori,prefer sa stau singura in casa decat sa ies cu prietenii mei,desi nu consider asta atat de neplacut. Ma intimidez repede,nu stiu sa ma apar cand sunt luata in ras,aproape niciodata nu zambesc,si atunci cand sunt lasata singura cu un baiat, mereu gasesc scuze ca sa plec si sa ma ascund.Cu toate astea,toti cei din jurul meu ma considera o persoana foarte de treaba. Cum pot avea mai multa incredere in mine? Tin sa spun ca neincrederea asta incepe sa-mi distruga viata. Dau fundita la cel mai folositor raspuns, promit! ^_^

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Când am început să-ţi citesc întrebarea, m-am gândit la mine, exact aşa eram şi eu în trecut.
Acum un an de zile, m-am înscris la sală iar acolo am observat nişte fete care erau extrem de sociabile, se împrieteneau cu mare uşurinţă şi vorbeau imediat cu oricine. Eram geloasă şi îmi puneam întrebarea "De ce nu pot fi şi eu aşa?".
Vorbeam foarte puţin, acordam cu greu încredere cuiva, nu luam iniţiativa unei conversaţii, nici măcar nu îndrăzneam să fac cunoştinţă cu cineva.
Într-o seara am venit acasă, m-am dus în camera mea şi am început să plâng, mi-am dat seama că dacă voi continua aşa, voi avea numai de pierdut.
Am citit pe Internet diverse articole despre cum să-ţi învingi timiditatea, acestea m-au ajutat destul de mult, am învăţat câte ceva.
În primul rând, când te întâlneşti cu cineva, chiar şi necunoscut, trebuie să zâmbeşti deoarece zâmbetul va da un impuls celeilalte persoane să înceapă o conversaţie cu tine.
Poţi lua şi tu iniţiativă, o conversaţie nu începe cu o idee filosofică, e suficient să faci un compliment cuiva, etc.
Încearcă să fii prietenoasă, nu mai sta în casă, nu îţi refuza prietenii dacă te invită în oraş, fă tot posibilul să cunoşti persoane noi.
Înscrie-te la o sală, la un sport, sau în altă comunitate unde crezi tu că ai putea să cunoşti persoane noi.
La şcoală, de exemplu, nu refuza activităţile de voluntariat.
Nu uita, cu ruşinea nu vei ajunge departe!

Mult succes, o zi frumoasă!

| kati3mary explică (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc mult, am sa incerc tot ce mi-ai spus; si ma simt bine stiind ca cineva chiar isi da seama prin ce trec :*
O zi frumoasa si tie!

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru kati3mary):

Mă bucur că te-am putut ajuta.
Dacă ai nevoie de vreun sfat, sau orice altceva legat de problema aceasta, nu ezita să-mi trimiţi un mail.

6 răspunsuri:
| LivingLouder a răspuns:

Incearca sa te duci la un prieten apropiat sa te ajute, incearca da depui un efort in a mentine conversatia, cunoaste persoane noi. etc.

| SooJin a răspuns:

Exact asa sunt si eu...tot ce ai spus tu mai sus este exact ce mi se intampla mie...Un sfat folositor e sa incerci sa stai pe chat (dar nu te invata prea mult pentru ca nici chatul nu e bun).Eu mi-am mai dat un pic drumul de cand stau pe chat.
Sau incearca sa vorbesti singura in oglinda.
Cand esti singura in casa/camera spuneti parerile personale in legatura cu lucruri,diverse chestii stupide (ex. vedeta cutare s-a despartit de ala,l-a luat pentru bani sau daca am un catelus trebuie sa imi fac timp pentru el,intelegi? diverse...) eu fac mereu asta si ma ajuta.
Incearca sa canti melodii in fata unei oglinzi si in acel moment sa dansezi sa dai din fund, chestii din astea, pentru ca asa te dezlantui, iti intrii in ritm si devii mai energica.

Astea ma ajuta mereu, sunt parerile mele happy sper ca te-am ajutat happy

| kati3mary explică (pentru SooJin):

Crede-ma,chiar sunt de folos! Am sa incerc; mersi mult :*

| SooJin a răspuns (pentru kati3mary):

Cu placere love struck