| Andreea555555555555 a întrebat:

Hei, TPU. Am o problema.
Eu de fel sunt o persoana foarte timida, de fapt mai mult as spune ca nu am incredere in mine.
Revenind la problema, sunt "grea" de cap sa zic asa, de cele mai multe ori ma blochez si ma panichez, respir greu. Ma stresez foarte mult. Ma simt asa cand sunt singura, la vreun test sau pur si simplu cand vorbesc cu necunoscuti. Pur si simplu ma intimidez si mi se goleste mintea, nu stiu ce sa mai spun. Nu stiu cum sa va explic, nu prea sunt atenta, ma simt de parca nici nu sunt acolo, vorbeste persoana respectiva cu mine si ma pierd, sunt cu capul in nori asa. Urasc asta, urasc ca sunt asa. Doar cand sunt nervoasa sau suparata sunt mai atenta sa zic asa, in rest am un dezinteres la orice, chiar daca imi pasa! Ma gandesc sa merg la psiholog/psihoterapeut dar imi e ca la cum sunt eu, dupa ce plec de acolo, tot lucrul ala il fac. Cred ca ar fi bun magneb6, nu?
Uneori mai incerc sa ma linistesc mestecand guma, am citit pe net ca e un fapt psihologic si iti da senzatia ca esti linistit, chiar merge de cele mai multe ori! Voi ce parere aveti?
P.s nu am nevoie de critici

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Da,e o idee buna sa mergi la psiholog dacă ești eleva sau studenta, la psihologul scolii/facultății. Daca nu, va trebui să plătești. Poti merge și la o farmacie și să vorbești cu un domn/o doamna de acolo și să le spui că ai probleme cu concentrarea să îți dea niste pastile deși tot mai bine ar fi la un psiholog decât pastile, părerea mea.Si mie mi s-a întâmplat să îmi vorbeasca o persoana și să nu rețin mai nimic, deci nu ești singură. Succes!

| Liviu a răspuns:

Nu le putem avea pe toate, probabil cand erai mica toata lumea te desconsidera, sau te facea sa nu ai incredere in tine.Si de aici a pornit totul happy

| Shammal a răspuns:

Ce te-ar putea ajuta in nedumerirea pe care o ai sunt informatiile iar faptul ca ai descris aici si ai intrebat e un pas inainte, in a descoperii o solutie.

Poate o sa ti sa para ciudat insa mie mi se pare minunat ca poti face asta, ca poti sa-ti ti mintea goala. Cauta sa te simti bine in acel moment, sa te simti relaxata si sa stii ca daca e ceva de zis iti va veni in minte acel gand pe care vrei sa-l spui. Cu alte cuvinte idea e urmatoarea: " sti tot ce ai nevoie sa stii atunci cand ai nevoie sa stii", daca nu simti, nu iti vine in minte sa spui ceva nu-i nimic de spus, simte-te bine in acea clipa si punct.

Poti sa mergi sa vorbesti si cu un psiholog insa intotdeauna trece prin filtrul tau informatiile peste care dai; filtrul e acel sentiment pe care il simti atunci cand mintea ta e goala, simti ca ceva este pentru tine sau nu, o idee este adevarata pentru tine sau nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avem o părere bună despre tine.
De ce să te criticăm?
Da, merge cu guma de mestecat, n-ai văzut prin filme americanii cum tot rod la gumă, ca iepurii la morcovi?
Un magne be șase nu ar fi rău, dar nu cred că există pi-lulă care să te facă bine, când tu ești așa de plină de viață.
Terapeuții sunt pentru ăia bolnavi, tu ești prea sănătoasă, pe bune, nu râde nimeni aici.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai omis un detaliu esential: citi ani ai?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreea555555555555):

Multi inainte. Poate ti-ar prinde bine niste sedinte la psiholog, desi eu zic ca in citiva ani o sa iti treaca. Fa si niste analize, de multe ori starile descrise de tine sunt legate de carente de minerale si vitamine dar foarte putini doctori iau asta in serios.

| sabin89 a răspuns:

Cred că soluţia stă nu în medicamente si nici în mersul la psihologi, ci în a-ţi fixa obiective, pe care să urmăreşti apoi să la atingi. Cum ar fi: să iei note mai bune la scoală, să îţi îmbogăţesti cultura generală, să înveţi să cânţi bine la un instrument; si altele asemănătoare.

| Donsavas a răspuns:

Nu,magneb6 nu e suficient. Iti trebuie medicamente antistres. Consulta un psihiatru. El se ocupa de tulburările astea emotionale.

| StupidOgre a răspuns:

Ai emotii puternice asta nu inseamna neaparat ca ai probleme psihice daca vrei poti sa te duci la psiholog, dar cam asta e si eu sunt la fel nu rezisti la stres, te panichezi repede si mestecatul gumei e o idee buna stiu ca ajuta, dar nu e mare lucru problema asta