| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Familia iubitului meu care locuieste in strainatate a fost invitata la o nunta in Romania (el acolo, eu aici) si am avut ft multe discutii pe tema cine plateste. Mie mi se pare bataie de joc sa ma supuna pe mine la cheltuieli avand in vedere urmatoarele:

1. Tatal vitreg al iubitului meu/iubitul mamei sale (nu sunt casatoriti) are nunta in capitala si ne-a invitat si pe noi doi, vor sa mergem cu totii (parintii lui, sora+sot+copil si pe iubitul meu si pe mine; 7 oameni). Pe invitatie scrie decat numele celor doi parinti.

(Noi doi avem o relatie la distanta momentan de aproximativ 2 ani jumatate, iar la anul urmeaza sa se mute in Romania)

2. Eu sunt de parere ca el sau familia lui ar trebui sa suporte cheltuielile nuntii, eventual si meniul meu, deoarece noi nici macar nu ii cunoastem pe miri si totodata daca noi vom face nunta, desigur ca n-o sa-i chemam pe ei.

3. Pe langa toata nebunia cu nunta, eu sunt "obligata" sa imi iau zbor/tren la Bucuresti doar ptc ei merg cu familia acolo, iar eu mergand doar pentru el, nu prea am incotro decat sa suport cheltuielile ( apartament pentru 7 oameni pe 2 saptamani, inchiriere masina pentru 7 oameni).
PS: Totodata imi pun si la risc jobul care este remote, ptc nu am reusit sa-mi iau liber in toate cele 14 zile, decat 5/14.

Voi cum ati proceda daca ati fi in locul meu si ce parere aveti de situatia data?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti o zgîrcită cum sa plateasca el meniul tau, la nunta platesti tu meniul tau plus trebuie sa dai bani mirilor deci nu este ok gîndirea asta a ta, nunta unde va fi in România sau in strainatate?

| Papadie22 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cum sa platesc eu daca eu am fost invitata doar verbal? Eu sunt de parere ca la nuntile din partea mea, EU ar trebui sa platesc, respectiv invers.

Cum sa bag eu bani in plic cuiva pe care nu cunosc si n-am vazut in viata mea, ba mai mult de atat respecrivii n-o sa vina daca eu voi face nunta.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Papadie22):

Bătaie de joc pe bani și munca oamenilor cinstiți asta văd eu aicia.

| johnnny123 a răspuns:

Simplu, nu aș vrea nici să-mi suporte ei cheltuielile, nici să le suport eu.

Aș refuza politicos invitația pentru motivele pe care le-ai enumerat chiar tu: nu ai legătură cu mirii, nu-ți poți lua liber de la job, și este un deranj mult prea mare pentru a participa la nunta unor necunoscuți.

Dacă iubitul tău de la distanță vrea să petreacă timp cu tine, nu are decât să mai rămână câteva zile în România după nuntă și să te viziteze.

Dacă vine aici pentru o nuntă dar nu poate să mai stea două zile să te vadă și pe tine, asta ar trebui să-ți ridice niște semne de întrebare în legătură cu relația voastră.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Faci nuntă chemi oamenii din colțul lumi pe bani lor și munca lor și ai așteptarea să-ți pună în plic suma de bani cea frumos cu ieuro și îi pui pe oamenii să-și plătescă meniul și consumația asta însemna să fi mafiot dragilor aicia avem Bis liniuță is la nivel mondial sa trăiască tăticul Nelson Odin Son.