| DENISUKA19 a întrebat:

Buna ziua as vrea si eu sa stiu cum sa procedez cu un divort, suntem separati de trei ani nu avem bunuri comune nici copii si nu mai stiu absolut nimic de el eu am un copil cu altcineva si as dori sa stiu ce si cum sa fac.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Steaua lui David iti reprezinta optiunea religioasa? Daca tipul a abandonat-o,sau daca nu si-a indeplinit obligatiile fata de ea,trebuie ca Denisuka sa stea in cenusa si cu sac pe cap? Crezi ca esti in masura sa judeci,aruncand cu piatra? De ce sunt invinovatite doar femeile,atunci cand incearca sa-si refaca viata,iar,,domnilor,,li se tolereaza aventurile? Fata nu a dat amanunte, totusi ai si,, creeat,, o poveste, in care o consideri vinovata pe ea.Esti o,, specie,, pe cale de disparitie...

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau se poate divorta pe cale amiabila, la judecatorie, notar public ori starea civila de la primarie.
Deoarece spui ca nu stii nimic de el ramane doar calea unei cereri de divort la judecatoria domiciliului unde ati avut ultimul domiciliu comun. Costa putin, taxa judiciara de timbru si timbrul judiciar este 39, 30 lei. Va trebui sa te interesezi si sa indici domiciliul lui actual, spre a putea fi citat. Daca se prezinta la primul termen si este de acord veti putea divorta si cu acordul partilor, caz in care se termina in aceeasi zi si nu trebuie alte probe. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Daca poti lua legatura cu el, se rezolva totul simplu, in 30 de zile, la un notar public.
Daca nu, trebuie sa mergi pe sistemul clasic, prin proces, comunicand ultimul domiciliu cunoscut al sotului, unde acesta va fi citat. Cauza se va judeca chiar si in lipsa lui.
@5a si Evil1nside - daca dobitocia ar fi un pacat, voi ati fi mai pacatosi decat diavolul insusi.

| DENISUKA19 explică (pentru regis):

Iti multumesc pentru raspuns doar ca faza este ca el e un om foarte periculos de aia neam separat si n-am mai stiut nimica de atata timp nu ca sunt eu dobitoaca, nu e corect sa fiu judecata dupa o simpla intrebare adresata, iti multumesc mult.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca nu vrea sa se prezinte la notar, pentru un divort amiabil, depune cererea de divort la judecatorie.V-a dura ceva timp, dar amanarea depunerii actelor te tine mai incurcata.Pa,si refa-ti viata!

| 5a a răspuns:

Te simti implinita ca traiesti in preacurvie, avand si un copil cu alt barbat?
I-ai jurat credinta, la bine si rau.
Rusine sa-ti fie.

| Evil1nside a răspuns (pentru 5a):

Aici te sustin! happy

| DENISUKA19 explică (pentru 5a):

Ce rusine sa-mi fie mai omule cand el avea treizeci si ceva de ani iar eu eram o copila pe care a fraierito si si-a batut joc de mine.nu stiu cum un om poate fi judecat dupa o simpla intrebare adresata cuiva si inca ceva nu-ti doresc sa treci prin ce am trecut eu alaturi de acel om pentru ca nici cuvantul om nul poate caracteriza, e un monstru si doar eu stiu cum am suferit alaturi de el dar n-am de ce sa dau explicatii nimanui si pentru linistea ta nu i-am jurat iubire eterna ca neam casatorit doar la starea civila.Nu regret ca am avut noroc sa-mi gasesc iubirea adevarata si sa am parte de un ingeras.Multumesc mult

| 5a a răspuns (pentru DENISUKA19):

Unde nu-i cap e vai de cur happy shalom!

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru DENISUKA19):

Ai procedat foarte bine, nu e corect sa suferi din cauza unui ticalos.Sunt, din nefericire, multe cazuri asemanatoare cu al tau, iar autoritatile intervin greu si din nefericire atunci cand lucrurile devin grave.Ar trebui ca cei din preajma unei asemenea drame sa intervina si sa,, scuture,, asemenea indivizi.Eu iti doresc o viata fericita alaturi de ingerasul tau.Pa.

| DENISUKA19 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Va multumesc foarte mult pentru incurajarile dumneavoastra pentru mine inseamna oarte mult.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru 5a):

Steaua lui David iti reprezinta optiunea religioasa? Daca tipul a abandonat-o,sau daca nu si-a indeplinit obligatiile fata de ea,trebuie ca Denisuka sa stea in cenusa si cu sac pe cap? Crezi ca esti in masura sa judeci,aruncand cu piatra? De ce sunt invinovatite doar femeile,atunci cand incearca sa-si refaca viata,iar,,domnilor,,li se tolereaza aventurile? Fata nu a dat amanunte, totusi ai si,, creeat,, o poveste, in care o consideri vinovata pe ea.Esti o,, specie,, pe cale de disparitie...

| Mandarina888 a răspuns:

Se poate face divortul la notar, trebuie sa fie si el de acord sa mergeti impreuna atata timp cat nu aveti nimic de impartit, ma refer la bunuri se poate rezolva. Altfel se depunde cerere de divort la tribunal si veti primi citatie pentru data la care trebuie sa va prezentati in instanta, instanta va decide divortul pe loc daca ambii sunt de acord, n caz contrar se poate prelungii luni bune!