| Anonim271121 a întrebat:

Sunt căsătorită cu un bărbat violent cu care am și un copil de aproape 2 ani. Pana acum a avut episoade de violenta doar fata de mine, însă de câteva zile, le are și cu copilul.

Am fost la un avocat sa vad ce înseamnă un divorț în cazul acesta dar as vrea sa știu din experiente personale cum ați făcut primii pași?

Îmi este frica și pentru mine si pentru copil. Și nu știu cum sa fac sa limitez cât mai mult evenimentele neplăcute.

Menționez ca locuim în casa părinților mei.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand ai putea solicita un ordin de protectie, in baza L.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep.in 2020, cu md. si compl. ulterioare si apoi sa intentezi o actiune de divort.
Vorbeste cu un avocat ca sa te ajute, atat la ordinul de protectie, cat si la divort.

| darrio2007 a răspuns:

E foarte grav daca face asta in casa parintilor tai. Ceva nu ii convine acolo si se exteriorizeaza in acest mod.
Parerea mea este ca un divort este cea mai buna solutie.

| Violleta2022 a răspuns:

Divorteaza ca nu-i de stat cu unul care este violent si va poate omori intr-o zi, intr-un acces nebunesc.

Scoate certificat medico-legal si baga divort, dupa care ii ceri a paraseasca locuinta, iar la nevoie ii poti pune intrdictie sa se mai apropie de voi.

| Freya1 a răspuns:

Nu am divorțat dar mama a trecut printr-un divorț, plus și alte cunoștințe.
Ideea e ca avocatul e cel mai în măsura sa îți spună ce și cum.Ii spui ca ești în casa ta, ca e violent cu voi și dacă e nevoie scoate și un certificat medico-legal prin care sa dovedești asta dat toate fără sa știe el.Si când ai toate la mana chemi pe cineva la tine sa nu fi singura și îl dai afara.

| Sekim a răspuns:

Bazat pe ceea ce spui tu, adica faptul ca iti este frica pentru siguranta ta si a copilului, suna la 112 pentru a primi un ordin de restrictie impotriva sotului. Ai aici video cu ceea ce trebuie sa faca politia : https://www.youtube.com/watch?v=8WBpNl4OfME&t=170s.
Cat despre faza cu divortul, in urma ordinului de restrictie primit ar trebui sa fie foarte usor sa bagi divort.

| Smmo a răspuns:

Buna, este normal sa iti fie frica si sa incerci sa gasesti o solutie, poate iti vor fi de folos aceste linkuri:
https://anes.gov.ro/
https://www.politiaromana.ro/......-domestice
https://centrulfilia.ro/......fo_VIF.pdf