Întrebare recomandată | anonimlove a întrebat:

in primul rand nu vreau sa faceti "misto" sau comentarii aiurea pe seama mea. Am 20 de ani sunt la facultate la Bucuresti in anul 2 (in fine nu asta conteaza), am probleme foarte mari in familie, nu mai stiu unde sa apelez pentru niste sfaturi. Tinand cont de varsta mea, e doar un numar pentru parintii mei, la varsta asta nu ma lasa nici macar la un suc sau in oras, facultatea o fac doar pentru ca "tatal" meu asa a vrut, omul care mi-a distrus copilaria si tot ce am trait pana acum, omul care o bate pe mama sub ochii mei intrebandu-ma daca imi place ce vad, omul care ma bate si pe mine si la varsta asta. Pentru el eu sunt doar o curva, o jigodie care nu merita sa traiasca, eu tacand de fiecare data suportand jignirile lui si bataile adorm plangand nestiind ce sa fac sa schimb situatia, imi interzice sa am prieteni inclusiv fete, nici sa nu auda sa am iubit. Fiecare sarbatoare la noi in "familie" se incepe cu tipete si batai. De 20 de ani asa e viata mea, nu pot face, imi e frica sa anunt politie ceva sa nu o omoare pe mama in bataie, ea e tot ce am, fara ea eu as muri, e singurul meu sprijin, iar ea nu poate face nimic tot de frica. Sunt zile in care nu vreau sa ma mai trezesc stiind ce cosmar ma asteapta. Ma pune sa ii fac mancare apoi o arunca crezut ca ii pun otrava sa il omor. Eu stau la curte si am si gradina si animale, zilnic fac tot ce trebuie si indiferect ce fac nu e bine, mereu gaseste ceva sa tipe la mine, am ajuns in situatia sa merg la psiholog din cauza lui, si asta trebuie sa ma duc pe furis sa nu afle sa nu faca scandal, nu stiu ce sa ma mai fac. Vecinii cheama mereu politia sa il opreasca dar nu fac nici ei nimic, pentru ca atunci cand vede politia ne ameninta sa nu spunem nimic ca ne omoara in bataie. Nu am sa uit niciodata ca nu am avut un revelion fericit sau un Paste asa cum se cuvine. Eu mai am un frate de 24 de ani si la fel se comporta si cu el. Nu ma lasa nici sa ma angajez sau sa fac ceva cu viata mea, nici nu imi da bani de absolut nimic. Cand plec la facultate ma suna de cel putin 5 ori pe zi si ma pune sa vin in fiecare saptamana acasa (eu fiind din alta localitate) plus de asta ma face mereu sa plang spunandu-mi vorbe care nici macar un strain nu le-ar face. Va rog ajutati-ma ca nu mai rezist. As vrea sa plec de acasa definitiv dar imi e frica ce i-ar putea face mamei mele...

66 răspunsuri:
| NuuyyMayyyy a răspuns:

La ce facultate esti?

| valyt17 a răspuns:

Inteleg prin ce treceti stimata domnisoara, inteleg pentru ca si eu am trecut pe acest drum
din banuiala mea rezulta ce e posibil sa ai tata de al doilea, sau, poate ma insel
consider ca cel mai ideal ar fi sa plecati cu totii...ma refer la faptul ca sunteti zilnic agresati de tatal vostru
apreciez mult ca ai avut curajul si puterea sa iti spui pasul
de asemenea,eu as proceda exact cum ati dorit dvs,sa plecati
acest lucru il recomand,pentru ca indiferent ce ati face pentru tatal dvs, tot nemultumit va fi
dar in acelasi timp va rog sa ii purtati respectul
nu ma pot exprima in cuvinte, dar cred ca cea mai buna soutie pentru moment, este sa plecati pentru o vreme di acel loc
faptul ca alegeti sa mai indurati anumite inconveniente din partea celorlalti, nu va avantajeaza...parerea mea
nu ma pricep la sfaturi,dar, sun convins ca parasirea casei dvs,pentru moment, este cea mai corecta decizie.
daca inima dvs va spune sa plecati, atunci, actionati, pentru ca e posibil c-a plecarea dvs sa il trezesca la realitate.
MULTUMESC

| valyt17 a răspuns (pentru anonimlove):

Cel mai indicat este sa il faceti pe fratele dvs sa vada situatia, in caz contrar, nu il mai asteptati, ci plecati, caci situatia se poate agrava...

| Asiris23 a răspuns:

Eu nu prea am cu ce sa te ajut, am 13 ani thinking dar ce ti se intampla tie, destul suport si eu (cand se imbata tata si e nasol.) Oricum, sper sa fii ok cu situatia ta, realizez ca esti deja traumatizata nervos, si trebuie sa stai linistita ca altfel s-ar putea sa faci ceva ce vei regreta, sfatul meu e sa fugi cu mama si fratele tau, la politie sa ii pui ordin de restrictie tatalui tau, sa depui plangere si tu si mama si fratele. scuze daca nu te-am ajutat. sad

| MariaMarya85 a răspuns:

A trecut destul timp. Pana la urma ce-ai facut?

| Alex_Alecsy_1994 a răspuns:

Vreau sa dau de tine sa te ajut! ...cum o fac?