Întrebare recomandată | anonimlove a întrebat:

in primul rand nu vreau sa faceti "misto" sau comentarii aiurea pe seama mea. Am 20 de ani sunt la facultate la Bucuresti in anul 2 (in fine nu asta conteaza), am probleme foarte mari in familie, nu mai stiu unde sa apelez pentru niste sfaturi. Tinand cont de varsta mea, e doar un numar pentru parintii mei, la varsta asta nu ma lasa nici macar la un suc sau in oras, facultatea o fac doar pentru ca "tatal" meu asa a vrut, omul care mi-a distrus copilaria si tot ce am trait pana acum, omul care o bate pe mama sub ochii mei intrebandu-ma daca imi place ce vad, omul care ma bate si pe mine si la varsta asta. Pentru el eu sunt doar o curva, o jigodie care nu merita sa traiasca, eu tacand de fiecare data suportand jignirile lui si bataile adorm plangand nestiind ce sa fac sa schimb situatia, imi interzice sa am prieteni inclusiv fete, nici sa nu auda sa am iubit. Fiecare sarbatoare la noi in "familie" se incepe cu tipete si batai. De 20 de ani asa e viata mea, nu pot face, imi e frica sa anunt politie ceva sa nu o omoare pe mama in bataie, ea e tot ce am, fara ea eu as muri, e singurul meu sprijin, iar ea nu poate face nimic tot de frica. Sunt zile in care nu vreau sa ma mai trezesc stiind ce cosmar ma asteapta. Ma pune sa ii fac mancare apoi o arunca crezut ca ii pun otrava sa il omor. Eu stau la curte si am si gradina si animale, zilnic fac tot ce trebuie si indiferect ce fac nu e bine, mereu gaseste ceva sa tipe la mine, am ajuns in situatia sa merg la psiholog din cauza lui, si asta trebuie sa ma duc pe furis sa nu afle sa nu faca scandal, nu stiu ce sa ma mai fac. Vecinii cheama mereu politia sa il opreasca dar nu fac nici ei nimic, pentru ca atunci cand vede politia ne ameninta sa nu spunem nimic ca ne omoara in bataie. Nu am sa uit niciodata ca nu am avut un revelion fericit sau un Paste asa cum se cuvine. Eu mai am un frate de 24 de ani si la fel se comporta si cu el. Nu ma lasa nici sa ma angajez sau sa fac ceva cu viata mea, nici nu imi da bani de absolut nimic. Cand plec la facultate ma suna de cel putin 5 ori pe zi si ma pune sa vin in fiecare saptamana acasa (eu fiind din alta localitate) plus de asta ma face mereu sa plang spunandu-mi vorbe care nici macar un strain nu le-ar face. Va rog ajutati-ma ca nu mai rezist. As vrea sa plec de acasa definitiv dar imi e frica ce i-ar putea face mamei mele...

66 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar poate cei de aici stiu: Centrul de Criză Împotriva Violenţei Domestice Buftea - Aleea Şcolii, nr. 2-4, Tel. 021/225.52.81
Cand poti, da un telefon acolo, macar pentru un sfat, daca nu si pentru o solutie definitiva.
Vorbeste cu medicul de familie, sa-ti dea o trimitere sa mergi sa-ti faci analizele, cand te duci acolo, o chemi pe mama sa vina cu tine. Doar ca in loc sa ajungi la spital sa faci analizele, ai putea sa ajungi la acest centru? Sau gasesti alta varianta, doar sa o faci pe mama ta sa ajunga sa vorbeasca cu un asistent social specializat in asemenea cazuri. Trebuie neaparat sa nu mai cedati amenintarilor. "va omoara in bataie"? Dar voi traiti acum, este asta viata? Orice ar fi, cand vine politia, iti faci curajul si raspunzi, altfel vei suferi mai greu la moartea mamei tale, stiind ca puteai sa faci ceva si nu ai facut.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Doamneee..nu pot sa cred ca mai sunt astfel de oameni, inteleg sa fi un parinte grijuliu, dar sa ameninti/sa bati/sa jignesti etc e cale lunga..ca mama nu imi permit sa ii zic fetei mele "fa" si are 23 de ani, fiul are 25 si tot nu imi permit sa ii jignesc, sunt ai mei, indiferent ce ar face, tot ai mei vor fi..cred ca ar fi cazul sa vorbesti cu fratele si mami tau si sa luati o hotarare, nu se poate trai in asa hal..vei claca si nu vei mai sti nici cine esti, luati o hotarare cat nu este prea tarziu..cu el ati incercat sa vorbiti? e singurul care aduce venit in casa? asa se comporta cu voi? de cand are aceasta atitudine? imi pare rau pentru suferinta ta si sper din tot sufletul sa aud vesti bune de la tine.
de vrei sa vorbim, scrie-mi in privat.
O zi frumoasa sa aihappy

| William a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asta dar nu stiu cum sa te ajut. Daca tu stii spune-mi.

| William a răspuns (pentru William):

Acum mi-am dat seama ca viata ta seamana oarecum cu cea a Cuviosului Acachie Ascultătorul.

| Wehrmacht a răspuns:

Poti face 3 chestii:

-Politia.Dar este inutila daca nu le spui totul.Le spui exact ce problema ai si de ce iti este frica sa le ceri ajutorul.

-Fugi cu mama ta de acasa dupa ce i-ai luat toti banii.

-Fa-i temerile sa devina reali si ai grija sa para un accident(otravurile sunt aproape inutile daca nu se exagereaza cu dozajul)

Daca nu alegi una dintre astea 3 o sa ramai cu el pana se satura sau moare.

| yekto a răspuns:

Ti-a trebuit ceva curaj sa scrii toate astea aici chiar daca o faci sub anonimat. dar itiva trebui si mai mult curaj sa "FACI" ceva concret in legatura cu asta.
in situatia prezentata de tine, si daca as fi fata cred ca as face in felul urmator:
1: as avea odiscutie f serioasa cu mama. si asta cand e linistita, nu dupa o bataie sau cearta
2: as avea odiscutie cu tatal. din cate ai zis pana acum nu poti discuta cu el asa ca l-as atinge acolo unde il doare. ii este frica sa nu vorbiti cu politia. ei bine i-as spune ca am facut-o (si as si face-o, as vorbi cu toti cei ce m-ar putea ajuta- consilier planing familial, protectia copilului...) ce il asteapta daca mai ridica mana asupra mea sau asupra mamei,
3 i-as spune ca nu mai suport, ca iubesc viata si am decis sa am grija de mine si sa iau masuri in privinta asta. asa ca sa nu-si faca griji in privinta otravii ca asta se depisteaza la autopsie (si cum ziceam vreau sa ma bucur de viata) dar cu radiatiile e ceva mai greu si pentru el si la autopsie sa fie depistate. cu alte cuvinte as folosi toate temerile lui pentru al asigura ca de "moarte buna" nu va sfarsi,
4- as incerca prin prieteni/e sa gasesc pe cineva care sa-i faca o vizita "prieteneasca" care sa-l linisteasca o perioada,
m-as gandi la modul cel mai serios la a pleca de acasa. serios acum, cat ai sa stai acolo de mila mamei tale? pana moare el sau ea?(sunt sanse mai mari sa moara ea prima, din pacate). si apoi, punete in locul mamei tale, se va simti mult mai bine stiind ca tie iti este bine.
unele idei par futuriste, sau nu. iti trebuie foarte mult curaj sa faci ceva.
dar a venit timpul sa AI CURAJ si SA FACI CEVA. ACUM. nu maine, nu poimane. ACUM

| mdaria a răspuns:

De ce nu plecati toti 3? Definitiv, sa nu va mai poata gasi. Va schimbati viata. o luati de la zero fara el...nu e usor, dar cred ca e mai bine fara el.

| SaveTheNature a răspuns:

Eu iti dau un sfat! Fugi de acasa! gaseste-ti un baiat.Te-a manipulat, si detine controlul asupra ta.
Priveste-l ca pe un strain, si fa-ti viata singura. Ca oricum mare lucru nu capeti de pe urma lui.
Pur si simplu fugi. Fa-ti viata! Ca viata este frumoasa, nu asa cum te-a facut el sa o vezi!
Fugi de acasa. Schimba-ti neaparat numarul. si trimite-i doar o scrisoare prin care sa ii spui ca esti bine si ca ai decis sa-ti iei viata in propriile maini.
Sa nu te temi ca nu te vei descurca sau ca ii vei rani.
Daca nu reusesti sa faci facultatea cu propriile tale puteri, angajeaza-te si o faci mai tarziu cand vei avea posibilitatea.
Nu are rost sa te sacrifici in halul asta, ca stii si tu ca sunt multi care terima facultate si tot salarii mici au.
Cel mai important in acest moment este sa fii LIBERA! sa respiri aerul libertatii si sa-l uiti, si sa uiti bataile, certurile si lanturile in care te tine!
Fugi de langa el si nu o sa-ti para rau!
Te rog eu mult sa ma asculti!
Si-ti spun direct ca am avut un tata foarte asemanator cu al tau!
O batea pe mama, ne batea si pe noi, era alcoolist. nici dinti in gura nu mai are! Ne-am luat toti 5 copii viata in propriile maini si nu ne pare rau!
Mai rau imi pare ca nu am plecat mai devreme!
La mine faza e ca maicamea nu ne lasa sa facem nimic. si ne certa din orice fleacuri.
Iar lui taikmiu nu-i pasa de absolut nimic decat eventual sa ne mai bata din cand in cand!
Daca vrei sa nu te mai chinui fugi de acasa! Cauta-ti un iubit, caci viata in 2 este SUPERBA!

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Mama ta e o proastă dacă nu vrea să plece.
Pe curând!

| anonimlove explică (pentru PedoBarbie):

Probabil asa o fi, dar fiind mama mea nu imi permit din respect sa o jignesc happy, indiferent cum ar fi e mama mea, ea mi-a dat viata.

| suffarstar a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta si cu fratele tau,sa depuneti plangere la politie,sa nu va lasati,puneti vecinii martori,stati la niste rude pana se rezolva cazul,dupa parerea mea ar trebui sa faca puscarie,chiar daca e tatal tau, un om care isi bate familia, nu are niciun dram de onoare, de mila, nu se numeste om.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica deloc, ce a scris Ichnat este foarte adevarat

| AndyLavy a răspuns:

Incearca sa il filmezi cumva cand o bate pe mama ta cand va jigneste si asa mai departe, sa ai ceva dovezi, mai multe, si du-te la politie, baga-l la inchisoare. si ai scapat si tu si maicata. daca stati si acceptati toate porcariile, este doar vina voastra, frica nu este o scuza.

| Northern a răspuns:

Mă simt ca și când cineva ar fi scris povestea mamei mele. Știi ce a făcut ea? A plecat împreună cu mama ei, într-o noapte, de acasă și nu s-au mai întors. Tatăl ei a încercat să le caute, dar din fericire nu le-au mai găsit niciodată. Atât pot să-ți spun.Doar cine trece prin așa ceva e în stare să te înțeleagă cu adevărat.

| Ichnat a răspuns:

Du-te la politie, ofera protectie din cate stiu in astfel de situatii...
La politie poti intreaba ce se intampla daca depui marturie inpotriva lui, sigur iti vor rasupunde... sad

| 1DeadMemories a răspuns:

Politia nu rezolva violentele din familie, poate doar sa l amendeze pe dobitoc si asta le agraveaza mai rau situatia.

Situatia ta e dificila, poti apela doar la cineva cu competente in consiliere familiala.N ai cum sa scapi din asta usor. Daca pleci probabil iti va fi bine, dar mama ta ramane sac de box.De plecat amandoua banuiesc ca i greu, nu aveti posibilitati materiale.

Incearca sa fii calma, timpul le rezolva pe toate. Ia legatura cu cineva care are experienta in astfel de cazuri.

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Mă întristează enorm de mult situaţia în care te afli, şi parcă nu pot să cred că astfel de lucruri se întâmplă. Sper ca lucrurile să se rezolve şi pe viitor să ai o viaţă lipsită de griji.

Deocamdată, tot ce ai putea să faci este să-ţi iei mama şi fratele, nişte bani, şi să plecaţi undeva şi să anunţaţi poliţia. Lucruri de genul nu ar trebui să se întâmple, în special cu bătăi şi chestii de genul. Altceva nu ai ce să faci, astfel de om merită pedepsit. Nici om nu merită numit, la cum se comportă cu voi.

Să vă ajute Dumnezeu să treceţi cu bine peste asta şi mult noroc!

| MetalHead04 a răspuns:

Plecati..cat mai repede..serios acum..nu-ti strica viata, ia-o si pe mama ta.

| MihaiEdy1993 a răspuns:

Suna urgent la Politie si raporteaza imediat abuzul.

| GutuvanMorgan a răspuns:

Ai aici de la diferiti useri ceva sfaturi foarte pertinente. Sa-ti explic: o sa vina momentul cand POATE tatal tau o va omora pe mama ta.Si atunci o sa regreti amarnic ca n-ai(ati) facut nimic. Cat despre nemernicul misogin cu care s-a casatorit mama ta, un taran de la coada vacii aproape alienat mintal ( de obicei care da-n femeie cu pumnii, nu-i prea sanatos mintal) care-si educa si copilul (pe fratele tau), in spiritul "femeia trebuie batuta", atunci, repet, cu scuzele de rigoare, ca ti-e tata, da-l naibii de nemernic si apeleaza la un centru de protectie al familiei. NU ai 13 ani, puterea sta in mainile tale, iar la varsta asta ar trebui sa rastorni muntii.Bafta. Politia pe capul lui sau veti sfarsi de mana nemernicului care e tata doar cu numele.

| Th3Unknown a răspuns:

Cu siguranta, tatal tau a avut probleme in familie in copilarie, iar toate acestea sunt niste traume. Lui i-au fost implantate in cap niste principii gresite, pe cand era copil. E foarte greu sa il schimbi. Eventual iti va raspunde cum ca "ce sunt tampeniile astea, am nu stiu cati ani si stiu cum trebuie sa arate o familie, nu-mi spui tu mie"...etc. Ca sa pot sa te ajut, am nevoie sa stiu daca el e credincios, daca el crede in Dumnezeu sau in orice alta religie.

| anonimlove explică (pentru Th3Unknown):

Stam langa o Manastire si nici macar nu vrea sa aprinda o lumanare, iar cand se enerveaza injura de toti Sfintii si toate Icoanele posibile, nici macar la parintii lui la mormant nu se duce sa aprinda o lumanare happy, si el da a avut probleme cu parintii lui, la fel procedau cu el si sora lui, cum se comporta cu mine.

| Th3Unknown a răspuns (pentru anonimlove):

E clar. Atunci nu ai cum sa "il distrugi pshihic" cum a spus cineva mai sus. Nici macar nu ai vreo sansa sa il faci sa inteleaga. Situatia e grava, dar mai grav e de el pentru ca nu poate sa isi schimbe mentalitatea gresita.

| MariaMarya85 a răspuns:

A trecut destul timp. Pana la urma ce-ai facut?

| punkbuster9988 a răspuns:

E genul de situatie in care eu as ramane blocat.Ma intreb cum ai rezistat tu pana acum. Daca suni la politie n o sa i faca nimic findca suntem in Romania, dar merita sa incerci.Nu stiu...eu nu l cunosc pe tatal tau.Se poate sa aiba si el slabiciunile lui trebuie sa stii cum sa profiti de ele. Daca fizic nu i poti face nimic atunci distruge l psihic.Sunteti doi oameni in toata firea tu si fratele tau deci puteti face asta impreuna.

| Anaad a răspuns:

Este dramatic ca un parinte se poate purta asa. E intr-o pozitie de putere si vede ca reuseste sa va domine prin violenta si amenintari. Ce poti face? In primul rand, daca devine din nou violent, faceti un efort si mergeti la medicul legist pentru a obtine un certificat medico legal din care sa reiasa numarul de zile de ingrijire medicala ce necesita vindecarea. In functie de asta se va incadra fapta. Apoi (sau chiar si in absenta certificatului) sa depuneti o plangere penala pentru amenintare, lovire si alte violente. Aici aveti din pacate, martori suficienti din cate inteleg. Stiu ca te ingrozeste gandul de a lua atitudine impotriva lui dar nu ai incotro. Ai aceasta datorie, fata de tine si fata de mama ta. Apoi trebuie depuse actele de divort, din vina lui exclusiva, in care sa treceti absolut toate aceste fapte. Nici un complet de judecata nu ar putea decide in favoarea lui. In principiu, daca nu isi angajeaza el avocat care sa tegiverseze, din doua infatisari se pronunta divortul, Daca devine violent pe durata procesului, se poate cere evacuarea prin ordonanta presedintiala. In ceea ce priveste locuinta care, banuiesc, e comuna, se poate vinde, si sa imparta banii, sau in functie de posibilitati, sa se plateasca partii adverse o sulta. Nu ezita.20 de ani de suferinta e prea mult. Inarmeaza-te cu rabdare si ai credinta in Domnul. Multa bafta!

| Victoria275 a răspuns:

Sfatul meu e sa ta duci cu mama si fratele tau in alt oras sau la bunicii tai din partea mamei. Exista posibilitatea ca tatal tau sa aiba o amanta si din cauza asta sa se comporte asa cu voi, dar in primul rand e si o chestie mentala in ceea ce il priveste pe tatal tau. Eu nu am trait asa ceva dar a trait-o fratele meu. Mereu cand venea de la scoala si vedea geamul de la bucatarie tremurau oasele de pe el. Asta e ceea ce imi povesteste sora mamei. Eu atunci eram prea mica pentru a-mi aduce aminte ce batai crunte primea fratele meu pentru...nimic. Mama mea pe vremea aceea avea probleme grave cu banii, cconcediata de multe ori...si avand problemele astea, violenta era singurul lucru care o calma. Tin sa mentionez ca mama mea a fost de cand era copil o fire extrem de nervoasa. Acum mama nu mai este asa, dar are un grad de nebunie. Tatal tau presupun ca are aceeasi problema. El are probleme la cap si nu spun asta la misto, el sigur are un grad de nebunie sau ceva de acest gen. E periculos sa mai stati in preajma lui, tocmai de aceea iti dau sfatul de a pleca de laga el. Tu ai putea sa ramai cu traume grave pentru toata perioada vietii, de fapt nu numai tu ci si mama si fratele tau. Mama, fratele tau si tu sunteti extrem de puternici ca rezistati acestei fiinte demonice dar trebuie sa plecati, neaparat si sa anuntati politia. Mutativa la niste rude de incredere. Iti repet esti o fata foarte puternica si meriti sarbatori, o viata si zile normale. Imi pare rau prin ca treci dar tot ce pot face pentru tine e sa iti dau acest sfat de a pleca impreuna cu familia ta adevarata de langa el.

| Xoniaa a răspuns:

Hei..sincer..cand am citit mi-au dat lacrimile si mi-am imaginat prin ce chin treci tu. uite. sfatul meu ar fi sa tii capu sus si tu cu mama ta sa faceti ceva, am observat intr-un comentariu ca fratele tau e de aceeasi parere cu tatal tau asta pentru ca asa la crescut si ar trebui sa mergi pe furis la politie sa le explici ceea ce se intampla sa o iei pe mama ta si sa stati doar voi doua daca ea e tot ce ai, stiu e usor sa zic dar decat sa o omoare din bataie si pe tine la fel sa te tot jigneasca si asa mai bine faci ceva. Oricum iti urez mult noroc si sa fii tare sa treci peste asta repede sad

| Mazal a răspuns:

Dupa mine ce a spus ''Francykissme'' cred ca sunt singurele variante, asta nu e om clar.
Mult succes poate faci ceva.

| junk1sta a răspuns:

Exista fel si fel de ong-uri care pot veni in ajutor in astfel de situatii. http://www.cdep.ro/informatii_publice/ong.chest_aprobate?f_idc=2009 asta e numai una din ele. Poti oricand apela la politie. Desi eram sceptica in legatura cu politia romana, de curand mi s-a demonstrat contrariul, asa ca recomand sa apelezi la ei cu incredere. Convinge-o si pe mama ta, porniti demersurile pentru un ordin de restrictie si plecati impreuna undeva, oriunde, la bunici, in chirie undeva, unde vedeti cu ochii. Suntem cu totii oameni, nu e noral sa se intample asa ceva si nu e normal sa suportati tu si mama ta asa ceva! Este un abuz si trebuie sa ia sfarsit.

| alezander12 a răspuns:

Nu o lasa pe mama ta singura. apeleaza la cineva care ar putea sa te ajute!
spune-i cuiva sal convinga sa plece la un psihiatru!

| Alexucccccaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna! Pe mine ma sperie sincer aceste situatii. nu stiu ce sa iti zic pentru ca dim moment ce va bate, va jigneste ala nu e un tata adevarat. Si-a distrus familia, ti-a distrus copilaria. Eu cred ca tu si mama ta nici nu il mai puteti iubi dup cate va facesad Eu sincer in locul tau nu as suporta sa traiesc in asa familie cu un asa om. Fara suparare stiu ca e tatal tau dar cred ca nici tu nu-l mai suporti. Imi pare rau pentru tine pentru ca stiu ca fetele sunt mai sensibile la vorbe urate si plang mai mereu din orice(Cel putin eu asa sunt). Sfatul meu este sa vorbesti cu mama ta si sa ajunge-ti amandoua la o solutie pentru ca nu puteti continua asa.
Sau incearca sa vorbesti cu tatal tau cand il prinzi mai calm(Desi din cate ai povestit nu cred ca ai sanse sa te asculte). sad

| Claudiiiaa a răspuns:

Situatia ta e complicata, si nu stiu ce sa iti zic, poate ai putea intr-o zi, cand tatal tau nu e acasa sa tu si mama ta sa va faceti bagajele si sa plecati pe ascuns happy, poate la niste rude, undeva departe unde sa nu va gaseasca! despre politie, chiar daca le-ati spune ce vi s-a intamplat, nu cred caar face ceva.

| Andutzu01 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine si pentru mama ta..singura cale e sa plecati in alt oras..sau sa mergeti sa declarati plangere la politie...
Unchiul meu era exact ca tatal tau.o batea pe matusamea si pe cei 2 copii si aveau 21, 24 de ani..pana ce sau dus la politie si au facut o declaratie..intro zi erau sal bage la cutie.dar a scapat..insa urmatoarea data..sa zis cu el!