| Marselina a întrebat:

am nevoie de voi pentru a ma inveseli sad in ultima vreme am fost foarte trista la inceput ma tot intrebam de ce sunt asa? Nu gaseam raspuns... Zilele treceau si ma simteam din ce in ce mai rau mai,, ranita" de parca ceva se schimba si mi-am dat seama ca ori eu am inceput sa ma schimb ori cei din jurul meu. Nu mai reusesc sa rad la fel de mult ca inainte! De exemplu ieri am luat un 8 la mate ceea ce m-a facut sa plang foarte tare deorece stiam ca nu ma reprezinta nota ( nu ca m-as lauda, dar pana si unii cpoii care sunt mai slabi ca mine au luat mai mult). In alta zi colega de banca pe care o consider,,cea mai buna prietena" nu ma ajuta la teste cand vreau sa ma corectez sa fiu sigura, dar la biologie eu i-am facut testul la fel si la istorie si se presupune ca imi e prietena. Azi am iesit,,cu prietenii" in parc ca dupa ore sa ne distram la inceput a fost binisor putin plictisitor, dar a mers in timpul acela eu vorbeam cu o fata foarte apropiata la care tin foarte mult despre animeuri, pisici si alte lucruri comune, la care un coleg uracios (asa e el face prost/proasta pe oricine) incepe sa ne faca proaste ca vai vb doar despre asta evident ca m-am enervate deoarece nu intelegeam care e problema lui, dar in fine am trecut cu vederea ca m-am obisnuit sa ma faca proasta din orice chiar si cand am dreptate asa e el neam prost. Intre timp ajungem la un restaurant unde,, cea mai buna prietena" spune ca se desparte de iubitul ei (un copil numai de nota 4, 5 maxim 6 care este si foarte nesimtit pe deasupra) eu nu am auzit-o zicand asta deoarece eu vorbeam cu cealalta prietena. Intre timp m-am dus acasa sa iau ceva de la parinti, iar ei au ramas in parc (asa credeam). Intre timp ei s-au dus in alta parte care era departe de casa mea, dar chiar si asa nu m-am enervat si am alergat in continuu chiar daca ma durea splina ca doar voiam sa ma intalnesc cu,,prietenii mei" si cand am ajuns ce crezi ca au zis? Sa ne intoarcem! M-am enervate foarte tare adica alerg ca idioata iar ei sa zica asta. Am lasat-o in final si pe asta. Doi dintre baietii cu care eram acolo au luat-o inainte cu un taxi si ne-am intalnit in alta parte. Intre timp ei s-au intalnit cu cineva pe care eu plac ceea ce m-a facut fericita si m-a facut sa uit de lucruriile de mai devreme! happy Am ajuns si restul. Au inceput sa vorbeasca despre multe si la un moment dat au spus ca s-a despartit,, cea mai buna prietena a mea" de iubitul ei, iar eu cu nu stiam eram uimita si atunci au inceput sa ma faca proasta ca vai am vorbit cu fata aia si ca pe restul nu-ii bag in seama si ca vai sunt plictisitoare, era de fata baitul acela de care imi placea! crying Imi venea sa plang dar nu am facut-o pana la urma eu nu-l sufar pe baiatul cu care era fata si nu-mi pasa nimic de el, parca facusem o crima asa se comportau. Baiatul pe care-l placeam n-a zis nimic si s-a comportat frumos cu mine, dar restul imi venea sa-i dau cap in cap! crying( Am o viata super nasoala ma intreb ce se va mai intampla? sad Dar cel mai rau ma doare ca am crezut in,, prietenii mei". Sau in alta zi baiatul Acela nesimtit mi-a umblat prin ghiozdan sa caute niste bomboane pe care le-a gasit si mi-a dat toate caietele pe jos si atunci i-am dat o palma. Ce crezi? Mi-a dat-o inapoi! M-am certat rau azi cu acesta, dar imi e frica. Mai demult i-am spus pe cine plac si persoana pe care o placem ma placea si ea pe mine si a fost minunat pana cand aceasta mi-a spus ca nu prea ma mai place, dar asta e o alta poveste intre timp am alt persoana de care imi place (cea pe care am mentionat-o mai sus) dar daca spune despre cealalta ar fi ingrozitor si daca ar afla mama ca ma gandesc la baieti m-ar pedepsi foarte tare! straight face Ce sa mai fac? I-am ajutat mereu pe toti cand am putut! Am facut tot ce a fost nevoie sa-i multumesc si ei crying Am nevoie de niste sfaturi sau ceva care sa ma inveseleasca m-am saturat sa plang ca proasta si nimeni sa nu stie. Plang atunci cand parintii adorm si ma duc intr-o camera unde nu-i pot trezi ca sa plang! crying Daca am facut greseli de scriere imi cer sincer scuze, dar in momentl asta imi vine atat de tare sa plang incat nu ma mai pot concentra la nimic! sad Am uitat sa mentionez ca am 14 ani, sunt o fata foarte sensibila, usor de ranit.

Răspuns Câştigător
| violetamarcu a răspuns:

Ar fi bine daca ti-ai gasi pe cineva cu care sa discuti, care sa nu te judece, care sa te asculte si sa te inteleaga. Trebuie sa te autoeduci sa nu mai pui la suflet tot ceea ce spun ceilalti, sa nu te mai afecteze actiunile lor si poate ar fi indicat sa iti selectezi mai bine prietenii. Nu merita sa pui la suflet lucrurile marunte. Trebuie sa te valorizezi pe tine insati, sa fii constienta de calitatile tale. In grupul de prieteni nu poti initia si tu activitati?

| Marselina explică (pentru violetamarcu):

E un baiat care decide pentru toti... sad

1 răspuns: