| Fetitafashion27 a întrebat:

Bună, în urmă cu câteva luni am cunoscut un tip. Un băiat la prima vedere foarte ok și deschis. Am avut o "relație" cu el până am primit Block pe un motiv banal. Cu toate acestea el revine cu un mesaj ceva timp după, spunându-mi ca mă vrea înapoi, eu i-am spus din start, nu, si a început să îmi scrie de pe un alt număr după ce l-am blocat, sute de amenințări că-mi va posta pozele intime și că îmi va strica viața. Ei bine ca sa nu facă asta acesta mă șantajează, și mă pune sa fac fel și fel de chestii care nu îmi fac plăcere. Acum problema care este, este un om foarte înstărit financiar, cu o familie destul de puternică. Întrebarea mea este, cum scap eu din această situație, cum îl fac pe individul ăsta sa mi zică el mie pa.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la politie si fa plangere impotriva lui, atasand la plangere toate mesajele lui de santaj.

| ioana748 a răspuns:

Nu ar fi trebuit sa raspunzi santajului.
Spune i sa faca ce doreste cu pozele tale, asta i viata.
Sau roaga te sa gaseasca alta victima si sa uite de tine.
Dar, nu este ok sa te lasi santajata pentru niste rahaturi.

| Miruna333 a răspuns:

Daca raspunzi santajului, ei vad ca detin putearea si abuzeaza de asta. Politie, alta modalitate nu ai. Insisti si insisti, chiar daca nu ai incredere in politie

| eliancodrut a răspuns:

Spune-i ca faci reclamatie la politie. Asta este infractiune.
Tu ai peste 18 ani?

| Fetitafashion27 explică (pentru eliancodrut):

Da am peste 18 ani, nu prea ma bazez pe poliție

| eliancodrut a răspuns (pentru Fetitafashion27):

Nu ai inteles. Intai spune-i lui ca daca nu te lasa in pace si te mai hartuieste si te ameninta, ii faci reclamatie la politie. Ceea ce face el este hartuire si amenintare. Daca nu inceteaza faci reclamatie SCRISA la politie.
Poti sa faci direct reclamatia fara sa-i mai spui lui. Depinde de tine ce vei face.
Daca "nu prea te bazezi pe politie" stai acolo si sufera. Tu crezi ca noi avem solutii miraculoase sa il facem pe tip sa te lase in pace?

| Justme111 a răspuns:

Citește pe internet despre situații de genul. Poți face reclamație și el pentru acest șantaj poate suferi legal. Gândește-te că dacă nu mergi la poliție, cine știe cu ce te mai șantajează sau ce ar fi în stare să facă. Mai bine rezolvi și îți iei o piatră de pe inima ca să poți trăi liniștită.

| Silviullet a răspuns:

Raspunsuri idioate de la oameni la fel de destepti. Du-te la politie direct si fa o plangere, vorbeste cu ai tai.

| eliancodrut a răspuns (pentru Silviullet):

Idiot esti tu, cel care faci asemenea afirmatie. Cum iti permiti sa jignesti oameni pe care nici nu-i cunosti. Crezi ca solutia ta este mai buna, fara sa cunosti concret situatia?