| anonim_4396 a întrebat:

Bună, întrebarea mea e în special pentru fete (cine nu este în situație, a fost sau pur și simplu nu poate da un sfat bun, sa nu răspundă la întrebare, am nevoie de un răspuns matur și sincer). Vi se pare normal ca iubitul vostru cu care sunteți de 4 ani sa nu vrea ca voi sa va înscrieți la facultate și sa mergeți cu el sa lucrați (munca normala) în străinătate doar ca să strângeți niște bani? Si sa nu fie de acord ca voi sa faceți o facultate la voi în oraș pentru ca el nu vrea sa stea în orașul vostru ("ca el se însoară, nu se mărită") și sa zică sa mergeți amândoi sa trageți sa strângeți bani și dacă vreți sa va înscrieți la facultate? Sa spună ca va vedeți doar de interesele proprii, nu de interesele cuplului, la comun? Ce părere aveți? Menționez ca suntem împreună de 4 ani si il și iubesc foarte mult și efectiv nu știu ce sa fac.

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti vezi de facultate. Asta faci. Daca nu faci scoala acum nu vei mai face altădată. Daca el vrea sa mearga la munca... Sa meargă singurel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ești în ascensiune acum, firesc era sa îți susțină dorința de a-ți continua studiile. Continuarea studiilor este și un scop comun fiindcă în viitor, când vei avea un job bun, și el se va bucura de asta. Sfatul meu este sa îți urmezi cursurile, știu ca e greu, însă odată ce te prinde viata cu problemele ei, greu mai reușești sa ai timpul de acum pentru studii. Toate se fac la vremea lor. Cat despre iubit, el trebuie sa vadă lucrurile din perspectiva ta, și sa faci bani tot pentru viitor e, dar sa te considere mai prejos fiindcă tu ești femeie și el bărbat e o gândire misogina. Încă nu va leagă responsabilități care sa te determine sa faci compromisuri asa de mari, nu sunteți căsătoriți și nu aveți copii. În concluzie, fa ceea simți, ceea ce te implineste, deși, dacă ar fi vorba de iubire adevărată cel puțin din partea lui, nu te ar pune sa îți sacrifici viitorul de dragul banilor

| Ionut123987 a răspuns:

Părerea mea este ca el ori vrea,, sa te tina sub papuc '' ori ii e frica sa nu te piardă. Ar trebuii sa inteleaga ca tu poți sa lucrezi în oraș în același timp în care faci și facultate. Pana la urma facultatea nu o faci doar pentru tine. O faci ca să ai un job stabil, ca pe urma sa ai un venit stabil cu care sa contribui la creșterea copiilor și chiar în cuplu. Probabil el nu înțelege ca vrei și tu sa aduci bani în casa. Și dacă chiar va doriți o familie o puteți avea și fără mulți bani. Sper ca nu e genul de om care sa vrea sa te tina sub papuc și sa fi,, sclava''lui care sta acasă și face curat, mâncare, inschimba copiii și de astea. Sincer nu am fost în situație, dar eu asa vad problema asta. Încearcă sa ii ceri lui o explicație și vezi ce zice.

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru suntserios):

Vreau sa menționez ca am 22 de ani si nu am făcut-o la timp pentru ca m-am dus la el. (și nu am realizat nimic) Si acum vreau sa fac facultatea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wow, ce aiurea. O situație foarte tristă. Nu mi se pare ok. Nu zic că facultatea e lapte și miere și că toată lumea ar trebui să o facă. Mulți nu au de ce să o facă și nu ar beneficia de pe urma ei. Dar dacă tu simți că ești capabilă și ai o pasiune în direcția asta, neapărat trebuie să mergi! Este o oportunitate pe care nu o mai ai altă dată. La cules de căpșuni poți merge și la 50 de ani. Acum ai creierul în dezvoltare. Fă o facultate dacă asta ți-e dorința. Pe termen lung e posibil să îți aducă mult mai mulți bani. Plecatul în străinătate nu e o soluție bună. Avem nevoie de români implicați în țara noastră. Poți face o diferență aici. Nu îl lăsa pe iubitul tău să îți taie aripile. Dacă el se limitează, să nu te limiteze și pe tine, că e mare păcat. Dacă ar chef de haiducie să plece singur la sparanghel și să aducă bani în casă, dacă asta vrea. Faza cu "mă însor nu mă mărit" mă duce cu gândul la cineva care trebuie să dovedească că-i bărbat. El crede că dovedește asta făcând bani cât mai repede, dar nu este așa.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Bun, ajungeti sa castigati repede 1000-1500 de euro pe luna ca munciti in strainatate. Si? Nu sunt cine stie ce bani. Daca faci o facultate buna, poti sa castigi un statut mai bun decat din munca de jos.
Pe scurt, el e cam idiot, iar tu cam oarba.

| NLS a răspuns:

Batranulintelept77 a punctat bine.
Nu toata lumea are de castigat daca face o facultate,
insa daca simti ca asta este ceea ce-ti doresti, si o poti termina cu medii mari si mai ales cu cunostinte dobandite care sa te ajute in gasirea unui loc de munca mai usor, fa-o acum!
Gandirea prietenului tau e limitata, ca sa nu spun misogina.
Cunosc persoana care a renuntat la scoala dupa clasa a 10, a schimbat 11 locuri de munca pana la 27 de ani, toate cu minimul pe economie, patroni nesimtiti, imbecili sau doar profitori/lacomi, si multi nervi.

Cunosc de asemenea si vreo 2 persoane fara facultate care o duc mai mult decat bine, dar nu e o regula de urmat, doar pentru ca vedem ca altii au avut putin noroc, sau au cunoscut pe cine trebuie si au reusit.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru Alexyz01):

Fii mai explicit te rog happy

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru Alexyz01):

Pai întrebarea mea e în special pentru fete pentru ca sunt fată si am vrut un sfat de la o fata. Ce ar face o alta fata în locul meu. Dar nu am zis ca băieții nu ar trebui sa răspundă. M-am referit doar la faptul ca și eu sunt fată si am vrut sa stiu și părerea altei fete

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu! Eu am relație de 5 ani și dacă mi-ar fi spus asa ceva, la revedere in secunda 2! Nu l lasă sa ți taie aripile! Oricât de mult te ar șantaja și manipula. Nu l lasă sa te manipuleze și mergi la facultate. Nu lasă asta, ai timp sa muncești după toată viața! Nu face o asemenea prostie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este cazul să invoci normalitatea.
Iubirea, mai exact relația aceasta ca să poată continua, trebuie să te decizi ce însemnă pentru tine - îl iubesc foarte mult-. Acest - foarte mult- implică și acest sacrificiu? Merită acest om acest sacrificiu din partea ta? El ar face asta pentru tine, asta indiferent de anii petrecuți împreună?
Am părerea mea că al 6-lea semn de iubire este să sacrifici idealurile tale pentru persoana iubită. Dar nu spun că asta este valabil în orice situație, pentru oricine. Asta numai dta poți să decizi, indiferent de considerentele de normalitate, de ceea ce ar trebui să fie normal într-o relație.

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu, nu este normal pentru ca nu ai garanția ca vei rămâne toată viata cu acea persoana, si te trezești în punctul respectiv și nici visele nu ți le-ai îndeplinit. Asta cred eu cu tărie. Dar e ușor sa vorbesc, e mai greu cu ce simt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Având și tu relatie de 5 ani, cred ca tu te-ai pus în pielea mea și cred ca ma înțelegi foarte bine. Si chiar am nevoie sa vorbesc cu cineva, am nevoie de o prietena care sa îmi dea putina încredere, sa ies puțin din starea asta, dacă nu te superi și vrei sa mai vorbim, eu iti las whatsapp-ul meu, stiu ca nu ne cunoaștem dar doar dacă vrei și tu și nu te deranjează, as fi incantata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AndreeaIoana22):

Această garanție nu o ai niciodată, dacă nu faci cu el contract cu garanție.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi pe facultate. Lasa-l pe el sa plece unde vrea.

| AlexValentinn a răspuns:

Ai mai pus o data intrebarea asta acum o luna, dar un pic mai detaliata si mai lunga. Atunci ti-am zis pe scurt sa te gandesti si la tine, sa nu iti ignori visele sau ce mai vrei sa faci, dar in esenta ti-am zis ca nu ar trebui sa pui o astfel de intrebare aici pentru ca e o problema serioasa intr-o relatie serioasa deci raspunsurile noastre sunt unele superficiale pentru ca noi nu stim ce fel de persoana esti tu, de ce ai nevoie si cum decurge relatia ta, prin urmare raspunsurile noastre nu sunt nici macar orientative.

| Freya1 a răspuns:

Un bărbat ce are mentalitate gen "eu ma insor nu ma marit" e un om învechit.Acum trăim alte vremuri in care drepturile ne sunt egale si trebuie sa luptăm pentru binele amândurora.Dar daca cel de langa tine nu gândește asa e o mare problemă.
Iar asta denota din faptul că nu vrea ca tu sa te dezvolti personal, sa fi deșteaptă și să te descurci. Ceia ce insemna ca ori are o stima de sine scăzută si are impresia ca tu o dată ce te vei dezvolta il vei lasa pentru ca el va fi mai prejos.Ori pur si simplu vrea sa te tina de sluga si ajutorul lui ca sa se poata el descurca in viata.

| Mosotti a răspuns:

Nu mi se pare deloc normal, tu fa facultatea si vezi de treaba ta, lasa-l pe el sa faca ce vrea, nu-ti rata viitorul, ca banii aia se duc, dar ai o viata inainte, avand carte, poti avea mereu joburi mai bune cand vrei, chiar si in afara.
E una de ex sa te duci acolo ca, culegator de praz si alta ca te duci ca inginer, medic, profesor, si asa se cauta astia si acolo. Lasa dracu iubirea ca aia trece, poti sa iubesti si pe altul la fel de tare, si sa va placeti la fel, nu asta e problema.

Deci nu se gandeste deloc la tine! Asta e clar, ce iubire e asta din partea lui?

| Alesia1234 a răspuns:

Buna! Mie personal nu mi se pare normal. Oricat de mult ai iubi pe cineva nu poti sa stai cu el in conditiile in care el nu-ti respecta dorintele.Este foarte greu sa renunti la cineva pe care-l iubesti,dar gandeste-te ca daca nu vei face pasul acesta nu vei putea fi fericita niciodata cu el, stiind ca nu iti respecta dorintele. Spun lucrul acesta nu pentru ca (,) cariera ar fi mai importanta decat iubirea, ci pentru ca un om care nu iti respecta si dorintele tale, nu doar ca nu te iubeste, nici macar nu te respecta pe tine.Eu personal nu asi sta cu un om care nu ma lasa sa imi construiesc un viitor, sa imi continui studiile.Incearca sa stai de vorba serios cu el daca inca n-ai facut-o si daca vezi ca nu te lasa sa ramai unde esti acum si nu te lasa sa te inscrii la facultate, renunta la relatia toxica cu el.Acum faci cum vrei, decizia este doar in mainile tale, dar eu ti-am dat doar un sfat.

| tzionut a răspuns:

Intre visele proprii si un posibil viitor alege mereu ce e mai bine pentru tine.
Decat sa faci o facultate dupa care te angajezi ca vanzatoare pentru ca sunt prea multi avocati, psihologi, sau regizori, mai bine economisesti 3 -4 ani muncind afara sau in tara.
Orice facultate ai alege invata, apoi angajeazate in domeniu ca sa te dezvolti, altfel pierzi timpul.
Parea lu locuitul e o prostie, poti sta oriunde atata timp cat stai langa partenera. Eu sunt tot de aceeasi parere ca ambii parteneri trebuie sa traga in aceeasi directie, altfel relatia se destrama. Daca nu ajungeti la un consens, fie renunti tu la visele tale, fie renunta el la a mai pleca momentan in afara, relatia crapa.