| ciudat a întrebat:

intru si eu pentru prima data aici, am vazut ca sunt persoane care dau niste sfaturi foarte bune, deci am sa incep si eu prin a-mi dezavalui problema care ma macina, poate ca cineva a mai trecut prin asa ceva, si stie cam ce e de facut, sau ce trebuie schimbat!
Am 21 de ani, pana la varsta asta am avut foarte multi prieteni, printre care si foarte multi pe care i-am considerat cel mai bun prieten, ba chiar tovaras! Tin sa precizez ca pana la varsta asta de 21 de ani i-am cam pierdut pe toti, sunt o fire foarte ciudata nici eu nu ma inteleg, prietenii, cu care am crescut de mici, care acum s-au " ajuns" ca sa zic asa, si in cazu meu, nu ne mai salutam, si-au luat masini, etc, si pur si simplu nu ne mai salutam, ne evitam, dar nu stiu de ce! de atunci oridecate ori incerc sa intru intr-un anturaj nou, mereu sunt luat de fraier, mereu sunt subiectul lor de glume, se fac glume pe seama mea, si ma simt luat de fraier, ce pot sa fac? Demulte ori am impresia ca toata lumea avanseaza din jurul meu, numai eu raman pe loc, eu mereu vreau sa fiu ca ala, ca alalalt si ca celalalt, dar nici cum nu pot fi eu.asta ma streseaza ff mult!
*Nici eu personal nu stiu sa descriu in cuvine ce razboi se da in mine, de aceea am apelat la voi, poate ca cineva a mai trecut prin asa ceva.

7 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Lupta ce se da in tine, este ca nu stii pe ce cale sa pasesti.
Doresti sa "fii" ca ceilalti, dar nu stii ce parte din ei doresti sa fii cu exactitate. Ii privesti si vezi o diferenta intre ei si tine, pe care o consideri rea, dar tu trebuie sa-ti dai seama ca trebuie sa iesi din umbra in care te-ai lasat inchis. Ai propriile tale gusturi, placeri, vise, sperante, prapastii de sarit, s.a.m.d., urmeaza-le, nu le ascunde, nu le calca-n picioare, caci ele te vor duce la "cine esti cu adevarat". Unde vei ajunge daca vei lasa sa ti se manipuleze lucrurile importante care-ti construiesc viata aceasta?

"Invata sa fii ceea ce esti si invata sa abandonezi cu gratie la ceea ce nu te reprezinta "!

| Aesir a răspuns:

Eu zic ca faptul ca treptat ti-ai "pierdut" prietenii il vad ca pe un lucru bun e ca si cum s-ar fi cernut faina singura, pentru ca poate nu ai nevoie de ei. Ca tot timpul incerci sa copiezi pe altii nu e un lucru tocmai bun cel mai bine e sa fii tu insuti, pentru ca daca tot timpul incerci sa pari altcineva/ altceva decat esti nu o sa reusesti tot timpul asta si oamenii o sa isi dea seama ca esti fals la un moment dat. O sa "avansezi" cand o sa fii tu insuti. Si in plus de asta daca tu te consideri ciudat si ceilalti o sa te considere ciudat. Cat respect de sine ai atat o sa aiba si ceilalti pentru tine. Si eticheta de prieten din cate am vazut o pune la un numar atat de mic de persoane ca nu depaseste numarul degetelor de la o singura mana. Prieteni cu adevarat se numesc doar aceia care te ajuta cand ai o problema, in cuvinte mai simple care sunt langa tine si la rau nu doar la bine. Pana la urma nu cred ca ai pierdut mare lucru, poate de aici incolo o sa gasesti niste prieteni adevarati, care chiar sunt pe aceeasi frecventa cu tine si nu te considera ciudat. Considera asta ca pe o etapa din viata ta, o experienta care e menita sa te faca mai puternic, si mai intelept. O zi buna.

| pitbull60 a răspuns:

In primul rand incearca sa te autoapreciezi, niciodata sa nu te respingi pe tine si sa iti zici in sine de ce nu esti ca x sau ca y.linisteste-te omule.tot ce trebuie sa faci este sa te autoapreciezi si sa te respecti,probabil de asta te iau si prietenii la misto pentru ca te simt slab si inofensiv,cu alte cuvinte le dai voie pentru ca nu te impui. Sfatul meu este sa inveti sa te autoapreciezi si sa te respecti mai mult, invata, sa te faci inteles de ceilalti.Fii tu! nu incerca sa copiezi pe cineva sau sa te comporti ca altcineva, doar fii tu!

| nextlevel999 a răspuns:

Tataie,fi tu insuti, nu fi ca x sau y.Si in primul rand tu nu ai incredere in tine, nici tu nu sti ce poti sa faci sau nu. Poate ai incercat sa fi corect fata de prieteni tai, in ziua de azi cu catesti mai corect cu atat esti luat mai mult de fraier, incearca alt cerc de prieteni ala pe care tu in momentul de fata il consideri aiureawinking

| Carrie a răspuns:

Si eu sunt asa si cateodata am impresia ca lumea doar se foloseste de mine.Tot ce trebuie sa faci este sa fii optimism.Trebuie sa te respecti pe tine insuti.Sa stii ca nu esti singurul in situatia asta.Incearca sa gasesti oameni exact ca tine:seriosi, de treaba, etc. Sper ca te-am ajutat. happy

| clau25 a răspuns:

Buna, povestea ta este foarte interesant, iar sfatul meu ar fi sa incerci sa fi tu insuti, sa nu te mai gandesti la ce fac ceilalti! nu te mai compara cu altii! tu esti tu, iar ei sunt ei! incearca sa iei totul de la 0, porneste pe un drum nou, in care sa iti gasesti prieteni noi si in care sa uiti de fostii. gandeste-te la ce faci tu nu la ce fac altii. cu siguranta ai foarte multe calitati si o sa poti sa iti gasesti si alte persoane cu care sa te intelegi foarte bine si cu care sa ramai prieten pentru toata viata. daca o sa ramai mereu blocat pe fostii prieteni nu o sa ai cum sa iti faci unuii noi. viata poate iti ofera o a doua sansa, profita de ea. daca nu o sa mai incerci sa faci ce fac ceilalti o sa iti fie mult mai bine. important este sa iti arati adevaratul caracter! nu iti fie frica, arata cum esti tu cu adevarat, nu cum incerci sa pari! asa o sa iti faci foarte repede prietenii!
P.S. priveste, traieste prezentul, nu trecutul, nu viitorul! sper sa legi cele mai frumoase prietenii pe care le pote avea un om si sa nu mai suferi. si nu uita : nimeni nu este mai bun decat altul, fiecare are calitatile si defectele lui, important este sa nu incerci sa ti le ascunzi! bye-bye

| ciudat explică:

Frumoase raspunsuri,as mai avea ceva de adaugat,genu meu de persoana este unul care se enerveaza foarte repede,chiar daca nu arat atunci in momentul de fata,ma descarc cand sunt singur,am un obicei prost ca atunci cand ma simt luat de fraier intr-un anturaj,sa ma iau sa plec de acolo,sa nu mai aud de ei niciodata,sa ii tratez cu indiferenta totala,demulte ori din cauza asta ma iau si imi sterg toate contactele din telefon,doar ca sa nu mai am nici o tangenta cu ei,desi dupa un timp regret ce fac,de ce? pentru ca nici eu nu stiu,altii nu am,si ma integrez foarte greu intr-un anturaj nou,si atunci nu imi ramane de facut decat sa apelez iarasi eu la ei,sa ii chem sa iesim undeva, ca nu pot sa stau in casa toata ziua, stiind ca o sa regret iarasi si din nou voi ajunge sa ma enervez sa sterg contactele iarasi sau id de mess!