| anonim_4396 a întrebat:

nu sunt genu care sa spun ce probleme am, dar acum chiar nu am incotro.Va rog mult sa-mi raspundeti si sa-mi dati un sfat, dar fara raspunsuri date fara sens ca nu le i-au in considerare.
E cam lunga povestea dar sper ca putin timp va pot rapii ca sa ma ascultati!
Eu sunt Beatrice.
Pana la 15 ani nu prea vorbeam cu mama ea find in Austria iar eu Romania cu bunicii.Nu o cunosteam atat de bine (mai meream in vizita la ea dar doar pentru 2 maxim 3 zile ) Iar ea venea rar in vizita In Romania si chiar si atunci nu statea cu mine. Era mai mult pe la fratii ei care locuiesc in acelasi oras cu mine.Cand a trebuit sa intru la liceu am preferat sa merg la ea ( nici nu-mi placea liceul ca era extrem de departe si nici unul nu era mai aproape de mine DAR si vream sa o cunosc mai bine pe mama si sa devin prietena cu ea ).
Sa bucurat cand i-am spus din pacate pe moment le-am rupt inima bunicilor cand am plecat, dar le promisesem ca imi fac un viitor ca sa-i pot ajuta pe ei si sa le fac tot la fel de mult bine cum mi-ai facut ei.Imi jurasem asta!
Primele zile cand am ajuns sa comportat frumos, insa dupa o saptamana incepea sa-si arate cu adevarat cine e. Dadea in mine fara motiv iar eu o iertam de fiecare data repetandu-mi in cap motivul pentru care sunt aici.Si tot asa... taceam si rabdam crezand ca urmatoarea zi se va schimba.
Nu mi-a lipsit niciodata nimic matrial dar intotdeauna cand vrea sa o iert ma ducea sa-mi cumpere cateva ceva.Va dati seama ca lucrurile materiale nu poate schimba starea mea sufeteasca mai ales sa dea in tine cu ura si tu sa nu ai nici o vina.
Acum am 18 ani, credeam ca daca am facut varsta asta o sa inceteze cu chestiile astea dar in ultimele 2 luni a dat in mine mai rau decat in aia 3 ani de cand sunt aici.Chiar si inainte de majoratul meu mi-am pierdut cunostiinta (faza asta sa mai repetat si anul trecut tot inainte de ziua mea) Nu stiu ce am patitt nu tin minte faza e cand mi-am revenit eram plina de vanatai.
Acum incepe partea cea mai trista pentru mine...
Pe 28 iunie am avut 2 teste la sport si dans.
Iar ea era nervoasa de la lucru si mereu cand face asa se descarca pe mine.I-am spus atat ´Stiu ca esti suparata dar puteai macar sa ma incurajezi putin´ si atunci a luat foc si iar a dat in mine...ma jur ca nu m-a durut fizic cat m-a durut suflesteste.Am plecat la examene plangand toti erau acolo cu mame tatii frati care i incurajau ..numa eu nu.
Primu examen la dans l-am luat, dar la sport am cedat.In timp ce alergam imi tot statea in cap de ce a dat in mine si am bufnit in plans, am plecat din sala de sport si asta a fost.
Auzind mama ca testul la sport l-am picat mi-a spus sa-mi fac bagajele si sa plec oriunde sa nu ma mai vada ( demulte ori imi zicea asa insa acum e ceva mai serios ).A zis ca pana luni ma lasa in casa singura. Ea de ieri e plecata nu stiu unde nici la prietenul ei nu e.A zis ca nu ma mai suporta si sa fac cumva sa dispar.Va dati seama ce e in sufletu meu.Mi-a fost foarte rau azi noapte si nu era nimeni langa mine sa-mi dea o compresa cu apa ceva...
Acum mi-am facut bagajele astept ziua de maine sa plec ma voi intoarce la buncii mei.Dar simt ca i-am dezamagit.Ce voi face cu scoala mea? ce fac cu visele mele? Pe ce drum o voi lua?
Voi daca ati fi fost in locul meu ce faceati?
Multumesc mult celor care au citit sper ca un sfat puteti sa-mi dati.Promit ca voi fi recunoscatoare

19 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Eu zic ca se va intoarce. Adica thinking nu poate sa dispara de pe fata planetei.
Daca nu mai poti locui cu ea din cauza felului sau de-a fi, e firesc sa te intorci la bunicii tai. Sunt convinsa ca ei nu sunt suparati happy
Incearca sa-ti continui studiile in Romania... du-te la un liceu si intereseaza-te ce si cum.
In ceea ce priveste relatia cu mama ta, poate ar trebui sa o lasi o perioada de timp sa se calmeze, dupa sa o cauti, macar telefonic.

| Danyelusha a răspuns:

Buna!
Ceea ce ti s-a intamplat este groaznic. Si pot sa spun ca esti o fire deosebita, daca ai avut rabdare sa suporti tot ceea ce s-a intamplat de dragul bunicilor tai. Dca as fi fost in locuil tau, si eu as fi facut la fel, adica m-as muta inapoi la bunicii mei. Nu prea cred ca mama ta sa te iubeasca, adica nu cred ca cineva care te iubeste sa te bata in halul asta. Eu te-as sfatui sa nu o urasti pentru asta pentru ca ea ti-a dat viata si Dumnezeu zice sa-ti cinstesti parintii. Insa o poti ierta, si cu siguranta ea isi va primii pedeapsa pentru asta. Iar in legatura cu bunicii tai, sa nu crezi ca i-ai dezamagit. Ceea ce au facut ei pentru tine, cu cata dragoste te-au ingrijit si te-au crescut arata ca ei chiar te iubesc. Nu stiu cat de departe stau bunicii tai de liceul tau, dar cred ca ai putea rezolva asta intr-un fel. Probabil ca daca te-ai trezi mai devreme dimineata, sau daca ai pleca cu trenul (in caz ca e asa departe). Roaga-te la Dumnezeu si ai credinta in El caci sunt sigura ca el te va ajuta sa gasesti o solutie si sa faci ceea ce trebuie. Si te sfatuiesc sa citesti biblia deoarece acolo vei gasi cale de rezolvare a problemei tale.
Sper ca ti-am fost de ajutor si sper din tot sufletul sa iti rezolvi problema!

| sabin89 a răspuns:

Vezi cum esti tu? Le aduci "din condei" in asa fel incat tu sa apari fara pata. Vina sa fie a oricui altcuiva numai a ta nu. Intamplarea face ca stim si noi zicala: De unde nu-i foc nu iese fum. Nu are niciun rost sa incerci sa ascunzi adevarul si sa ne pacalesti, ca raspunsurile noastre nu iti vor fi de niciun ajutor. Cel mult iti vor mangaia orgoliul, vazand ca si altii sunt de partea ta, ca te considera nevinovata si o arata pe ea ca fiind rea. Ce-ai castigat? Nu se poate sa sara cineva la bataie asa din senin, mai ales o mama. De ce nu ne spui si partea ta de vina? Daca ne spui, atunci sfaturile pot fi mai concrete si mai la obiect. Mergi pe linia adevarului, asuma-ti si partea ta de vina si vei avea mai mult succes, atat in relatia cu mama ta, cat si in general in viata.

| SchiZz20CMrecords a răspuns (pentru sabin89):

Daca era sa am o vina, in primul rand nu mai apelam aici.Ca nu sunt genu care sa spuna ce simte si de aia am apelat aici pentru ca motivele mamei mele mi s-au parut prea de tot.Am scris si mai sus ( nu o cunosc atat de bine o vedeam maxim o saptamana intr-un an)Pana la 15 ani eram total straine!
si am vrut sa vad daca cineva mai este in locu meu asa.
Nu toti avem o viata ´perfecta´
Eu nu cer sa fiu pupata in fund, pentru ca daca era asa la orice mica gafa scriam aici sa primesc consolare sau critica.
Nu am mancat atata amar de viata pana la varsta asta ca sa ajung sa fiu pusa la zid.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Pai normal ar trebui sa o cauti si sa vorbesti cu ea,in caz de nu o gasesti incerci sa vorbesti cu bunici tai din Romania si sa le ceri ajutorul,am patit si eu asta insa trebuie sa fii tare,nu trebuie sa te consumi pentru ea,o mama adevarata tiar fi vrut doar binele si in atunci cand ai picat testul la sport trebuia sa te fi inteles,insa daca ea da in tine fara motiv si face chestii din astea, mai bine las-o pur si simplu, du-te inapoi la bunicii tai, o sa dureze vreo saptamana, poate 2, dar pana la urma o vei da la o parte si va trebuii sa incepii o viata noua, ai 18 ani, poti sa intri la facultate, sa iti cauti ceva de lucru, poti sa incepi sa devii independenta.

| Elsiane a răspuns:

Off, ce trist este! Chiar îmi pare rău pentru tine, mamele nu ar face așa ceva și... oricum ai fi, nu mi se pare că ai făcut un lucru extrem de rău și plus că mama ta nu ar trebui să dea în tine pentru cauza asta, este doar sport! Există legi ale copilului, dacă o denunți va primi închisoare dar mă rog nu vreau să se ajungă la asta. Du-te înapoi la bunicii tăi, explică-le ce s-a întâmplat și cere-le scuze că ai plecat la mama ta și că ai observat ce fel de persoană ești. Ai procedat corect când ți-ai pregătit bagajele. Sper să se termine cu bine. Baftă!

| Bєshka a răspuns:

Am citic cu rabdare toata povestea ta.Si iti jur cand am vazut ce scrii nici n-am stiut sa mai citesc. :O Imi pare foarte rau de tine.Nu stiu cum ai putut sa rezisti cu ea 3 ani.Dat totusi e mama ta.Cum sa dea in tine fara nici un motiv.In loc sa isi descarce nervozitatea pe tine mai bine se duce sa se culce sau sa bea un pahar de apa.Ma rog...Sti,fizic poti sa te vindeci dar sufleteste ramai toata viata asa.Ar fi trebuit sa te intorci mai repede inapoi in Romania la bunicii tai.Pe mama ta nici nu o poti numi ''mama'' mai bine pe buncici tai sa-i numesti asa. Poate bunicii tai stiau ca ea e asa de nu prea au vrut sa te lase in Austria. Faptul ca ai picat la testul din sport nu e cine stie ce, sunt sigura ca l-ai fi putut trece dar cine il poate in starea ta.Doamne fereste. Poate si-a facut o alta familie cu un alt barbat si are si copii si pe tine nu te mai iubeste.Nu pot sa cred cum poate fi o asa mama.Nu stiu ce o sa faci cu viata ta dar trebuie sa iei o decizie. Daca as fi fost in locul tau muream pe loc.Nici nu stiu ce sa-ti mai scriu straight face.

| AndraRox a răspuns:

Doamne, imi pare foarte foarte rau pentru tine. Ce pot sa zic, in privinta bunicilor nu iti face griji pentru ca ei sut sigura ca tori bunicii vor fi mereu alaturi de tine si cu siguranta nu se vor supara.Acum, eu nu stiu cu ce vei pleca. scoala o poti face si in Romania, dupa cum ai spus, faci scoala si iti poti mplini aici visele.Va trebui sa te duci de urgenta la un psiholog care te va intelege si mai bine si te va sfatuii cel mai bine.Tu fi tare si incearca sa nu te mai gandesti la ce s-a intamplat; eventual poti asculta muzica sau poti face ceva care sa te mai scoata din starea asta.Am incercat sa ma pun in locul tau si pe moment ce citeam imi imagineam cum s-a intamplat. Stiu ca nu mai ai nicio putere in momentul asta dar gandeste-te ca esti tanara si ca trebuie sa iti traiesti viata maideparte.Cat despre mama ta, tu nu ai nicio vina ca ea este mai rea cu tine, nu o cunosteai; ideea e ca pe deoparte nu trebuie sa iti para rau ca te-ai dus la ea pentru ca toto o data si odata trebuia sa faci pasul asta. Avand in vedere ca nu e langa tine acum ii pti lasa un mesaj in care sa ii spui tot ce ai pe suflet, descarca-te in acel mesaj., chiar daca mama ta nu va reationa la vederea lui, macar o sa iti iei o piatra de pe inima..Acum, ce pot sa zic, gandeste-te ca nu esti chiar singura, bunicii tai te asteapta(teoretic vorbind), eu iti urez tot binele din lume si iti urez mult nroc, Dumnezeu o sa te ajute, vei vede!

| AndraRox a răspuns:

Scuze pentru greselile de ortografie.m-am grabit!

| AriannaAri a răspuns:

Trist sad. Daca as fi in situatia ta chiar nu stiu ce as face, as fi total confuza. Este naspa sa te trezesti asa dintr-o data si sa vezi cum toate planurile, visele care le aveai dispar si nu sti incontro s-o iei. Oricum, nu te lasa doborata de lucrul acesta care s-a intamplat, viata este grea, se pot intampla lucruri la care nici nu te-ai asteptat. Dupa parerea mea, atunci cand te vei intoarce inapoi la bunicii tai, care, dupa cum am inteles, te-au crescut de mica, totul va fi, intr-un fel, bine pentru ca ei, cu siguranta, te v-or sprijini si ajuta. Poate intr-o zi, isi va da seama si mama ta cu ce a gresit si ca si-a indepartat propria fata de ea iar atunci, poate ii va parea rau.
Bafta kiss.

| cici96 a răspuns:

crying crying deci e chiar trist! imi pare rau sincer! nici eu nu sunt asa apropiata de maca-mea. cand ii vad pe unii ca isi strang mamele in brate, se pupa blah blah, mi se pare ce va cam...cam... desi e normal.
chiar nu stiu ce sa iti zic straight face pai te duci inapoi la bunicii tai iti vei continua scoala acolo si o sa fie bine fi optimista. chiar m-a impresionat foarte mult povestea ta. sad sad

| cici96 a răspuns (pentru cici96):

*maica-mea scuze.

| DennySa660 a răspuns:

Doamne,imi pare sincer rau pentru tine, o asemenea mama nu cred ca am mai vazut... uite ce iti zic dar nu te superi e posibil ori sa aiba probelme cu nervii ori bea sau se drogheaza, alta explicatie nu imi gasesc.Iti zic ca e bine sa te duci la bunici si cred ca o sa ramai cu traume, scoala poti sa o faci oriunde dar ai grija de tine, te-am pupatbig grinbig grinsad

| SchiZz20CMrecords a răspuns (pentru DennySa660):

E nici chiar asa laughing nu fumeaza nu bea
dar faza cu nervi cred ca o are

| Ancien a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta cereti scuze chiar daca nu iai facut nimic nu conteaza asta ea e suparata pe tine chiar daca nu ai facut nimic dar asta ti-am zis nu conteaza cereti scuze. fi puternica!

| aley03 a răspuns:

Spune-i mamei tale daca tine la tine sa nu mai faca chestia asta. e urat ceia cea facut nu-i omenesc pai asa se face cu propriul copil spune-i mamei tale cele lalte mame fac asa ceva. ea nu stie ca tu ai o varsta si trebuie sa te ajute. spune-i mama am o scoala de terminat si tu faci chestia asta

| ipswich a răspuns:

Pai parintii nu sunt asa buni in ziua de azi precum se cred. iar tu n-ar fi trebuit sa pleci la ea daca observasei ca nu prea iti da importanta cand venea ea la tine. bunicii poate tevor intelege, dar orice ar fi pleaca si nu te mai intoarce la ea. Las-o pe ea sa vina la tine. daca se va intampla.

| Ali4 a răspuns:

In situatia acesta chiar nu stiu si eu ce as face, dar eu zic sa nu te lasi fiindca numai asa vei reusi. Daca o sa te lasi invinsa de lucrul acesta o sa fi o invinsa toata viata si nu o sa poti face nimic mai departe cu o atitudine ca acesta.Eu zic ca daca bunicii sunt cei care te-au crescut te vor astepta cu bratele deschise indiferent de ce s-ar intampla. Sper ca macar acest mic raspuns sa te consoleze un pic.happyImi cer scuze dar m-ai multe sfaturi de atat nu pot sa dau sunt prea mica...dar nu am vrut sa nu iti las mesaj dupa ce am citit tot ce ai scris.happy

| DeiutaDragutaTha a răspuns:

Draga SchizZ cand ti-am citit povestea pur si simplu mi-au dat lacrimile, si eu sunt aproape in aceeasi stare ca si tine dar ce sa faci vezi ca viata ii grea si trebuie sa trecem peste toate singuri chiar daca langa noi nu avem nici un sprijin gandindu-ne la cei pe care ii iubim vom putea fii mai puternici, cum esti tu ca ii iubesti pe bunicii tai stai linistita ca ei nu sunt dezamagiti de tine intr-un fel se vor bucura ca te vor vedea in viitor ii vei ajuta cu ce vei putea.Iti doresc multa sanatate si multa fericire in continuare. Te pup:*