| Bebitsssa a întrebat:

La cat timp dupa operatia de Apendicita, aceasta nu trebuie sa mai fie rosie, adica la cat timp se vindeca? :-s pls raspuns! dau funda!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În mod normal după suturație, ea nu trebuie să fie roșie sau cel mult rozalie în primele 24 de ore. De jur împrejurul ei trebuie să fie un aspect uscat, nu inflamată/roșie/căldură locală deoarece acestea din urmă indică o infecție și trebuie văzută cauza și administrat antibiotic!
Pansament local steril, uscat care trebuie schimbat o dată la 24 de ore.
Mergi la medicul de familie, este mai aproape de tine și poate spune dacă este infectată sau nu!
Sănătate.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În mod normal după suturație, ea nu trebuie să fie roșie sau cel mult rozalie în primele 24 de ore. De jur împrejurul ei trebuie să fie un aspect uscat, nu inflamată/roșie/căldură locală deoarece acestea din urmă indică o infecție și trebuie văzută cauza și administrat antibiotic!
Pansament local steril, uscat care trebuie schimbat o dată la 24 de ore.
Mergi la medicul de familie, este mai aproape de tine și poate spune dacă este infectată sau nu!
Ea se consideră vindecată după ce au fost scoase firele, dar nu trebuie să depui efort minim 4 săptămâni, există riscul deschiderii operație.
Sănătate.
Pa, pa.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna,am facut si eu operatia astalaughing, Doamne cat am plans cand mi-a scos fluturasul (Branula).La mine dupa 7 zile.Depinde de fiecare acum:*

| dani9354 a răspuns:

Dupa circa 14 zilehappy

| Andrew_2568 a răspuns:

Daca tot a venit vorba despre aceasta operatie, sa-ti spun un secret. Nici cel mai bun chirurg nu-ti poate spune prin intermediul internetului cat timp operatia TA o sa mai fie rosie. In mod general/normal in 3 saptamani e cicatrizata si poti incepe sa faci efort DAR cusatura operatiei de apendicita este cea mai importanta deoarece daca pielea se intinde sau se lasa relaxata si nu mai este 'exact' la fel ca inainte, pot aparea complicatii(roseata de lunga durata, umflaturi). Multa sanatate si stai linistita!

| reebexIulian a răspuns:

Buna!
Dupa 5-6 zile maxim :-)

| geogeorgi36_3398 a răspuns:

Salut1mie mi s-a vindecat dupa o saptamana