| kalex a întrebat:

Acum 2 zile mi-au scos firele de la operatia de la apendicita. Mi-au pus pansament dar nu a fost lipit de mine prea bine. Cam cat timp trebuie sa il am pe mine ca nu prea sta. Mersi de raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Operatia este de apendice. Apendicita este boala. Poti sa dai pansamentul jos, sa dai cu Betadina sau apa oxigenata si sa pui altul (dupa ce se usuca). Poti sa lasi si fara pansament. Ranile se vindeca mai usor fara sa fie acoperite. Doar sa te speli bine seara si dimineata si sa dai cu dezinfectant. Nu cu spirt.

| Salontanul a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu stiu ce vrei sa spui cu link-ul ala si nici nu ma intereseaza. Nu te-am intrebat nimic. Daca esti nelamurit cu ceva intreaba-ma.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pansamentul il tii pana se inchide bine rana. Se poate folosi numai betadina si nimic altceva la 2 zile, chiar 3 daca rana arata bine si schimbat pansamentul. Poti renunta si la betadina dupa cateva zile. Masoara taietura cu o linie si cere la farmacie niste plasturi. In vreo 2-3 sap.esti nou.
https://www.google.ro/......ps?/search

| Holy2010 a răspuns:

Scopul pansamentului e sa mentina plaga chirurgicala curata. Inca vreo 3 zile trebuie facuta toaleta plagii cu solutie de betadina si schimbat pansamentul apoi poti lasa si fara si sa te speli normal cu sapun antibacterian.

| Sociopatul a răspuns:

Asa am patit si eu, nu iti face grij, nici eu nu aveam pansamentul bine lipit si nu am patit nimic. in primele zile dupa operatie, pana se stabilizeaza zona. dupa nu cred ca e o problema, iti spun din experienta personala

| Viorel_Pop_1956 a răspuns:

Si eu am o problema... dupa cate zile sa schimb bandajul dupa prima bandajare...multumesc