| Elenus24 a întrebat:

Buna la toata lumea, sunt nou pe acest forum si sper sa gasesc aici prietenii de care am nevoie care sa ma ajute cu niste sfaturi.
Am 24 de ani, am terminat o facultate de 6 ani, dar acest lucru nu este suficient ca sa ma simt multumita, fericita, implinita.De 3 ani nu reusesc sa leg nici o relatie cu nici un baiat.Nu pot sa inteleg care e cauza.
Am tot incercat sa ies in toata perioada asta, dar totul se termina dupa 1 intalnire.
Ultima intalnire care s-a soldat cu acelasi esec a fost saptamana trecuta.
Am inceput sa vorbim pe un site de socializare ca dupa cateva zile sa ajungem sa ne intalnim.Am mers si am baut o cafea, am avut o discutie libera despre fiecare din noi, despre cariere noastre, dar dupa aceasta intalnire m-a mai cautat in ziua urmatoare tot pe acel site de socializare desi avea nr meu de tel si ma putea contacta telefonic asa cu o facea de altfel pana la iesim, adresandu`mi 2 intrebari simple : gen : ce faci? esti bine? Tin sa cred ca a facut`o din complezenta si nimic mai mult. spuneti-mi cum sa reactionez mai departe? E genul de baiat langa care as fi dispusa sa uit de toate incercarile mele nereusite de pana acum si sa o i-au de la capat. Dupa 3 ani fara relatii cel cu care am ieist acum o saptamana a reusit sa imi trezesca celebrii" fluturi in stomac ".( mentionez asta pentru ca sunt de fel o pers exigenta si desi imi doresc sa am pe cineva langa mine nu as fi dispusa sa incep o relatie cu cineva de care nu ma simt atrasa doar de dragul de a nu fi singura ).
Pe de alta parte sunt satula de atatea esecuri.Cred ca o sa adopt in curand atitudinea de a refuza orice iesire de acest gen.Astept parerile voastre. Multumesc!

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Soluţia: Ieşi din casă, ieşi de pe silent!
Eşti exigentă şi ai aşteptări mari încă de la prima întâlnire? Păi atunci e şi firesc să fugă bărbaţii de tine!
"Cred ca lasi un mesaj total disperat si negativ, ceva de genul : "Vreau sa ma marit! "" - CORECT!
Salut.

| fabiola a răspuns:

Sufletului nu ii impui, asa cum poti face ratiunii! Incercand sa-ti faci sabloane in dragoste, te pierzi in nimicuri si uiti esentialul! De la faza cunoasterii pana a lega o relatie trece mult timp. Daca iti impui ca de la prima intalnire sa simti fluturi in stomac, sa fie acea persoana pe o care o cauti dupa atatea esecuri...gresesti! In dragoste se fac pasi mici, sincroni cu ai perechii si nu pe poteci batatorite!

| Anca a răspuns:

Elenus24, eu cred ca problema ta vine de fapt din prima impresia pe care o faci atunci cand intalnesti un barbat.
Cred ca lasi un mesaj total disperat si negativ, ceva de genul : "Vreau sa ma marit! "

Nu cred ca mediul este prielnic ( site`uri de socializare ). Acolo probabil vin oameni in cautare de aventuri, oameni cu probleme de socializare in viata reala, oameni timizi, oameni extrem de exigenti cu tot ce ii inconjoara.

Si banuiesc ca tu cauti un barbat : deschis, amuzant, exigent - dar nu obsedat. etc

Si mai cred ca ...cu cat il cauti mai mult, cu atat il vei gasi mai greu.

Nici eu n-am mai avut o relatie seriosa, serioasa de 2 ani, am 23 de ani, dar nu imi bat capul cu chestia asta.
Nu sunt disperata sa ma marit maine, nu-mi aleg barbatii in functie de criteriile societatii, ci in functie de criteriile mele.

Ce facultate ai terminat? Medicina umana sau veterinara? happy

| morena a răspuns:

Niciodata nu te lasa descurajata de esecuri! Se spune ca orice sut in cur e un pas inainte! Nu mai fi atat de exigenta, si cauta sa te intalnesti cu mai multi tipi, chiar daca nu simti acei fluturasi! Cine stie, poate ca abia dupa ce il vei cunoaste mai bine, i-ti vei da seama ca si acesta i-ti poate provoca acea senzatie mult asteptata! Daca nu dai sanse, nu primesti! Poate ar trebui sa cauti si in lumea reala, nu numai pe net! Asa risti sa-ti faci iluzii, sau mai rau sa gasesti unu ce promite imaginar, si tu nu ai cum sa ti dai seama care-i realitatea! Iesi si tu la discoteca la bar si nu tine barbatii la distanta, cu atitudinea ta! Poate asa vei atrage atentia celui mult asteptat! succes

| thealchemist a răspuns:

O intilnire dupa citeva zile de schimb de mesaje pe facebook sau alt site nu vad cum ar fi putut evolua in alt fel decit intr-o directie superficiala. daca tu ai avut fluturasi in stomac si e rar pentru tine el probabil se astepta la altfel de rezultat si a fost dezamagit. daca tu vrei o relatie adevarata nu inseamna ca toti inteleg mesajul.
dar pe de alta parte nu te poti lasa descurajata de un esec, ar trebui sa incerci mai des. nu cu baieti pe care-i intilnesti pe internet, sau fii mai clara cu privire la ce vrei de la ei (ceea ce probabil ca-i ii va speria de la inceput, dar tot e mai bine decit sa inteleaga gresit crezind ca o intilnire cu tine e ceva pe termen scurt) dar nu inseamna ca e sfirsitul lumii. are balta peste, si desi nu stiu ce legatura are cu relatiile faptul ca ai facut o facultate de 6 ani, e semn ca ai rabdare si poti sa perseverezi pentru ceva care stii ca merita. Succes!

| Kylexy a răspuns:

Elena pentru fiecare persoana exista o jumatate dar ca trebuie sa ai incredere in tine.
Incearca sa nu mai fii asa exigenta si daca ai sa reusesti sa agati vreun baiat care sa tina la tine cu adevarat incearca sa il schimbi in bine adica sa faca ce iti place tie da add la kylexy_2010 sa ne cunoastem mai binewinking:*

| Parmalat a răspuns:

Eu iti spun ca nu trebuie sa te descurajezi, trebuie mai degraba sa iti schimbi putin abordarea.
De ani de zile eu cunosc fete numai pe internet si [nu vreau sa ma dau mare, dar] multi cei din "viata reala" si-ar dori sa aiba atatea experiente placute cum am eu cu fetele cunoscute pe net.
Deci se poate, e foarte misto chiar, dar eu am ceva peste care nu trec niciodata: imi caut fete numai din zodiile cu care ma intseleg. Sunt scorpion cu ascendent in taur si in viata ma inteleg bine cu pestii si capricornii, iar in pat [pe langa zodiile dinainte] ma mai inteleg bine cu leoaicele si balantsele.
Ma feresc de berbeci si de fecioare, varsator si sagetator fiindca n-am avut nicio experienta placuta cu vreuna din aceste zodii, iar cu celelalte zodii e ok dar nu e perfect.
In 9 ani de cand ma combin numai pe net am intalnit doua fete la care am tinut foarte mult si care au tinut si ele la mine: o balantsa cu care am experimentat cam tot ce ne-a venit in cap si o tipa zodia pesti de care m-am atasat cum nu credeam ca o pot face vreodata si care s-a atasat si ea de mine la fel. O cunosc de cand avea 15 ani, acum are 21 si 2011 trebuia sa fie anul in care sa ne casatorim, dar a prins un contract foarte bun pe 3 ani in Qatar si a trebuit sa plece. Am amanat totul fiindca nu puteam sa-i cer sa rateze acel contract, asta e - se mai intampla si din astea.
Ce vreau sa spun e ca toate tipele pe care le-am cunoscut pe net si erau in zodie compatibila - am ramas mai mult decat buni prieteni, am ramas prieteni foarte apropiati.
Cu Bianca (balantsa de care iti povesteam mai sus si pe care am cunoscut-o acum 8 ani) ma intalnesc si azi, iar de Irina (tipa cu care vreau sa ma casatoresc) nici nu am cuvinte sa spun ce relatie e intre noi: ne intselegem din priviri, ne cunoastem perfect unul pe celalalt si ne acceptam toate ideile, fanteziile etc... mi-a acceptat pana si faptul ca din cand in cand vreau sa experimentez ceva cu alta tipa. Ma rog, ar fi mai multe de spus aici, sa zicem ca avem aceleasi gusturi cand e vorba de tipe happy
Nu cred ca puteam sa cer mai mult de atat de la o femeie. Nici macar nu sunt gelos sau disperat ca e la cateva mii de km distanta, stiu foarte bine ca nu poate exista mai multa intelegere decat e intre noi. Si am cunoscut-o pe MiRC nu in club sau la petrecere happy
Asa ca problema e sa stii ce fel de baiat sa cauti, nu unde il cauti. Bafta, scumpyca :*
Chiar, ce zodie esti?

| ioana1704 a răspuns:

La 24 de ani esti inca tanara. Ai facut cumva medicina? Se pare ca problema e la tine nu la cei din jur. Poate ar trebui sa stai de vorba cu un psiholog sa-ti spuna unde gresesti!

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Pe site-urile de socializare poti vorbi, povesti iti faci prieteni virtuali dar nu cred ca de acol trebuie sa iti iei partenerul de viata, virtualul cu virtualul realul cu realul petrece mai mult timp in lumea reala nu la calculator sigur exista cineva potrivit dar nu trebuie sa fii mereu in cautare lasa lucrurile sa vina de la sine si mai ales nu lasa ca cel cu care te intalnesti sa vada ca esti disperata sa ai o relatie. poate iai povestit ca ai avut parte doar de esecuri si na poate sa panicaT si isi pune un semn de intrebare, ce e in neregula cu tine de ce nu ai reusit sa legi o relatie cu nimeni etc

| alexeanca a răspuns:

Daca nu te-a sunat e clar ca nu e interesat de tine. Ce rost are sa te gandesti la el si sa iti faci sperante care apoi se vor narui? Asta nu inseamna insa un capat de drum.Incearca sa nu mai intri pe acel site si sa vezi daca te va suna sau nu.Atunci iti poti da seama ce vrea cu adevarat.

| noktambul a răspuns:

Pe site-uri de socializare nu o sa gasesti decat persoane la fel ca tine, adica neancorate in viata reala, timide si exigente. Tu in anii de facultate nu ai socializat de loc? Ma refer la o socializare reala : barfe cu colegele, flirturi cu colegii, discoteca, clubbing, excursii in grup, mers cu trupa la o bere/cafea etc etc? Daca nu ai facut asa ceva este normal ca asta se reflecta in neimplinirea ta personala la 6 ani de la terminarea facultatii! Lasa net-ul si iesi din casa cat mai esti inca tanara si poti prezenta interes "la vedere", nu povestit pe net! O sa-ti gasesti perechea potrivita mai repede de cat te astepti. O sugestie : mergi la o agentie de turism si inscrie-te intr-un voiaj de 7-10 zile intr-un loc care ti-ar placea. Vei cunoaste oameni vii, vei cunoaste viata reala cu plusurile si minusurile ei (dar intr-o forma atenuata, ca suntem in voiaj, ce mama dracu'), si poate iti vei gasi si perechea. Daca nu acum, la urmatorul voiaj cu siguranta. Bafta! Si da-mi de stire daca am avut dreptate.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Nu toata lumea trebuie sa se inmulteasca pe planeta asta.

| SteffishoOr a răspuns:

Nu trebuie sa refuzi nicio iesire. cu tipul asta...incerca sa mai vorbesti, daca se poarta altfel, intreaba-l pur sis implu ce s-a intamplat. vorbeste deschis cu el, iar el iti va urma exemplul si iti va spune tot ce se intampla, chiar daca e de bine sau rau, te va ajuta in autocunoastere.succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija ca traiesti printre OAMENI.si eu ma credeam superior multora, si ma si aratam asa, pana mi-a venit mintea la cap, si mi-am dat seama ca nu sunt decat un om intre oameni, si trebuie sa ma comport si sa traiesc ca atare. iar cele bune sa le vada ceilalti nu sa le trambitez eu in toate modurile doar doar ma voi face remarcat. ei si cand am devenit eu insumi si nu cel care ma credeam, am avut si succes.cu o relatie de luuuunga durata. 20 de ani.deocamdata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu sunt noua pe aici ma cheama andreea am 21 de ani as vrea sa spun daca vrrei sa fii cu mine puuuuuuuuuuuuuuuuuuuup dulce

| Elenus24 explică:

Va multumesc mult pentru opiniile voastre! Imi sunt de mare ajutor! Am sa incerc sa adopt o gandire pozitiva, sa ies mai mult desi abia m-am mutat in Bucuresti si nu am inca un cerc de prieteni cu care sa ies si am sa renunt in a mai visa la feti frumosi gasiti pe internet happy. Cat depsre cel pe care abia i`l cunoscusem si cu care am iesit, tin sa va zic nu a mai dat nici un semn nici macar o urare pentru sf zi de Craciun... O sa va tin la curent cu noutatile din viata mea in cazul in care or sa apara happy. Pana atunci va doresc la toti un craciun fericit, mukta santate si fericire sa va inunde casa si sufletul acum pe ultima suta de metrii din anul 2010! Va pup.