| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie de 1 an si ceva cu un baiat care e jumatate roman, jumătate tigan. De cand suntem împreună nu ne-am certat niciodata sa stam mai mult de 2 zile fara sa vorbim, ne respectam mult unul pe altul si vorbim non stop, ca sa va dati seama ca e o relație serioasa.
Parintii mei nu l-au acceptat la inceput, nici nu voiau sa auda de el, dar acum nu imi mai reproșează nimic, insa alte rude apropiate ma bârfesc si imi spun ironic anumite lucruri despre relația mea cu el...
Ce as putea face sa înceteze?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia-l de barbat. Iar rudelor respective da-le ***, ca asta merita. Nu sunt tigan, nu am simpatii sau antipatii pe criterii etnice in nici o directie. Daca omul e OM si va intelegeti bine, da-i draq pe altii ce comenteaza. Se spala, munceste, nu fura, nu bea, nu te bate, te respecta? Deja e mai bun decat cu mult peste 50% dintre aia care se dau mari romani...

| LPCTSTR a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dragul meu, doar mie mi se afiseaza ca esti un utilizator avertizat?
Vad ca ai rank si raspunzi insa de ce inca folosesi un astfel de limbaj?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Inafara de faptul ca folosești acest limbaj, ai perfecta dreptate! Nu trebuie sa conteze ce spun ceilalți, ci ceea ce simt ei. Și în plus, nu cred ca faptul ca acel băiat e țigan, asta îl face mai puțin om! Dacă e sa te gândești la ceea ce se întâmplă în Romania(dar asta e alta poveste) exista multe scursuri de oameni și nu sunt țigani, pe când unii țigani, chiar muncesc și au caracter și calități

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu le baga in seama.
Dupa un timp se vor plictisi si vor cauta alt subiect... big grin

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa ii iei in seama.
Te intelegi bine cu el, parintii sunt de acord in continuare vezi de relatia ta si nu ii lua in seama.

| LPCTSTR a răspuns:

Pai, dispare el, dispare si barfa... logic, nu?
Insa cel mai bun raspuns ar fi: "Ignora oamenii si traieste-ti iubirea".

| costinvlad a răspuns:

Spunele ca te mariti si ca pleci daca nu inceteaza ca oricum cu 2 servicii o sa aveti un venit mare(1600 lei cu 1600 lei=3200 lei) si ca daca nu inceteaza plecati la Pitesti, Bucuresti, Ploiesti, unde este chiria mai mica. Si cu chirie mai mica de 1200(Puneti fiecare 600) de lei va mai ramane bani. Va mai ramane 2000 de lei(1000 cu 1000) si faceti ce vreti voi cu ei. Si puneti amandoi la intretinere(200 cu 200 de exemplu) si va ramane 800 cu 800 adica 1600 si aia e.

| elcosmin a răspuns:

Tot ce conteaza este ca tu sa fii fericita. Nu pune la suflet barfele altora. Cat timp baiatul e ok, nu ai de ce sa ti faci probleme. Si eu am intalnit spoitori care sunt super oameni, si asta a facut sa mi schimbe impresia despre ei. Cat despre rudele tale... Se vor obisnui la un moment dat. Tot ce trebuie sa faca prietenul tau este sa le faca o impresie buna

| N0H4CK a răspuns:

E ceva tipic. Nu fa nimic, asta poti face cel mai mult. Important e sa faci si sa fii cu cine iti place, indiferent ce zic ceilalti.

| vinoACASAcuMINE a răspuns:

Nu trebuie sa îi asculți pe ceilalți happy Dacă îl iubești, fii cu el.

| Biancaaaaaaaa a răspuns:

Va mulțumesc tuturor pentru răspunsurile date.
Chiar m au facut sa ma simt mai bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Biancaaaaaaaa):

Cu placere. Si nu uita sa il raportezi pe debilul de nimportequi, ca mie personal mi-a dat block si nu pot sa o fac din nou.
@Mirela06: Limbajul e adecvat situatiei. Daca discutam despre gauri negre si varsta Universului, folosim un alt limbaj. Cind e vorba de niste jeguri umane, fiindca asta sunt rudele Biancai din punctul asta de vedere, spunem lucrurilor pe nume. Unii oameni sunt buni de pus pe rana, iar pentru aia am toata stima si respectul, pe cand altii... m&*e lor, altceva nu am de spus.