| anonim_4396 a întrebat:

ma aflu intr-o situatie din care nu stiu cum sa ies sau mai bine zis am o problema pe care nu mai stiu cum sa o rezolv.Pe iubitul meu l-am cunoscut acum 1 an si 3 luni si la inceput totul a decurs perfect.Ne intelegeam foarte bine, ne iubeam dar nu e de ajuns ca cineva doar sa-ti spuna ca te iubeste, trebuie sa-ti demonstreze prin fapte.La vremea aceea imi demonstra ca ma iubeste, totul era absolut perfect.am cazut de comun acord sa ne mutam impreuna.Totul a fost de acord.Acum 3 luni ne-am logodit. Dar de atunci nu ne mai intelegem deloc bine.In primul rand nu mai comunicam aproape deloc.Venim amandoi de la serviciu dar in loc sa discutam ca un cuplu normal despre cum a decurs ziua respectiva, el se pune la calculator si se joaca.Il rog sa ne uitam impreuna la un film in speranta ca poate asa mai stam si noi de vorba, dar nimic.Problema este ca de cate ori vorbim la telefon, cand terminam conversatia imi spune de cele mai multe ori "te iubesc". Dar cand suntem acasa impreuna nu imi arata, nu se mai este tandru cu mine, nu ma mai ia in brate si nici nu ma mai prea saruta.Eu inca il iubesc si sunt disperata ca simt ca il pierd.Ma doare atat de mult indiferenta lu! Am incercat de multe ori sa deschid subiectul racelii dintre noi, dar intotdeauna incepe sa strige si sa se certe cu mine, dar concluzioneaza cu un simplu "te iubesc". Acest lucru ma face sa fiu confuza. Ajutati-ma, va rog!

6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Incearca sa fii mai rezonabila si nu mai observa toate lucrurile pe care le face prietenul tau(logodnicul) in prezent. Trebuie sa stii ca, la inceput, s-a luptat sa te cucereasca insa acum viata voastra a intrat pe un fagas normal, fiind asemanatoare cu a unui cuplu casatorit, pe considerentul ca, v-ati mutat impreuna si asa zisa noutate dintre voi s-a consumat.
Viata nu este facuta doar din declaratii de iubire, posibil ca vine si el obosit de la serviciu si nu are intodeauna chef, sa faca pe cavalerul cu tine, sa-ti faca curte. Daca ai dubii, atunci cand sunteti relaxati, la un sfarsit de saptamana, abordeaza o discutie in acest sens si sa vezi ce va zice. Eu cred ca tine la tine si de aceea a vrut sa va mutati impreuna si sa va si logoditi.
S-ar putea ca tu sa te plictisesti si atunci ti-ai canalizat toata viata in jurul lui si cred ca acest lucru nu este bine, in primul rand pentru tine si desigur ca nici pentru el, pentru ca asa crede ca-l sacai cu dorinta ta de a-ti arata ca te iubeste. Nu fi prea posesiva pentru ca, acest lucru nu este agreat de barbati. Daca tu te-ai plictisit de el si crezi ca un alt barbat ti-ar fi mai potrivit cred ca trebuie sa te mai gandesti putin.
Oricum fii draguta cu el, pregateste-i ceva bun de mancare, fa in casa o atmosfera placuta si vei vedea ca si el se va comporta mai cald, mai apropiat.
Mult succes si aratati dragostea mai cu taraita, pentru a fi el in alerta si a-si pune intrebarea daca il mai iubesti ori nu, asta face relatia mai interesata. Nu deveni dependenta de el, creaza-ti si tu independenta ta ca persoana si chiar si materiala, asa iti va fi mai usor daca vor apare schimbari in cuplu.

| Linda a răspuns:

Este obosit, poate lucreaza prea mult, vrea sa se relaxeze dupa serviciu. Vorbeste in week-end cu el, spune-i ca daca il intereseaza cum ti-ai dori tu sa fii iubita, asta cu discutiile pe tine te face intr-adevar sa simti. Ei nu se simt iubiti prin discutii si de accea nu le vine sa o faca. Abordeaza-l cu rabdare, nu cu nemultumire. Multi oameni pe care-i stiu eu comunica mai ales in week-end, peste saptamana sunt obositi, prinsi.

| Artemiss a răspuns:

Daca ai spus ca ai incercat sa vorbesti cu el pe tema asta si nu a mers, treci la fapte. Fa-i o surpriza, incearca sa il apropii de tine. Poti sa il astepti intr-o seara cu o cina romantica, imbracata sexy, vorbind frumos. Evita discutiile in legatura cu raceala dintre voi si fa-te ca il intelegi.Incetul cu incetul, facandu-ti propriul joc, poate ai sa reusesti.Succes

| tereza a răspuns:

E foarte simplu desi iti va fi foarte greu. Muta-te de la el si lasa-i un pic de libertate. Lupta cu tine si temerile tale, ai incredere si lasa-l sa te regaseasca. Spune-i ca ai nevoie sa stai singura si asteapta reaspunsul lui in timp. Daca te iubeste asa cum afirma te va cauta si te va vrea inapoi iar tu va trebui sa accepti ca asa eset firea lui, te iubeste dar nu poate fi altfel sau nu te va cauta si asta a fost. Nu te chinui prea mult dorind sa impiedici ceva ce oricum se va intampla. Depinde de tine cum. usor sau greu.
Ai incredere si da-i libertatea. Iubeste cu iubirea frumoasa care nu stapaneste ci protejeaza da bucurie.
Toate bune!

| psihox a răspuns:

Apropo, cel mai bine ar fi ca in timpul prieteniei intre o fata si un baiat ca de la prima sarutare sa se casatoreasca dupa o luna. Cum va veti simti? Si parintii vor ramane mirati ca trebuie intr-un asa timp record sa organizeze nunta. Total perplecsi. Si dupa casatorie urlete de groaza si disperare si divort. Asta te-a terminat. Ai trecut prin toata viata.

| Bybyloy[:x] a răspuns:

Sal.

E o situatie foarte dificila. Dar nu totul se rezuma la acel "te iubesc". Ca pana la urma nu vorbele conteaza, ci faptele.
Dar ma intreb d ce la telefon se incheie totul cu"te iubesc" si acasa nu.
Intre voi doi trebuie sa fie o discuie foarte serioasa.Trebuie sa-ti faci curaj sa-i spui exact ceea ce simti.Sa-i spui ca indiferenta lui te doare.Si sa-l intrebi ce e cu schimbarea asta brusca la el. Ce s-a inatmplat.
S-au acel cuvant "te iubesc" zice din obligatie. Tu crezi ca ar fi posibil ca el sa aiba pe alcnv? Mai bine spus sa se indragosteasca de alcnv?
Cel mai bine e sa comnunicati mai mult ca totul sa fie bine si ca intre voi sa nu mai existe eu stiu poate:"secrete", sa fi-ti mereu aproape unul de celalat.Pentru a putea duce o viata plina de fericire si bucurie trebuie sa va intelegeti, sa va respectati, sa va ajutati pentru a traii impreuna fara a va face rau unul altuia!
Altcva nu stiu ce as putea sa-ti zic! Bafta!:*