| Belciu_Cristina_1997 a întrebat:

Buna ma numesc Cristina am 20 de ani, va spun problema mea
Stau cu un băiat de 3 ani, dar am ajuns la concluzia ca nu ma merita deloc, orice se întâmpla e vina mea, iar el dacă face ceva nu îl interesează ca știe ca eu îl iert ca de fiecare data, plâng in fata lui in hohote ca nu Mai rezist și e nepăsător, un exemplu in luna Decembrie a băgat 400 de euro la aparate, eu i am lăsat cardul la el tot la el având învedere in el, și m-am trezit fără bani in casa, iar el nu a facut nimic decât sa zica ca sunt bani lui, Ok am iertat-o și pe asta
Tot luna asta am pus niște bănuți deoparte, intr-o zi el nu a lucrat și a stat acasă iar eu am lucrat toată ziua a luat 100 de euro din acei bani și ia jucat iar a sunat-o pe sorasa și i-a spus ca in caz ca întreb eu de acei bani sa ii spun ca i-a dat ei, a Mințit-o și pe ea i-a spus ca i-a dat 100 de euro unui băiat dar eu fac gura dacă dam bani unor străini așa ca dacă întreb eu ea sa îmi zica ca sunt la ea, ne a mințit pe amândouă, eu am aflat tot, el din nou și a cerut scuze ca nu mai face Și chesti de astea, cred ca e a 10 oară când ma minte cu bani pentru ca ii joaca, și in general ma minte și cu chesti mici adică de ca**t, eu nu mai reușesc sa am încredere in el, și sufăr enorm nu reușesc sa ma despart de el tot ce fac e sa plâng mereu și sa țin in mine tot, de pa atâta stres am început sa ma simt rău,
Asta nu e iubire sunt conștientă dar nu reușesc sa ma despart de el, ma face in toate felurile când ne certam, deseori ea decizi singur fără sa ma întrebe pe mine, eu sunt ultima care afla, un exemplu eu astăzi am lucrat toată ziua, el a venit de la lucru acasă pentru ca l-a durut spatele Ok, a stat toată ziua pe calculator s-a jucat, un om bolnav nu se comporta așa, iar eu m-am supărat normal vin acasă, mizerie toate lăsate de cum a venit de la munca nici măcar sa strângă după el, eu nu mai pot dati-mi va rog un sfat ce sa mai fac
Ne certam iar nu vb cu zilele, ma rănit foarte mult nici nu știu ce mai simt pentru el, dar când vreau sa ma despart de el, tot mai ii dau o șansa
Eu i am luat cardul luna asta pentru ca nu se mai poate, ii dau câte 10 euro pe zi pentru a avea la munca de o cafea de un corn ceva apa, mâncare eu o pun de acasă, și țigările la fel are acasă, dar lui nu oi ajung oricum tot are ceva de zis, de luni pana sâmbătă sunt 6 zile 60 de euro pe săptămâna, e imposibil așa ceva, eu nu cheltui nimic doar in casa, merg la lucru și fără bani cu 2 3 euro pentru o apa de la distribuitoare, nu știu dacă se spune așa, Menționez sunt in Italia de 11 ani scuzați-mi erorile gramaticale, va mulțumesc pentru răspunsuri

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Despartire

| ROB3RT89 a răspuns:

Pe o parte imi place de el,stie sa tina o femeie langa el si mai ales sa si profite de ea!
Altii se plang pe aici ca nu le merge...
Faza cu aparatele e o boala grea, mai repede s-ar lasa de tigari decat de aparate!
Probabil il iubesti, din acest motiv accepti toate astea.
Asta e singura ta vina, ca accepti!
Probabil daca il parasestiti va fi greu dar e si ceva trecator!
Daca vei sta cu el vei avea numai suferinte.
Cred ca si el e constient ca il iubesti si stie sa profite de asta.
Gandeste-te bine ce faci, mai tarziu poate sa apara si un copil si se vor complica lucrurile...
Succes!

| Freya1 a răspuns:

Pleaca sau fai bagajul.
Un barbat trebuie sa fie stalpul casei nu un trantor iar tu prin ce faci ii permiti sa isi bata joc de tine.Nu s-au terminat barbatii la el si trebuie sa intelegi, esti harnica esti tanara poti sa mergi inainte langa cineva care sa te merite nu langa un specimen ce crede ca totul I se cuvine.
Prin atitudinea si minciunile lui ori te crede prea proasta (ca asa consideri un om pe care il minti atat de prost de nu se prinde ca il minti) ori ca oricum nu pleci ca i-ai demonstrat ca il iubesti si altul mai bun nu iti gasesti.
Socializeaza cunoaste lume si ai sa vezi ca exista si altceva.Voi mergeti pe premiza "El se va schimba si ea oricum nu va pleca" ceia ce e gresit.

| Belciu_Cristina_1997 explică (pentru Freya1):

L am prins de fiecare data când ma mințit dar el a continuat sa o facă

| Freya1 a răspuns (pentru Belciu_Cristina_1997):

Pai vezi asta denota ca nu te respecta stie ca o sa te ia cu linguseli si o sa iti treaca mergeti inainte dar trebuie sa te gandesti ca si paharul tau e plin si el nu se mai schimba.
Nu il mai tine in brate si nu te mai chinui sa il iubesti si sa tragi de el daca el nici macar bunul simt de a te respecta pentru ceia ce faci si esti nu il are. Spune-i in fata ca are timp sa se obisnuiasca cu ideea ca in curand o sa pleci lasa-l sa zica ce vrea dar tu fa-ti planuri separate de el.Strange bani nu ii spune de ei gasesteti in alta parte sau cand consideri ca te descurci cat de cat pune-i bagajul la usa si inchideo.

| anonimg a răspuns:

Stiu ca suna dur, dar Dumnezeu nu va putea binecuvânta niciodată relația de concubinaj.
Pe de altă parte nu esti obligată să suporti defectele de caracter ale persoanei cu care locuiești, mai ales ca nu există nici o urmă de efort din partea prietenului tau de a se schimba.
Renunță la el fără să mai stai pe gânduri. Caută să te muti de acolo, si lasă-l să cunoască asta doar in ziua când iti vei lua lucrurile. Nu-l crede când iti va spune că se va schimba. Iartă-l -fie ca isi va cere iertare, fie ca nu o va face -. Dar de crezut să nu îl crezi ca o va face. Cu un asemenea caracter nici pădurea nu-l va accepta în mijlocul ei; cu cât mai mult nu trebuie acceptat în mijlocul oamenilor.
Iti dai seama că dacă te-ai casatori cu un astfel de caracter, că el nu va fi numit tată, si copii vor suferi din pricina leneviei si trândăviei lui? Nu ai fi tu vinovată înaintea lui Dumnezeu si înaintea oamenilor de familia ruinată de care vei avea parte?
Si cine știe cati bani ai fi strâns până acum... Acesta dacă va fi tată, va mânca pâinea copiilor.
Nici să nu te gândești să mai stai cu el. Iar dacă te vei lasa amagita de el, oricum nu veti fi binecuvântati de Dumnezeu. Caută sa traiesti plăcut înaintea cerului și te vei bucura iarasi de fericire.

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns:

Nu te mai amăgi, nu se va schimba. Și dacă e vorba de 2 vicii serioase, plus un al treilea (tigarile), cu atât mai mult nu poate și nu va avea tăria sa le lase. Oricât l - ai sprijini tu, nu va înțelege ca greșește decât după ce te pierde. Iar în acel moment se pot întâmpla doua lucruri. Fie se lecuieste definitiv de jocuri și își da seama ce a pierdut, fie va începe și cu alte vicii, bautură, etc, și va ajunge pe drumuri...
Cam trist, știu, însă nu e deloc vina ta. Tu ai încercat sa ii deschizi ochii, si nu vrea sa se schimbe,. Asa ca tot ce-ți rămâne de făcut e sa pleci.

| Belciu_Cristina_1997 explică (pentru NLS):

Chiar acum a luat bani iar mi-a dat cardul mie zicându-mi ca se schimba ca nu mai bagă bani, mi-a dat cardul, iar când a văzut ca nu sunt acasă s-a dus la banca și a scos 150 de euro și ia băgat, am aflat ca au despărut bani, iar sa scuzat a zis ca e un prost ca eu sunt o fata minunata ca nu merit așa ceva, ca și ar da papuci singur, ca era costient ca o sa aflu ca lipsesc bani dar tot a făcut-o. Pff

| danay72 a răspuns:

Iubirea nu isi cauta propriile interese, deci e clar, asa cum ai zis ca nu e iubire. Trateaza-te cu demnitate și respect. Oricum, doar tu decizi ce vrei sa faci.Dar iubirea adevărată implica incredere, respect si altruism din partea amandoura, nu doar unul singur.

| AliGab a răspuns:

Simplu ca buna ziua! ia-ti inima in dinti si desparte-te de tot, fara nicio sansa de reintorcere la el sau accepta ca vei suferi mereu langa el. Alegerea iti apartine, dar odata ce nu faci tu nimic pentru tine, nu te astepta ca el sa se schimbe, ca asta nu se va intampla. Si daca ramai langa el nu ai niciun drept sa te plangi, tu esti singura vinovata ca accepti viata langa el. In plus daca nu sunteti casatoriti, cu atat mai mult nu merita sa accepti un om care nu te respecta langa tine. Daca erati casatoriti poate se mai merita sa lupti dar asa!

Răspuns utilizator avertizat
| QQanswer a răspuns:

Daca tii un trantor care nu te respecta si nu e sincer cu tine atunci sfatul meu ca barbat e sa te desparti de el. Ce rost are sa stai cu o persoana care te aduce mereu in pragul disperarii si pe deasupra joaca si la pacanale (ca idee am un prieten care monta asa ceva in baruri iar sistemul e facut sa castige intotdeauna. Din 10 maini, 9 le castiga aparatul). Ai o varsta, viata merge inainte cu sau fara el. Vorba aia: decat sa plang eu, mai bine sa planga ma-sa! Succes pe viitor si nu mai fi asa moale, orice femeie trebuie respectata iar intr-o relatie sunt 2 din cate stiu happy