| FlorinaDaniela23 a întrebat:

După cum știți am o fetiță de 8 luni și soțul meu, tatăl ei nu prea stă cu ea. Eu sunt în concediu maternal și el lucrează pana seara și când vine acasă e obosit, asa zice el și se pune sa doarmă când vine de la munca, dar știți asta din întrebarea ce am pus-o acum o săptămână. Weekendul acesta a mai stat cu fetița el a și culcat-o și s-a jucat cu ea, fetița e foarte atașată de el, dar el în timpul săptămânii nu sta cu ea pentru ca spune ca vine seara de la munca și e obosit și vă mai întreb odată ca și în cealaltă întrebare, vi se pare normal să facă așa? El crede că doar el e obosit dar nu el sta toată ziua cu fetița, nu el îi dă să mănânce, nu el o schimbă, eu fac asta zilnic și fetita ma trezește și noaptea și el zice ca doar el e obosit și vineri când a venit acasă de la munca a zis" vezi ca eu ma pun sa ma culc, sunt obosit de la munca sa nu mă deranjezi, stai tu cu fata ca tu nu ești obosită" spuneți dacă vi se pare normal?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cam asa se intampla in majoritatea cazurilor.

| ania a răspuns:

Nu e normal, dar poate e mai bine decât să divorțezi, să stai aproape tot timpul cu fetița și să mai și sufere că voi sunteți despărțiți.

| MarianWLF a răspuns:

A lasat tot greul pe tine, nu e in regula, macar in weekend trebuie sa se ocupe de fata daca e prea "obosit" in cursul saptamanii, sa o mai scoata si el afara cat timp te odihnesti sau mai inchizi un ochi o ora, nu te poti ocupa si de copil si de casa singura, trebuie sa inteleaga ca e prea lasator.

| Violleta2022 a răspuns:

Discuti cu el in weekend, cand este treaz si nu atat de obosit si il rogi sa se implice in cresterea copilului, ca doar ii este si el tata si copilul are nevoie de afcetiunea amandorura.

PS Vezi ca ti s-a raspuns deja la intrebarea asta, ai 41 de raspunsuri, ia de citteste-le!

https://www.tpu.ro/......zice-ca-e/

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu imi face placere sa judec situatia, dar hai sa o luam treptat si logic.
1. Ai observat ca atunci cand are timp si este odihnit, petrece timp cu fetita lui. Adica el nu refuza sa petreaca timp cu ea atunci cand are ocazia.

2. Depinde si ce munceste sotul tau. Daca munceste intr-un loc de munca unde psihicul si/sau fizicul lui sunt solicitati constant, atunci e si normal ca omul nu mai are energie nici macar sa se relaxeze facand ceva ce ii place lui. Una din lucrurile lui preferate ar fi acel timp petrecut cu fetita lui. Lucru pe care l-ai observat ca-l face atunci cand are liber.

3. Sa ai grija de un copil de cateva luni, nu e mai obositor sau la fel de obositor decat un loc de munca unde sotul tau ajunge acasa mort de obosit. Practic trebuie sa-l schimbi de cateva ori pe zi, sa-l hranesti, sa petreci timp cu el ( jucandu-te ) si sa-l lasi sa doarma. Nu e mare inginerie sa ai grija de el. Daca nu ti-a convenit sa faci lucrul asta, pute-ai pur si simplu sa-l lasi pe sotul tau sa isi ia concediu "maternal" si tu sa te duci la munca, daca ti se pare atat de greu sa veghezi un copil.

Spun asta in cunostinta de cauza pentru ca am prieteni si cunostinte unde femeile se bucura de concediul maternal si de timpul petrecut cu odrasla lor, in loc sa se planga.

| ioana748 a răspuns:

Cred ca el este putin depasit de problema.
90 % dintre barbati sunt asa.
De asta a dat Dumnezeu mama pe pamant, ea este mai puternica in ceea ce privește copilul.
Trebuie sa realizam ca barbatii sunt copii toata viata.
Ei chiar obosesc mai repede ca noi.
Cand iti spune ca este obosit, chiar este.
Te duci cu fetița, ii cantati pana adoarme si respect pentru omul care muncește in casa.

| KovacsB a răspuns:

Ar putea sa renunte la munca si sa stea cu fetita.