| Kittyna a întrebat:

Ma numesc Cristina si am si eu aici povestea mea... Sunt trista si de doua zile caut un raspuns la o intrebare ce ma macina zi si noapte. sad Am 17 ani i-am implinit tocmai sambata ce a trecut. Sunt o fata adoptata... de o familie de oameni iubitori. Am fost adoptata de la 2 ani jumate. Mai am doi frati de sange care si ei au fost adoptati de familii diferite, am fost distantati din cauza caminelor diferite de adoptie. Pe sora mea o cunosc, este chiar din oras. am copilarit cu ea la gradinita nestiind ca ea este sora mea. Afland eu adevaru, acum il stie si ea, tinem legatura. dar eu vreau sa-mi cunosc si fratele care este mai mic decat mine cu 2 ani.sad Mama mea mi-a spus ca a fost adoptat de o familie de spanioli. Nu cunosc locul in care am fost data spre adoptie. Nu stiu unde sa ma duc si cui sa-i cer ajutorul. Nu vreau sa-mi implic familia adoptiva in aceasta cautare pentru. ca simt ca iar deranja. Ajutati-ma si spuneti-mi de unde sa pornesc. ce sa fac. va rog!

18 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In multe adoptii sunt clauze de confidentialitate. Mai ales daca a fost adoptat de straini, s-ar putea ca pe calea asta sa nu poti face mare lucru. straight face
Oricum, trebuie sa pornesti de la caminul unde ati fost si de unde ati fost dati in adoptie. Apoi, daca este asa cum ma tem eu, singura solutie este sa dai un anunt intr-un ziar din spania, dade ajunge si la ochii familiei care l-a infiat pe fratele tau. Sper totusi sa nu fie nici o clauza de genul asta. thinking

| Zenithf a răspuns:

Din ce am mai auzit eu, cautarile astea pot sa dureze mult timp. Nu va descurajati si cautati la Domnul sa va ajute in cautare precum si in toate celelalte lucruri din viata.
Domnul fie cu voi.

| mgtow a răspuns:

Daca mai era emisiunea aceea surprize surprize il vedeai (daca stii numele fratelui tau ar trebui sa mergi acolo la centru unde a fost inainte sa fie adoptat si sa ceri informatii asa aflii cine l-a luat)

| clauss a răspuns:

Draga mea nu ma pricep, dar eu cred ca ar trebui sa incepi de la orfelinat, acolo trebuie sa fie o baza de date cu cine l a adoptat pe fratele tau si din ce oras, tara. Dupa aceea sa incerci la abansada tarii respective sa ia legatura cu ei si poate va intalniti. mai multe nu stiu si succes

| enchanted a răspuns:

Mai intai poti merge la politie apoi la o emisiune de la tv care se ocupa cu asta si poti incerca si la protectia copilului, oricum vei reusi, sa te ajute Dumnezeu, chiar roaga-te pentru asta cerandu-i ajutor lui Dumnezeu

| andrei a răspuns:

Din ce ai zis tu te simti ca o musafira in casa tastraight face
Poti sa mergi la orfelinatul unde a fost elwinking

Răspuns utilizator avertizat
| LLLLLLLL a răspuns:

Oricat de ciudat suna, crede'ma ca mama ta biologica nu merita! una care te'a lasat nu se numeste mama! oricare ar fi fost 'motivele' ei.
sa nu iti superi parintii.pana la urma ei te'au crescut si ti'au daruit tot ce ai avut nevoie.dar...cand ceea ce zice inima este mai puternic decat ceea ce zice ratiunea...trebuie sa iti urmezi sentimentul mai intens. succes in viata>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incepe cautarea pornind de la locul in care ai fost tu data spre adoptie. Cand nu-s parintii acasa, cauta meticulos prin actele lor. Trebuie sa fie pe acolo ceva care sa iti dea o idee macar de unde te-au luat. Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e poveste de adormit copii...
Ai fost adoptata, ti-ai schimbat numele, parintii si nu mai ai nicio legatura cu mama ta biologica, cu fratele sau sora ta. E impotriva legii ca cineva sa-ti ofere informatii despre acestia! Si nu te astepta ca s-o faca.
Nicio institutie din Romania nu trebuie sa te ajute(asta daca se doreste respectarea legii)
Legal, n-ai nici un frate si nicio sora. Moral, nu ne pasa!
Mai bine stai tu in banca ta si nu te agita, asta daca nu vrei sa intre pe fir si protectia copilului(inca esti minora), sa se inceapa ancheta si sa-ti faci probleme cu mana ta, mai faci probleme si parintilor adoptivi.
Parinti sunt cei care te cresc.

| BlueDreams a răspuns:

Povestea ta chiar impresioneaza..., Din moment ce nu sti locul in care ai fost data spre adoptie, este cam greu sa-ti gasesti fratele. Vorbeste cu parintii tai adoptivi, sunt sigura ca ar fi mai mult decat bucurosi sa te ajute. Daca sunt niste oameni atat de buni si de iubitori precum ii descri, te vor ajuta sigur.Nu cred ca ii va deranja cu nimic ca tu vrei sa-ti gasesti fratele, este absolut normal.In plus daca nu i-a deranjat ca ti legatura cu sora ta... E singura modalitate de a-ti gasi fratiorul.Ai mai putea sa vorbesti cu parintii adoptivi ai surori tale, sau sa vorbeasca ea cu ei, poate te vor ajuta, ei chiar trebuie sa stie cate ceva.Ideal ar fi sa ceri ajutorul mamei tale adevarate, insa presupun ca nu o cunosti si o femeie care isi abandoneaza copii nu este tocmai un model de urmat.Ai incredere si fa tot ce poti ca sa-yi gasesti fratele.Ar fi pacat sa nu fiti toti trei impreuna.Chiar daca mama voastra va abandonat va aveti unul pe altul si aveti familii care va iubesc. Sper sa reusesti sa-ti reunesti familia si sa fiti toti impreuna.Nu-ti pierde speranta. pupici si mult Succes!

| CriStiNa_2000 a răspuns:

Intra pe idul meu black.demoon. sa vb mai multe:* si eu sunt cam in aceiasi situatie.straight face

| Kittyna explică:

Uofff. Nici macar nu stiu de unde am fost adoptata, doamne imi e atat de greu. Nu vreau sa astept pana fac 18 ani.

| Kittyna explică:

Uofff! Cand eram noi mici erau centre de plasament cu varste diferite, intre noi fiind diferenta de 2 ani. Nu am fost impreuna la centrul de plasament, daca ar fi fost asa, cine ar fi luat unul dintre noi nu cred ca ar fi avut asa inima rea incat sa ne desparta. Am fost la centre diferite. Mama cand ma adoptat asistenta de acolo i-a zis ca sora mea a fost si ea adoptata curand de la alt centru de o familie. Si i-a dat date despre ea si asa mama a gasit-o cunoscund-o la gradinita cand o ducea pe surioara mea acolo. Acum in orasul meu nu mai sunt aceleasi centre de plasament si nu am de unde sa stiu daca mama ma adoptat din oras. Da pai sa o intreb unde era el. E greu complicat, am cautat acum prin acte, nu am gasit niciun certificat de adoptie. Mama surorii mele i-a spus ca fratele a fost adoptat de spanioli, nu am cum sa iau legatura cu ea pentru ca nu ar dori sa o incurajez si pe sora mea sa ma ajute. Femeia aceea nu-si doreste sa afle Oana ( sora mea ) cat mai multe din trecutul ei. Nici nu a vrut sa-i spuna ca este adoptata. eu i-am spus cand eram mica dupa ce am aflat si eu. Eram prea mica pentru a tine un secret. Speranta moare ultima!

| Kittyna explică:

Am vesti! Am fost incurajata de voi toti, si mi-am luat inima in dinti sa pornesc in cautarea lui. Am fost la starea civila la mine in oras cu buletinul si certificatul de nastere pentru a afla detalii. Aveam emotii si asteptam la coada, am intrat in birou si i-am spus,, buna ziua, sunt adoptata si imi cunosc sora, dar fratele nu, sau macar mama. ''. M-a intrebat ce varsta am, si mi-a zis ca din motivul ca sunt minora nu am voie la accesul datelor personale ale altor persoane. Mi-au dat lacrimile si i-am zis ca macar de mama mea sa stiu ceva. A refuzat complet, Priveam in ochii ei si tremuram. Ii dadusera lacrimile, mi-a zis sa am rabdare pana fac 18 ani sau sa vin cu mama adoptiva, altfel nu ma poate ajuta si ca ii pare rau! sad am acceptat cu nemultumire si am iesit din birou. Am hotarat sa ma duc la sora mea care este majora are 19 ani, sa-i spun dorinta mea. Ne-am pupat imbratisat, ne era dor una de alta si mi-a zis ca si ea isi doreste sa-l cunoasca si la fel a incercat sa dea de el fara stirea mamei ei. Maine mergem din nou la starea civila, de data asta vorbind ea cu doamna de acolo. M-a deranjat ca doamna aceea mi-a zis ca dupa ce fac 18 ani am voie doar la o parte din detalii. Ma rog la Dumnezeu ca detaliile care ni le da maine sa ne fie de folos sa ne gasim fratele. Va multumesc tuturor pentru indrumare.

| Kittyna explică:

A trecut atata timp de cand am fost la Evidenta persoanelor.Am dat atatea telefoane. pentru a intreba cat mai dureaza cazul si nimeni nu si-a asumat nicio responsabilitate! Am auzit doar,, Va vom anunta noi '' si tonul unui apel inchis. Romania? O tara in care nimanui nu-i pasa.Eu multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns la mesaje. sad Mai am 3 luni si devin majora. si ma voi duce singura sa fac din nou cerere. Sper sa am mai mult succes! sad

| Oryana_Cristina_1978 a răspuns:

Buna vreau sa stiu de unde esti intra pe feis meu costicaeugen35yahoo.com te rog