| anonim_4396 a întrebat:

Buna ma numesc gabi si am o intrebare sincera si vreau sa raspundeti sincer.azi 06.01.2012 m-am certat cu cea mai draga prietena a mea si simt ca nu o sa mai fim cum am fost niciodata.de atunci imi vin tot felul de ganduri negre, cum ar fi sa ma sinucid. spuneti-mi cum pot trece peste asta.va rog raspundeti sincer

Răspuns Câştigător
| raluca1601 a răspuns:

Sa te sinucizi? Asta e cea mai mare prostie! Viata merge inainte cu sau fara prietena ta! Da inteleg, ca poate e o pierdere grea, da cu timpul o sa treci peste si o sa intalnesti, CU SIGURANTA, alta fata mult mult mai buna, desi poate acum iti zici in gand ca nu mai e alta ca ea, ceea ce e FALS. Gandeste-te ca o sa ajungi la maturitate si o sa ai alte probleme mult mai grave decat o cearta, atunci ce o sa faci? Invata sa fii puternic, gandeste-te ca toate trec, incurajeaza-te singur, incearca sa te gandesti cat mai putin la ea(uita-te la filme, iesi in oras, joaca-te pe calculator, citeste, fa orice in cat sa iti distragi atentia) si o sa vezi ca pe zi ce trece ca o sa fie mai usor(vorbesc din propria experienta si daca eu am trecut peste o pierdere grea ca sunt fata, tu cu atat mai mult ar trebui. Ce naibaa? Esti baiat! Wake up! Viata e frumoasa! Merita traita cu bune si rele! Fruntea sus! GOOD LUCK!

10 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Asteapta sa treaca un timp.
Pana ii mai trece si ei supararea,cerei iertare, o sa va impacati.
Si mie mi s-a intamplat sa ma cert cu cineva si sa cred ca s-a terminat totul, dar intr-un final s-a rezolvatwinking

| RalucutzaFarmer a răspuns:

laughing sa te sinucizi cred ca ai innebunit
laughinglaughing

| ovy777 a răspuns:

Gabi nu recurge la gesturi necugetate.Sincer trebuie sa te duci neaprat la un psiholog sau la parinti sau la cineva in care ai incredere si caruia ii poti impartasi toate problemele tale.Nu face unul dintre cele mai mari pacate, si in plus sinuciderea nu este o rezolvare. Sper sa te impaci cu prietena ta si sa va intelegeti iar.

| ionut931 a răspuns:

Dupa ce iti raspund la intrebare o carte de romana o sa-ti fie folositoare pe viitor, eu zic sa mai astepti putin sa vezi cum decurge situatia in continuare, dar da-mi mai multe detalii happy

| Vichtory a răspuns:

Pai incerca sa-i ceri iertare, te va intelege, daca nu va merge incearca sa uiti.
fundita?(((((

| KHABUL a răspuns:

Suntem in aceeasi clasa cum sa o uit si nu am pentru ce sa imi cer iertare ea s-a folosit de mine pentru scopuri sa le zicem necugetate si asta este simt ca cedez nu mai pot

| raluca1601 a răspuns (pentru KHABUL):

Cu atat mai mult! Ea ti-a gresit tie, deci nu ai de ce sa te simti vinovat. Ea ar trebui sa se simte naspa, nu tu! Scoate-ti gandurile de sinucidere si alte tampenii din cap, ca o fata ca ea, care s-a folosit de tine, chiar nu merita asta! Arunca un ochi prin clasa, scoala/liceu...cu siguranta o sa gasesti o alta fata mult mai buna ca ea! Cum ziceam: FRUNTEA SUS, baiete! Nu e singura fata de pe planeta asta!

| Snoozer97 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa faci una ca asta, o sa va impacati voi nu stiu spune-i cat de mult tii la ea, si va intelege

| Orient a răspuns:

Hei Gabi! pai in primul rand ar trebui sa iti ceri scuze, asta e cel mai important."simt ca nu o sa mai fim cum am fost niciodata" asta cam asa ar veni :-s stii cum se zice "prietenia e ca un fir de ata, odata rupta si apoi inodata...nodul ramane" si un prieten adevarat se mai intampla sa greseasca, si cand se intampla asta trebuie iertat...straight face

| Bidilici a răspuns:

De ce sa te sinucizi doar pentru ca te-ai certat cu cea mai draga prietena? asta e daca v-ati certat o sa va impacati voi asa a fost sa fie. nu trebuie sa te sinucizi dintr-o prostie, adica sa nu faci greseala asta niciodata ca e cea mai mare prostie happy bafta!