| aKylie a întrebat:

Buna tuturor.
Am si eu o intrebare,pai,de fapt,mai multelaughing
Sunt foarte confuza din motivul in care tatal meu este un parinte foarte strict si cand zic strict nu ma refer :
-Nu ma lasa prin oras
-Nu ma lasa la calculator toata ziua
-Ma pune sa invat etc

Ma refer,nu ma lasa sa fac absolut nimic.
Deci acum cateva zile eram in parc si mi-a zis sa nu tin telefonul pe silentios ca el o sa ma sune sa vada pe unde sunt eu cu sora mea,asa ca am dat volumul tare.
M-a sunat peste cateva minute si m-a chemat sa mananc biscuiti.
Eu am zis ca nu vreau pentru ca nu voiamlaughing),iar el face ca :" Vinoo cand iti zic nu mai comenta si vino dr*cu odata" nu stiu ce.
Eram : "wtf ok vin"...
In fine si ajung la el si imi ia telefonul. Fara niciun motiv.
Telefonul,toate husele, castile, incarcatorul..Tot
Nici elasticele nu ma lasa sa le iau la scoala,sa nu mai zic, nici desfacuta la par nu,trebuie sa ma prind mereu.

Si asa e mereu,ba chiar mai rau:
-Nu ma lasa sa merg la dus sau la baie cu telefonul dupa mine,iar cand nu raspund si ii zic :"eram la baie",face ca de ce nu am luat telefonul dupa mine? :/
-Nu ma lasa sa merg in alta camera decat daca vine mama mea vitrega cu mine
-Nu ma lasa sa ma duc in curte cand nu e el acasa,dar sunt mama,sora,fratele etc acasa...(curtea pe care o avem este foarte mica si aici sunt camere peste tot, asa ca nu se intampla nimic + ca avem porti mari cu lacat pe care eu nu le deschid niciodata)
Deci practic nimic... Nu pot sa ma duc undeva ca ma suspecta, asta este si vina mea pentru ca atunci cand aveam 14 ani (acum am 15), fumam si ma rog nu invatam si nu eram cuminte.

Dar si cu sora mea cea mare care are aproape 24 de ani face mai rau.
Ma refer, ea tot locuieste cu noi pentru ca sa zicem ca ar vrea sa se mute undeva cu iubitul ei sau prietene,tata ar face circ si mereu o ameninta ca trebuie sa se mute din tara daca pleaca,pentru ca el face treaba cu cutitul etc, stiti voi,amenintari. :/

Si practic ea il intreaba daca poate sa mearga undeva inainte sa mearga gen prin club,iar daca are iubiti mai intai trebuie sa ii placa tata logic, trebuie sa ii spuna pana si pe cine sa iubeasca.

Recunosc, are dreptate cu alte chestii ca nu invatam etc, dar eu si ceilalti ne simtim mereu incomfortabil cand nu e la munca si sta acasa si practic el cand e suparat trebuie sa fim toti cand e fericit trebuie sa fim toti.

Suntem 5 in casa fara el, deci cu el 6, iar el mereu a condus familia asta gen,el canta si noi dansam si mereu trebuie sa "dansam" dupa cum "canta" el,daca intelegeti ce zic. laughing

Chiar nu stiu ce sa fac,nu pot sa va explic tot aici, pe un site, dar ar fi mult mai multe, chiar in trecut cum facea si cu mama si cu sora mea..macar eu nu am fost acolo cand era asa rau.
In fine,scuzati categoria, dar vreau un raspuns cat mai recent daca se poate, pentru ca sincer nu mai pot, desi am doar 14 ani nu ar trebui sa traiesc cu frica in mine de la varsta asta.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Bietul om e complet sonat dar n-ai ce sa-i faci! La tine e rau fiindca el conduce si financiar familia si nu are cine din interior sa i se opuna.
In cazul tau exagereaza clar, dar ce face cu sora ta deja tine de boala psihica. Nu ai alta sansa decat sa te muti, sa pleci cand implinesti 18 ani.

| aKylie explică (pentru pufulescu):

Multumesc,asta ma gandeam sa fac, clar nu o sa mai stau aici cand o sa fiu pe banii mei.

5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E exagerat de posesiv, ar trebui sa-i explici ca esti la varsta la care trebuie sa experimentezi si tu lumea, nu sa stai dupa papuc, sigur te-ar intelege.

| LoveSleep a răspuns:

În momentul ăsta nu poți să faci nimic, pentru că ai doar 14 ani. Când faci 18, caută-ți ceva de lucru astfel încât să te poți întreține singură și pleacă. Omul e retardat. Chestia cu "e tatăl tău, până la urmă" e o tâmpenie. Are probleme grave și nu ești obligată să-i suporți căcaturile doar pentru că e tatăl tău.

| aKylie explică (pentru LoveSleep):

Da stiu asta ziceam si eu, desi toti din familie spun ca nu ai ce sa ii faci ca e tata si asa e el asa il acceptam...

| Dragosdoar a răspuns:

Daca tatal tau este si violent recomand o reclamatia la protectia copilului