| marinageorgiana14 a întrebat:

Deci efectiv nu mai stiu ce sa fac. Sunt derutata complet. Va povestesc si veti intelege.

Parintii mei nu se intelegeau prea bine si au divortat, ok peste asta am trecut normal, adica tata venea la noi. (mama e in Italia la munca).

Tata se mai cearta cu mama, tata zice ca mama are pe altul acolo, si pentru asta ne-a lasat si s-a dus acolo, ca nu are de munca... dar nu e adevarat, mama s-a dus sa munceasca iar acum nu are de munca pentru ca si-a gasit altul, si pana la angajare mai este timp, si mama mi-a zis sa intru pe facebook-ul ei sa citesc ce vorbea cu tata, am inceput sa plang cand vedeam acele vorbe de la tata la adresa mamei (amenintari cum ca o distruge asa cum l-a distrus ea pe el..etc. nu mai dau detalii) si azi l-am intrebat pe tata de ce i-a zis asa mamei, bineninteles ca nu mi-a convenit, pana la urma e mama, si a zis ca le-a zis la nervi, il cred si pe el, ca nu sunt doar de partea mamei. Ok l-am inteles.

Azi tata a venit l-a noi si se simtea cam rau, el avand probleme cu inima, si s-a dus pana la spital sa vada ce are, si mi-a trimis mesaj cum ca l-au depistat de o boala grava la inima pe care o avea de 3 luni, dar el nu stia. Va da-ti seama, eram suparata.

Deci chiar nu mai suport tot ce mi se intampla mie... sunt data peste cap complet crying help please. ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Să tragi tare cu școala, să nu faci lucruri pe care știi că ei nu ți-ar permite să le faci, deși poate ai vrea și probabil nu ar avea cine să se opună; dar uneori, deși tinerii se revoltă, restricțiile astea chiar își au rostul - din păcate voi realizați asta abia când e prea târziu.
Așadar, dacă tu reușești să mergi înainte chiar și fără sprijinul lor direct, asta le va aduce și părinților puțină liniște în suflet - măcar cu tine nu au greșit. Restul - timpul îi va ajuta să treacă peste toate. Iar o boală coronariană se poate trata, chiar dacă e mai gravă.
Baftă!

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu e treaba ta si nu ar fi trebuit sa te bage pe tine intre ei. Tu incearca sa ii iubesti pe amandoi, nu il critica e nici unul dintre ei si incearca sa iti faci partea ta de copil cat mai bine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Marina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti face prea multe. Nu ai cum sa ii impaci deci mai bine concentreaza-te pe alte lucruri pana ce apele se vor linisti. Mama ta nu a procedat corect aratandu-ti conversatiile. Poate vroia sa intelegi ca tatal eu e personajul rau dar trebuia sa se gandeasca si la ce vei simti tu.
Transmite-i sanatate tatalui tau, intreaba-l cum se mai simte si spune-i ca daca tine la tine si iti vrea binele sa o lase in pace pe mama ta deoarece pe tine te afecteaza mult certurile dintre ei si macar de dragul tau sa incerce sa se adapteze situatiei.
Bafta happy

| mleonte81 a răspuns:

Nu prea ai tu ce sa faci.Ei sunt maturi si isi fac viata asa cum vor.Mai bine te gandeste ce vrei tu sa faci cu viata ta in viitor.

| Eulescu_Ion_1994 a răspuns:

Loool pai ce boala are tac-tau? caci spune-i sa nu mai bea sau fumeze asa m00lt k de la astea sa face boale da obicei :3 si lu mami-ta spune-i sa mi ti-l injure si ea pe tac-tau si sa nu mai stea cu mainele in buzunar cand el o ciarta pa ia. adica ii logic totusi.