Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac cu nevastamea consuma alcool si tot am discutat pe tema asta dar degeaba am scandaluri cam tot timpul dar daca vb cu ea de alcool se supara pe mine si dupa aia nimic nu-i mai convine dati-mi un sfat cum sa fac sa o scap de alcool funda

Răspuns Câştigător
| Azeer a răspuns:

Du-te departe de casa pentru o vreme, inchideti telefonul, lasa-i un biletel ( gen : biletel de adio ). Spune-i ca numai poti continua cand ea consuma alcool in halul asta. Spune-i sa te caute atunci cand, chiar lasa alcoolul pentru tine! Crede-ma, necesita un risc mare, dar : " Daca nu risti, nu castigi! "
Multa bafta cu nevasta! Add me plzz.

19 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Tu esti barbat sau pres? Cum sa consume nevasta-ta alcool si sa-ti faci griji? Nu stiu bai, de unde tot apareti, dar imi place, ma simt asa, mai in vana, cu voi, in this life. laughing

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru ca un alcoolic sa se poata vindeca trebuie intai sa-si recunoasca viciul. Abia apoi se poate trece la recuperare.
Ar trebui ca sa nu mai existe alcool la voi in casa si sa nu mai bei nici tu de fata cu ea.
Pentru vindecarea unui alcoolic este mult de lucru si trebuie ca el sa vrea sa scape de acest viciu. De obicei se intampla acest lucru dupa o nenorocire provocata de consumul de alcool.
O vorba din popor spune ca atunci cand bea sotul...arde sura! Iar cand bea sotia....arde casa!
Este un blestem pentru casa voastra. Se poate vindeca dar trebuie sa concure foarte multe persoane: familia, prietenii, colegii de serviciu, alcoolicii anonimi, medicul de familie...

| mona a răspuns:

Ii spui frumos ca daca nu se lasa divortezi de ea sau o duci fortat la dezalcolizare

| DNSK a răspuns:

Vorbeste cu ea. explica-i ca te deranjeaza.am vazut ca cineva scrisese, ca sa se poata lasa trebuie sa-si dea seama de ce face. alcoolul consuma f multi bani. mai multi decat tigarile. spune-i ce ai pe suflet. doar tu o poti ajuta.

| IsabelaIssa a răspuns:

Amandoi consumati. De asta ai facut si tu accident, pentru ca erai beat. Amandoi aveti o problema, dar cred ca fiecare il vede pe celalalt vinovat. Nu se poate lasa niciodata unul, cand celalalt continua sa bea.

| ZOZOKid a răspuns:

Naspa problema. Pune-o sa aleaga: ori cu tine, ori cu alcoolul. Daca e vreaun copil la mijloc, atunci cauta sa-l iei de langa ea, nu face bine unui copil sa stea langa cineva care bea. Sau uite o chestie care am vazut ca o practica americanii, tot in tratarea alcoolului: se numeste interventia. Te avertizez, insa, ca este o masura foarte dura la care apelezi in cazul in care nimic altceva nu functioneaza. Interventia consta in urmatoarea treaba : iti chemi familia si prietenii, ii chemi si pe prietenii ei si familia ei ( este nevoie de colaborarea intregului cerc de familie, prieteni si cunostone), si ii explicati frumos ca daca nu renunta la acool, toti ( inclusiv membri apropriati ai familiei), veti orice legatura si relatie pe care o aveti cu ea. Se pare ca in multe cazuri chiar da rezultat, dar este mai greu de pus in aplicare si este de preferat sa nu se ajunga la masuri atat de extreme.
P.S. : cand ii mai vine chef de alcool, sari pe ea si bag-o in pat laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns:

Nu ai ce face, decât să mergeți împreună la un psiholog. Trebuie discutat cu un specialist!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Îmi pare rău de această problemă. Aici poţi găsi un articol util: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102005723
Sper că te ajuta.

| EvaneSScence a răspuns:

Ia-o cu binisorul si du-o la medic, dar trebuie s avrea si ea. Stiu pe cineva care a facut asta, a mers la dezalcoolizare pentru copii, ca sufereau. Dar el nu se putea abtine singur. Poate asa si nevasta ta.

| dulgherunicu a răspuns:

Eu zic sa scapi de ea nu de alcool

| GeorgyGirl a răspuns:

Imi pare rau, discuta cu ea cand e mai binedispusa si spune-i ca o iubesti si nu vrei sa o pierzi din caua alcolului spune-i ca iti faci griji pentru sanatatea ei pentru ca consuma prea mult si tie tie teama poate asa va intalege ....cu greu dar poate intr-o zi va intalege

| Dxpro a răspuns:

Problema alcoolului intru-un cuplu este una comuna. Nu numai ea trebuie sa se lase de consumul excesiv de alcool ci tu trebuie sa o sustii.
Cred ca un psiholog este mai in masura sa raspunda. Alcoolismul nu este doar un viciu, este si o problema psihica decalansata si sustinuta de mediu printre altele.

| Alexandru7883 a răspuns:

Cred ca psihologul e singura speranta sau daca nu vrea incearca sa o convingi ca lucrurire s-au racit intre voi de cand consuma alcool si poate se lasa... Sa speram.

| miukill111 a răspuns:

Daca face scandal nu mai lasa sa bea

Răspuns utilizator avertizat
| Rares2903 a răspuns:

Pai sa te duci cu ea la psiholog sau la dezalcolizare sau sa ii lasi un bilet de adio si sa te caute cand nu o sa mai consume alcool.

| hahahaprod a răspuns:

Pai poti sa o duci la dezalcolizare...chiar daca ar trebui sa o duci cu forta pana acolo

| KoStYNeL a răspuns:

O duci la dezalcoolizare la spital