| Lala18 a întrebat:

Tatal meu a fost plecat din tara timp de 2 ani si de cand s-a intors se cearta in continuu cu mama, de cele mai multe ori influentat de alcool. Bea foarte mult de la o vreme, cel putin 2-3 zile pe saptamana. Tot timpul ii reproseaza mamei mele cate ceva, mai nou a ajuns si la amenintari gen "daca esuez din cauza ta te omor" sau "te bat daca nu stiu ce" si tot asa. Si cand nu e mama acasa si ea baut se ia de mine. Tot spune ca eu fac comploturi impreuna cu mama impotriva lui si aberatii de genul acesta. Si pana acum cand am avut un examn important de dat numai fraze de gen "daca nu iei examenul divortez de maica-ta","tu nu iei examenul asta sigur". Nu exista saptamana fara certuri scandaluri urlete. Tot tompil o faca pe ma aproasta, mincinoasa, bolnava mintal etc. Am incercat sa vb cu el dar degeaba. Nu stiu ce sa mai fac! Aveti un sfat?

17 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Imi pare rau sa spun asta dar se pare ca casnicia parintilor tai este spre sfarsit! Unul din ei o sa cedeze sau o sa plece! Sau... se va ajunge la nenorocire! Un om cu viciul alcoolului este imprevizibil si daca este violent si cand este treaz, atunci cand este beat este de-a dreptul periculos. Eu zic ca mama ta sa-si caute de alta viata. Ma gandesc eu, ca in voiajul lui in strainatate, tatal tau a cunoscut pe altcineva si acum nu-i mai place ce are in casa! Este tragedia multor familii care s-au destramat dupa ce unul sau ambii soti au fost la munca in strainatate si cand s-au reunit nu au mai avut nimic in comun decat domiciliul!

Elianna
| Elianna a răspuns:

@lala18 : Eeee, se schimba datele problemei! Incearca si filmeaza-l in momentele in care nu mai are control si arata-i-le cand e treaz!

Elianna
| Elianna a răspuns:

@lala18 :datele problemei se schimba si tu ai punctat de ce:sunteti intr-o tara straina, in caz de divort nu are cine sa o ajute material sau spiritual, este fara serviciu, tu esti la scoala... Dar dupa cate stiu, acolo sunt consilieri maritali unde poti cere ajutorul. Sigur, asta numai daca el recunoste ca are o problema si daca sunt bani pentru asta! Ma gandesc ca poate mama ta il iubeste sau nu i-a ajuns inca cutiul la os, sau ii e frica de singuratate, daca continua asa. Problema vad ca este a ta, cum se poarta cu tine! Dar chiar tu ai spus ca ai intentia sa pleci de acasa, asa ca lasa-i sa-si rezolve problemele.Cand n-or mai suporta...se va sparge buba!

| puyshor a răspuns:

sad ce naspa...pai nu il baga in seama, ignora-l, eu una cred ca mai bine fara el decat cu el. daca o sa divorteze(drum bun)decat sa fie mereu cearta, amenintari, etc... o relatie nu poate merge inainte mereu cu aceleasi probleme, vorbeste cu mama ta si spune-i ca poate var fi mai usor fara el, si poate daca el vede ca lucrurile devin serioase o sa se sperie si o sa se schimbe de dragul familiei

| puyshor a răspuns:

Apropo... dar el cat timp a fost plecat, va suna mereu? va trimitea bani? vorbea frumos? sau ti se parea ca totul era fortat? poate avea p altcineva? nu crezi

| adryano_3550 a răspuns:

tatal tau am impresia ca a avut vreo curvulita prin afara si acum nu se semte bine, cred ca ar trebui sa se desparta un timp sa vada cum evolueaza lucrurile, daca nu se schimba e clar mai bine fara decat cu un dement.

| warya a răspuns:

Lala, intr-adevar situatia ta familiara nu este deloc una roz, oricum u esti de apreciat, esti o fata matura, inteligenta si sunt convinsa ca u iti iubesti ambii parinti indiferent daca tatal tau are un astfel de comportament fata de voi.este foarte important ca u fiind doar un copil sa nu incerci sal judeci si sa nu ripostezi cu tonuri ridicate asupra lui... u nu ai nici o vina.si nici nu trebuie sa te simti vinovata pentru asta...mama ta are un cuvant de spus in privinta asta si doar ea poate decide ce ar trebui sa faca si ce nu.esti de apreciat ca vrei sa o ajuti pe mama ta. sfatul meu este sa o sustii moral in continuare asa cum ai facut-o si pana acum si indiferent de deciziile pe care le ia sa o respecti si sai fii alaturi intotdeauna. pup si aveti grija de voi:*

| sensibilosu a răspuns:

eu iti zic ce santamplat aici: tatal tau a gaasit pe altcineva in strainatate asa au patit niste prieteni de familie a parintilor mei PS:incearc sa ceri ajutorul unui psiholog sa vezi cei cu el

| vivi_5803 a răspuns:

Crek cel mai bine ar fi sa divorteze mama ta de el, cu scopul de a se indrepta, iar tu sa pleci cu ea deoarece in ritmul acesta te poti imbolnavi psihic.decat cu un astfel de tata mai bine lipsa, chiar daca consideri ca parintii ar trebui sa ramana impreuna pentru. toata viata. E doar un sfat!

| Lala18 explică:

Sincer nu m-ar deranja sa divorteze pentru ca situatia asta e de ceva timp. Oricum eu inca sper sa isi revina. In situatia de fata ar fi cam greu sa divorteze oricum pentru ca abia ne-am mutat in Canada si inca nici unul din ei nu are servici, nu avem inca casa noastra si nu avem nici rude apropiate. A fost 2 ani in Anglia. Si ceva mai demult 1 an si ceva in America. Problema este ca nici nu vrea sa accepte ca e ceva in neregula cu el. Eu imediat plec la facultate si imi e groaza sa o las singura pe mama cu el. Nu imi e frica pentru mine de mama imi e, ma doare inima cand o vad pe mama cum sufera. Divort intr-o tara straina fara nimeni cam greu. Nici nu stiu de ce a mai vrut-tata- sa venim aici -in Ca- Ce sa fac sa ii arat ca greseste?

| Lala18 explică:

@Elianna: in ce sens se schimba datele problemei? intreb pentru ca nu sunt sigura la ce te referi. situatia pentru care am cerut sfaturi ramane perfect valabila.doar am mai detaliat putin. cum face acum facea si in tara.
@puyshor da ne suna apropae zilnic, ne trimitea bani si asa.de certat se mai certa cu mama si prin tel mai ales cand era pilit... dar in rest nu a dat dovada de neglijenta sau asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e vina tatalui dar daca ei teau format pe tine inseamna ca si u s-ar putea sa fi asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand sall, iar in al doilea rand nu inteleg dc stai sa te jigneasca... ok atunci cand e beat nu ar tb sa te legi de el, dar cand este in toanele lui ar tb sa ii sp ca nu face bine ceea ce face... iar daca nu te asculta si spune ca tot u esti de vina si ca faci comploturi impotriva lui ar tb sa ii spui mamei tale ca tb sa divorteze, pentru ca nu e bine sa stea sa ajunga la mana lui poate cu timpul daca nu veti reactiona va fi si mai rau pentru vooi poatye daca el a stat si plecat poate si-a gasit si pe altcineva acolo cum se intampla de obicei cu cei care pleca din tara sper ca iti vor fi de folos sfaturile mele sa imi spui daca se mai intampla ceva papa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vorbeste cu mama ta foarte serios, ar fi foarte bine sa divorteze. Imi pare rau dar mama ta este de vina pentru ce se intampla pentru ca accepta ceea ce el face. Isi iroseste viata cu un alcoolic. Si in plus tu vei ramane cu sechele, mai tarziu o sa-ti aduci aminte de toate astea si nu o sa-ti fie bine. sad

| Ralucutsa a răspuns:

Incearca sa intri in contact cu un psiholog.
Incearca sa faci o plimbare pana la cabinetul psihologului alaturi de el, explicandu-i ca nu i se intampla nimic.
Urmareste-l si nu-l mai lasa sa bea. Poate s-a schimbat datorita anturajului in care a fost in strainatate.
In momente de crize de nervi, du-te la o prietena acasa si dormi la ea.

| ILoveYouMore a răspuns:

Cheama polititi o fi tatal tau dar daca face cum ai spus tu nu se mai poate. ar fi bine sa faci ceva : sa plecati tu si mama ta la o ruda sau la un preten care sa va gazduiasca si daca nu termina trebuie sa chemati politia neaparat ca nu se stie poate pune in aplicare amenintarile sau sa divorteze mama ta de el

| Euu12 a răspuns:

Ignora, insa ignoranta nu este un sfat prea bun,
incearca sa vorbesti cu ei cand se cearta, spune-le ca tu nu mai poti asa sa ii veizi mereu certati, spune-le ca esti un copil vrei sa fii fericit sa fie ca inainte incepe sa plangi, spune-i la taicatau ca de ce te-a facut daca se comporta asa cu tine?

incearca sa ii reprosezii si sai arati ca nu esti nefericita, chestia asta i-ar putea imblanzii sufletul, si ar puteao face pentru bine tau sa se schimbe