| edy1234 a întrebat:

am mai pus eu intrebari cu referire la alcool si am luat o decizie m-am gandit sa divortez de nevastamea zilnic consuma alcool am certuri in casa dar nu stiu cum sa fac avem si un copil la mijloc de baut nu prea ar da de inteles ca se lasa daca divortez copilul cui ramane mie sau sotiei sau e bine daca divortez sau nu orice sfat e bun venit multumesc

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Ai putea vorbi cu ea sa-i explici cum sta situatia si ca ai de gand sa divortezi daca nu vei vedea schimbari majore la ea!
Cat despre copil, normal ar ramane in grija mamei, dar cum tu poti demonstra ca eaeste alcolica vei primi tu copilul!
Daca iubirea inca mai exista in relatia voastra te-as sfatui sa o ajuti sa-si revina! cred ca ii s-a intamplat ceva de a apucat-o pe aceasta cale, daca nu ai nimic de stire s-ar putea sa nu te mai iubeasca, sa nu fie fericita de viata pe care tu i-o oferi!
Iti doresc mult succes!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa mai incerci sa o indrepti, inclusiv prin apelarea la un psiholog sau la o organizatie de tipul Alcoolicii anonimi.
Aproape in toate cazurile divortul afecteaza, in primul rand, copiii minori, mai ales pe cei mici, care nu inteleg asta si pot ramane cu daune psihice.
Nu se poate sti la care sot o sa stabileasca instanta domiciliul minorului, ar fi in functie de intelegerea voastra si de probele administrate, inclusiv ancheta sociala.

| mgtow a răspuns:

Minorul ar ramane la tine pentru ca stie ca masa e violenta si nu vrea sa o mai duca rau.

| alessia5158 a răspuns:

Mda!--- se pare ca aveti o problema de cuplu: masturbarea(in cazul tau)si alcoolul in cazul ei).A apela la serviciile unui psiholog, specializat in terapia de cuplu, cred ca ar fi o solutie buna de incercat inainte de a decide separarea.

P.S vezi ce raspuns ti-am dat la intrebarea ta in legatura cu masturbarea.

| edy1234 explică (pentru alessia5158):

Stai linistit ca nu ma masturbez doamne fereste a fos doar o intrebare adresata de un prieten si am scris-o la mine

| summer12 a răspuns:

Iti iei un avocat bun si cu siguranta copilul ramane la tine daca ea e alcoolica. ea ar putea sa isi revina daca o sperii putin, adica ia copilul si pleaca cateva zile ca sa vada cum este fara voi. apoi poate va realiza. daca nu, nu-ti sacrifica nici tu viata si nici copilaria copilului care poate fi una mai degraba trista cu ambii parinti alaturi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca sotia ta zici ca are probleme cu alcoolul, cel mai bine sa o ajuti sa scape de acesta problema.Sunt centre speciale care ajuta aceste persoane.Gandeste-te totusi ca un copil la mijloc care va fi afectat de divortul vostru.Mai ales daca mic si acesta depinde de mama.
Dar in cazul unui eventual divort, daca mama isi neglijeza un mod repetat copilul si tu ai dovezi in acest caz cel mai probabil iti va ramane tie.Dar sa stii ca in cazul in care sunt si copii, in cazul unui divort, instanta mai da timp de gandire.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Roaga-te pentru ea, sunteti cununati si la biserica? daca da du-te si da un acatist

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Poţi citi aici primele trei articole: http://wol.jw.org/ro/wol/lv/r34/lp-m/0/9788
Sper că vei găsi idei ce-ţi vor fi de folos.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Mihai,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa iei cea mai buna decizie, si pentru tine, si pentru copilul tau.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente. De asemenea, ne poti scrie la adresa
telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| BSwwatch a răspuns:

Margeti impreuna la starea civila unde v-ati "lesat" si dati o declaratiee pe proorie raspundere ca a divotati si int-ro luna vin actele de divort fata tribunal, simplu si daca carae cea de copil o dai in judecata ea este declarata alcolista si ai si tutela!

| JASMYNA88 a răspuns:

De obicei trebuie sa te judeci cu ea pentru custodie. daca tu demonstrezi ca ea nu e capabila sa aiba grija de copil, poti sa ai dreptul sa ii interzici sa vada copilul sau sa il vada cand vrei tu, acum depinde ce vb cu avocatul. dar daca vrei sa fii elegibil sa tii copilul trebuie sa demonstrezi ca ai destui bani sa il intretii si ai unde sa il tii, nu in aceeasi camera cu tine la mama ta acasa(de exemplu). incearca sa vb cu ea sa mearga la dezalcoolizare, iar daca tot nu si nu, gandeste-te si la copil, ce exemplu vede el in fata lui. bine trebuie sa fii constient ca te va invinovati cand va creste ca l-ai despartit de maica-sa. eu zic ca inainte sa iei orice decizie, mergeti amandoi la un consilier sau la un mediator. si eu am crescut cu un parinte alcolist siu mi-a fost greu, si i-am zis mamei ca trebuia sa divorteze de el, pentru ca e un chin sa traiesti cu un om pentru care sticla e mai importanta decat familia. acum depinde de tine. daca crezi ca esti capabil si poti face pasul., ca ai ajuns la capatul puterilor, fa ceea ce e bine pentru copil.

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ramai impreuna cu sotia ta. Daca nu pentru tine, fa-o pentru copil! Orice ar fi nu trebuie sa lasi un copil fara tata sau fara mama. Fa-o pe sotia ta sa inteleaga ca nu e bine ce face. Daca isi recunoaste greseala, iart-o! Nu uita ca alcoolicilor le e greu sa se lase de bautura asa ca cel mai bine ar ar fi sa o internezi la o clinica de dezintoxicare. Succes!