| N0name_7792 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac nu ma mai inteleg deloc cu mama mea. Am 13 ani, 55 kg, 1.64 m si zice ca sunt anorexica! Nici macar nu sunt slaba bats. Ma dus si la doctor pe chestia asta si m-a certat (doctorita) ca "de ce nu mananc". Cand eu bag in mine intruna. Am incercat sa ii zic asta lui mama dar nu ma crede deloc. Asa ca i-a zis doctoritei ca eu nu mananc mai deloc o zi intreaga. Vreau sa precizez ca niciodata nu a avut incredere in mine, aproape niciodata. Acum doctorul m-a trimis la psihologcrying Eu am tenul foarte alb dar nu pentru ca as avea ceva ci pentru ca asa sunt eu seman cu bunicul meu la ten. Si normal mama zice ca si asta inseamna ca sunt bolnava. Se poarta cu mine ca si cu un copil de 2 ani, ca si cum as fi ultima bolnava din lume desi sunt perfect sanatoasa (doar am analizele facute). Nu vreau sa merg la psiholog pentru ceva neadevarat. Am incercat sa discut cu ea de mii de ori sa o fac sa ma inteleaga dar se face ca nu ma aude. Dabia ma lasa sa ma plimb pe la noi la bloc si pe sora mea care a ajuns in celalat capat al Bucurestiului nu i-a zis nimic doar sa rastit la ea un pic. Nu stiu ce sa mai fac.

10 răspunsuri:
| KaterinaPetrova a răspuns:

Eu am 1.68 si 53kg.

deci eu nu cred ca tu esti slaba ci esti bine asa cum esti.asa sunt mamele mai protective insa este timpul sa pui si tu punct. deci...este timpul sa nu te mai comporti tu ca un copil si sa asculti de ea intruna pentru orice prostiistraight facestraight facestraight face si pune punctul pe i. zii direct ceti convine si ce nu.

simplu.

| adutzadragutza a răspuns:

Esti bine asa, ai grija sa nu bage in tine vitamine ca e foarte rau plus ca o sa te ingrasi groaznik peste 2 sau 3 ani dac iti da mediacmente de ex : fier. Mananca normal si nu o lua in seama, incearca sa discuti cu cineva care te crede si te intelege. De ex tot incepe scoala, discuta putin cu psihologul scolii, ca sa iti dea un sfat.:Xwinking

Răspuns utilizator avertizat
| tenshi261 a răspuns:

Esti bine asa cum estiwinkingincearca sa o faci pe mama ta sa inteleaga

| Carton a răspuns:

Pfff...imi pare rau de mama ta, cred ca nu prea gandeste...esti super ok, nu te mai supara cu prostii din astea, de exemplu eu am 1.76 si 66 de kg deci dupa mine tu esti super ok.

| Madalina1901 a răspuns:

In primul rand incearca sa ii faci jocul pana se convinge singura ca esti sanatoasa. Fa-ti o serie de analize din care sa reiasa ca esti perfect sanatoasa, ca mai apoi ca ii scoti ochii ca nu are incredere in tine, ca tu i-ai spus...etc...In al 2-lea rand spune-i ca nu numai sora ta are drepturi sa iasa afara, ca si tu iti poti purta singura de grija sau tipa la ea pana cedeaza(la mine functioneazahee hee Mie mi se pare ca esti perfect sanatoasa la inaltimea si greutatea ta, asa ca mult succes happy

| AnnaAnnne a răspuns:

Nu mi se pare ca esti anorexica ai o greutate perfecta, cat despre mama ta roag-o sa aiba mai multa incredere si gases-te un privilegiu sa-i arati ca are de ce si roag-o si pe sora ta sa te ajute s-o convingi

| claudia_9559 a răspuns:

La virsta ta esti bine chiar nu esti slaba.Referitor la psiholog nu cred ca este o idee rea, iti spun si de ce; cind mergi la psiholog o sa vada daca exista probleme cu anorexia s-au nu si atunci mama ta se linisteste cu privire la aceea obsesie ai ei, si asa ai rezolvat o problema.Cu plimbatul seara asta este alta problema mama ta considera ca esti prea mica sa umbli pe strazi si poate are dreptate esti putin cam mititica cred ca asa te vede ai doar 13 ani este o virsta frageda si poate este ingrijorata sa nu patesti ceva, eu asa cred.Si psihologi nu sunt atit de rai, nu este o rusine sa mergi daca exita probleme nu este cazul tau. Poate medicul de famile te-a trimis la psiholog sa o linisteasca pe mama ta, incearca si aceasta varianta nu ai nimic de pierdut.Iti urez bafta.Incearca sa te linistesti cind mai cresti poate atunci nu se mai comporta asa cu tine.Trebuie sa astepti inca putin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de ce da nu te cred.minti.si nu te prinde.

| dyyva a răspuns:

Mie mi se pare ca la varsta ta si inaltimea ta nu esti de loc slaba. sunt fete la 20 de ani care au 50 de kg. nu ar trebui sa ia medicamente pentru ca pot duce la dereglari hormonale