| Paulllllla a întrebat:

Buna la toti! Sper ca aveti rabdare sa cititi. Acu ceva timp in urma,am fost diagnosticata cu minunatul TBC. Nu am inteles si nu mi s-a explicat ce este,eu credeam in mintea mea obosita ca rezultatele "negative" inseamna ca nu am. Dar,normal,ca nu asta inseamna. Pentru cine stie,intelege. Oricum,am stat atunci internata si urma sa iau tratamentul acasa,stat degeaba pe perioada lui,etc. L-am luat cam doua luni sau una dupa spital, apoi cand a trebuit sa ma prezint pentru alta tura de pastile,nu m-am putut duce eu personal deoarece ma angajasem (la fel,nu imi spusese nimeni ce am voie sa fac si ce nu) si lucram,imi era oarecum sa iau liber de la munca sa ma duc dupa pastile si am sunat doctorita sa mi le dea pe fratemiu,ca se putea duce el. Si mi-a zis ca treaba mea,sa mor de TBC,ca nu i le da lui, desi ii explicasem ca lucrez si nu a zis ca nu am voie sau ca nu trebuie sa lucrez si evident, m-am lasat de pastile, ma simteam mai ok fara. Dupa vreo 6 luni sa zic am fost nevoita sa ma angajez in alta parte,unde mi s-a cerut radiografie la care mi s-a spus din nou ca am TBC. Asta in Timisoara. Eu sunt din Bacau. Am stat si acolo internata,doctorita nu a fost nici aia mai stralucita cu ceva,n-a vorbit cu mine absolut deloc cat am stat internata, dar cu altele vorbea si de consultat ma consultau doar asistentele ei. In fine,am terminat tratamentul care era abandon ca asa ma incadrasem eu cu TBC, iar in ultima luna a trebuit sa revin la Bacau din motive financiare. A fost tot ok cu transferul,am intrebat aceeasi doctorita ce m-a internat si prima data cand mi s-a gasit boala daca as putea sa imi caut de lucru,ca nu ma descurc cu banii,n-am pe nimeni sa ma sustina si a zis ca da, ce treaba are ea cu asta. Am zis ok, mi-am gasit de lucru cu o luna inainte sa temrin tratamentul, aveam ceva training la Iasi si cumva nu ma potriveam cu incheierea tratamentului. Asa ca m-am dus la doctorita sa ii zic ca va fi nevoie sa ma duc in Iasi cateva saptamani si ca nu pot sa vin pe 3.02 sa fac raza de final si sa mai dau sputa si sange si etc,daca pot veni dupa ce ajung in Bacau,daca e o problema. A zis ca nu,la fel, ce treaba are ea si a zis ca daca tot plec la Iasi si mai aveam cam 2-3 saptamani de tratament sa imi faca raza atunci si sa imi dea toate pastilele. Am facut raza,a zis ca gata, a terminat cu mine. Eu din ce stiam de la TM, acea doctorita ar fi vrut sa ma mai tina suplimentar 2 luni pe tratament sa se asigure ca e totul cum trebuie. I-am zis asta doctoritei din BC si a zis ca ea nu e din TM si nu o intereseaza. Am zis bine si am intrebat cam la cat timp sa ma mai duc la control, la raze, etc...Si a inceput sa urle ca-s proasta, ca n-am inteles ca am terminat.Si i-am zis ca vorbeam la general,sa ma duc pentru mine,nu sa ma duc pe capul ei,ca ea zicea ca nu gata,nu mai am ce cauta la ele si am zis ca vreau sa imi mai fac analize pentru mine,dar cand ar fi necesar, la ce interval de timp, ca nu pot face lunar radiografii. Si una peste alta, am terminat tratamentul de 8 luni. Inca lucrez dar am perioade in care ma doare foarte rau tot spatele cu plamanul, ca si cand as fi bolnava la inceput. Am inceput sa beau lapte de capra, de mancat mananc, ies mereu cu geaca sau vesta pe mine, ma feresc de frig si curent, dar am permanent o durere in plamani, uneori ma doare tare, alteori incet. Niciodata deloc. Abia pe 10 iau salariul si am de gand sa ma duc la control dar paranoia lucreaza deja si mi-e teama de alt tratament,de recidiva, pentru niste medici incompetenti pe care nu ii intereseaza mai nimic. Cei ce au mai avut TBC, cat si in ce fel v-a mai durut plamanul/plamanii, dupa tratament? Multumesc pentru atentie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din cate stiu eu plămânii nu dor. Durerea este de alta natura. Poate o nevralgie intercostala. Sau poate sa doară spatele si din cauza stresului. Eu nu am probleme cu plămânii, dar o prietena a avut TBC. Lucrează casiera la primărie. Un an de zile a stat in concedii medicale si a făcut tratament. S-a vindecat si nu a mai recidivat. Ar fi trebuit sa tratezi cu Spitalul TBC unde ai fost internata să-ți dea concedii medicale pana la vindecare. E periculos sa mergi la munca pentru ca TBC-ul este o boala contagioasa si se si vindeca mai repede daca te odihnești. Sănătate!