| cici_6785 a întrebat:

o mama care a adoptat un copil il poate iubi la fel de mult ca o mama naturala? Parerea voastra care e?

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Depinde de femei. Cele care o fac pentru intregirea sufletului lor avand un copil... pot. Cele care fac acest lucru la cererea cuiva...nu va iubi copilul adoptat precum propriul copil...nu va putea.

23 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In mod sigur, da. Uneori chiar devotamentul mamei adoptive este mai mare.Totul depinde de personalitatea fiecarei femei. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca iubeste copii, categoric da.Cunosc multe cazuri de persoane care au luat copii sa ii creasca pentru o anumita suma de bani lunar, dar s-au atasat atat de mult de ei incat au inceput procedura de adoptie.

| Linda a răspuns:

Parerea mea ca important este sa se straduiasca. Intr-o oarecare masura nu, dar e cu atat mai de laudat o femeie care se straduieste sa o faca. Sora mea are doi copii nascuti de ea si unul adoptat, spune ca ii este mai greu sa-l iubeasca pe cel adoptat, dar se straduieste si baitaul adoptat e implinit, are rezultate foarte bune la scoala, e foarte iubit de colegi, prieteni, increzator in sine...

| elena a răspuns:

Din moment ce l-a adoptat sigur ca-l iubeste si-l va iubi, poate exact pentru ca nu este mama naturala. Mult respect si admiratie pentru MAMELE care fac aceste gesturi.

| nicky a răspuns:

Iti spun sigur ca da, depinde acum de fiecare.

Janina
| Janina a răspuns:

Eu imi doresc sa pot adopta un copil, atunci cand va fi vremea. O sa il iubesc si o sa ii acord toata dragostea care i-a fost negata. Nu o sa fac diferenta intre el si copilul meu. Asta gandesc si cred ca asta gandeste orice mama care ia un copil abandonat.

| hândel a răspuns:

Este imposibil sa nu te indragostesti de un copil, fie ca este al tau, sau nu. Cand il vezi asa fragil si stii ca depinde de tine, cand se uita cu ochisorii clari, chipul inocent, te strange cu manutele mici, este ca o papusa fara vointa in mainile tale si simti nevoia sa-l ocrotesti, sa faci tot ce poti sa-i fie bine, sa-l faci fericit, sa-l iubesti. Toate sentimentele pe care un copil ti le trezeste, eclipseaza total lipsa legaturii voastre de sange si, ideea ca nu a crescut in pantecele tau, ca mama. Il cresti, bucurandu-te de viata, alaturi de el. Vei trai bucuria lui cand va descoperi lucruri noi, vei trai copilaria lui, ingropati in zambete si jucarii. Eu cred ca un copil adoptat poate gasi sprijin, intelegere, iubire, intr-o mama adoptiva.

| andreea_8479 a răspuns:

100% nu poti...at cand copilul tau natural se afla intr o anumita problema sau nu stiu...se confrunta cu cv grav sh se simte rau...mama poate simti... exista aceasta legatura inca din nastere
si eu cred ca daca este adoptat nu mai poate fi vb sh de aceasta legatura...

| lia a răspuns:

Cici, daca tu ai de gand sa adopti un copil si incepi deja cu intrebari de acest gen...mai bine te razgandesti happy
Copilul adoptat cu ce ar fi diferit de al tau? Normal ca face si el, ca orice alt copil greseli, nu trebuie sa i se aplice un tratament diferentiat pentru ca el simte acest lucru si se va distanta.

| lia a răspuns:

Cici, imi cer scuze pentru ca am interpretat gresit, am crezut ca este vorba despre tine.
Poate ca ar trebui sa mergi sa vorbesti cu ea, sa ii explic ca nu se poate "juca" cu educatia unui copil, daca nu tine la el, mai bine renunta decat sa creasca copilul si sa aiba complexe. Orice ironie adusa unui copil, o va tine minte toata viata.

| inna a răspuns:

Este evident ca da punctwinking

| simona24 a răspuns:

Stii este o vorba "nu e mama cine te face, e mama cine te creste", e usor de facut copii, mai greu e sa ii cresti.

| turist a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaa!

| giovana a răspuns:

Cand il cresti tu, il hranesti, il tii in brate, este imposibil sa nu il iubesti ca o mama adevarata. Mama, este aceea care creste si educa copilul, nu cea care il naste si il abandoneaza.

| alma a răspuns:

Sigur ca-l poate iubi la fel de mult, acum nu stiu daca si copilul o va respecta indeajuns cind va creste mare.

| ilie a răspuns:

Am fost un copil adoptat, pana la varsta de 14 ani nu am stiut ca celei care ii spuneam matuasa era mama naturala, iar fratilor le spuneam verisori.Cand am aflat adevarul am fost socat nu mai voiam sa aud sau sa vad pe careva. Dar a trecut totul si am simtit iubirea mamei adoptive la fel de mare ca mamei naturale.Acum nu le mai am pe nici una si simt o mare iubire pentru ele ca si in ultimii ani ai lor de viata.

| vio a răspuns:

Il poate iubi mai mult ca o mama naturala...sa-l faci e usor ...sal iubesti si sal cresti e mai greu...si culmea multe cupluri care nu pot face copii... iubesc copii...

| cici_6785 explică:

Vio nu cred ca ai inca copii, sa-l concepi e usor dar sa-l faci e un pic mai greu si mai e perioada de 9 luni in care il simti in pantecul tau... o experienta care o poate intelege doar o femeie care a avut cel putin un copil, legatura dintre mama si copil se stabileste inca din pantec si ar mai fi multe de spus dar imi plange bebele

| cici_6785 explică:

Lia eu nu vreau sa adopt un copil(am pana acum 2) am intrebat deoarece cumnata mea a adoptat un copil si vad cum se compoarta cu ea.Nu as vrea s-o judec dar modul ei de a fi mama ma face sa ma gandesc la alte lucruri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. doar 90%. restul s-il poate impune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| postolachiandreia a răspuns:

Da, daca iubeste copii nu cred ca face vreo diferenta intre ei...eu zic dupa parerea mea ca ii da mai multa atentie...