| SmileForMe12 a întrebat:

Parintii mei sunt pe cale sa se desparta.Mami si cu tati sunt impreuna de 16 ani si tati de la un timp se imbata si face scandal si incepe sa dea in mama.Mama a incercat sa cheme politia dar tata o ameninta ca o omoara.Maine ma duc cu mama sa caut apartament de inchiriat.Eu sincer nu-l suport pe tata.Credeti ca pe parcurs o sa sufar? Mama nu ma obliga sa stau cu ea dar mi-a zis ca nu voi mai avea multe lucruri fiindca ea nu are serviciu si o sa-si gaseasca greu.HELP ME

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Buna! Imi pare rau ca treci prin momente atat de dificile cu familia ta. Daca vei suferi, e greu sa iti spuna cineva pe internet, noi nici nu te cunoastem. Da, de obicei un astfel de eveniment in familie, mai ales in timpul copilariei, tinde sa afecteze pe majoritatea oamenilor, totusi cat de mult depinde de tine, de parintii tai, de situatia voastra anume si de cata sustinere primesti tu din partea parintilor si a altor persoane din jurul tau. Decizia mamei tale de a se desparti este cea mai buna intr-o astfel de situatie, altfel ati suferi amandoi in continuare. Te cred ca iti este greu sa nu ai resursele materiale de care ai nevoie si totusi sfatul mei, daca te ajuta cu ceva, ar fi sa ramai cu mama. Cumva pentru partea materiala tot veti gasi o solutie, in schimb daca tatal tau este agresiv cu mama, nu cred ca ai fi nici tu in siguranta cu el. Iti recomand sa apelezi la Telefonul Copilului pentru suport emotional si informatii utile in legatura cu situatia ta si ce ai putea face - http://telefonulcopilului.ro/ Este important sa ceri si primesti ajutor in asemenea momente. Mult succes!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Totul e trecator, dar locuinta unde stati acum cui apartine mamei sau dansului? Daca e pus pe numele fiecaruia sa bage divort si fiecare isi ia o parte din bani cand il vind, daca e casa mamei tale incurajeazo sa cheme politia si sa-l dea afara pe el.

| William a răspuns:

Cu betivii nu poti sa te intelegi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu un asemenea tata nu merita sa stai. O sa va fie mai greu un timp dar apoi razbiti cumva. Tatal meu ne-a lasat cand eu aveam 4 ani. Curaj!

| AR1373 a răspuns:

Sincer nu poti iubi doar pentru ca din el te tragi.Sa fim seriosi.
Eu imi iubesc parintii pantru ca ei m-au educat si m-au crescut cat mai bine,mi-au suportat mofturile si fitele,m-au ajutat sa inteleg viata,mi-au dat un exemplu de urmat,m-au sfatuit,si recunosc ca m-au batut cand eram mica,dar pe atunci nu existau legile astea.
Parintii trebuie sa-ti dea un exemplu,iar tatal tau nu-i tata daca e sa ne luam dupa cum se comporta.
Simtete bine ca scapi de un asemenea om care se lasa condus de vicii, si care isi bate persoana pe care cu putin timp in urma o iubea mai mult decat propria viata.
Vor exista momente in care simti ca iti lipseste dragostea parinteasca pe care o aveai odata dar gandeste-te de ce ai scapat:batai, suferinta, discutii aprinse, certuri.
Fi tare.

| zurick a răspuns:

O despărțire are efecte (de obicei foarte mari, mă rog depinde dacă părinții sunt destul de inteligenți încât să se desparte civilizat)negative asupra copilului.Acesta neînțelegând cine este vinovat va putea cauza urme adânci în sufletul copilului, vină care este a părințiilor deoarece nu i-a fost explicat copilului ce s-a întâmplat(Multe eșecuri din viața mea au fost făcute pentru că mintea mea nu înțelegea și nimeni nu-mi explica nimic,)
Acum depinde de tine, de tatăl tău, mama ta dacă vei suferi mai mult sau nesemnificativ.Fii alături de mama ta(victima), fără să te iei de tatăl tău(da nu înțelegi dar crede-mă), nu cere foarte multe, adu-le vorbe frumoase și sincere și vorbește cu ei despre asta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Poti ramane cu betivu daca vrei o situatie materiala mai buna, nimeni nu te opreste. (desi nu-ti recomand varianta asta)
Normal ca nu-ti va fi bine daca parintii se despart, eu am cunoscut multi copii a caror parinti erau divortati (cand eram in scoala generala si la liceu) si crede-ma, toti erau marcati (chiar daca nu voiau sa arate asta).
Cel mai bine si cel mai bine e sa-l determini pe taicatu sa se mute pe un drog mai putin riscant si care nu da comportament violent (cum ar fi verdele). Asa, ai rezolva problema.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca o sa iti cer prietenia si daca o accepti, o sa iti dau acolo un mesaj cu un mic sfat despre ce spui in intrebarea asta...
Daca vrei.
Iar daca nu, aici n-am cum sa iti raspund deoarece nu pot sa iti raspund.Decat sa te sfatuiesc sa te duci la doctor cu problema aia cu ochii, ca am vazut ca ai vreo 3 intrebari in care zici ca ai inceput sa stai prost rau cu vederea...

| anonima01 a răspuns:

Tu deja suferi! Eu cred ca daca tatal tau da in mama ta deja s-a ajuns foarte departe si este mai bine sa se desparta de el pana nu se intampla ceva tragic. La voi mai este si posibilitatea ca tatal tau sa o caute pe mama ta si sa nu mai scape de el, cum ai zis ca deja a amenintat-o pe mama ta ca o omoara.
Sincer, cred ca un divort este cea mai buna solutie. Si ai mei se cearta tot timpul, dar tata nu a dat niciodata in mama si cu toate astea de multe ori consider ca ar fi mai bine daca s-ar desparti pentru ca eu una m-am saturat de certurile lor. Cand eram mai mica stiu ca mama a vrut sa divorteze de tata dar nu a divortat din cauza mea, acum consider ca ar fi fost mai bine.
Ti-am zis asta ca sa intelegi ca stiu foarte bine ce simti si cum te simti, daca vrei sa vorbesti cu cineva eu te ascult pentru ca stiu ca nu vrei sa le spui asa ceva prietenilor, niciunul din prieteni mei nu stie de fapt ce e la mine in familie.

| yooocosti a răspuns:

Ma sincer nu cred ca e nevoie sa afle toti problemele tale din familie. straight face
dar referitor la asta daca tatal tau e "idiot" si nu-si da seama ca el va fi cel care va pierde din cauza asta.
O sa vezi ca daca asta se intampla va lui ii va parea rau, si tot el va fi cel care va veni sa va caute happy

| EvelynAlexandra98 a răspuns:

Prietenul meu cel mai bun a trecut prin ceva de genul. Relaxeaza-te, o sa se rezolve tot. Ramai cu mama ta, o sa-ti fie mai bine.

| MrNobodyy a răspuns:

Cel mai bine este să te duci la cine simți tu. O singură persoană te-a făcut adică ˝mama˝ nu contează bani. Important să fiți sănătoși. Decât să stai cu unu care are salariu dar bea și face toate căcaturile mai bine cu cineva care nu are dar e liniște în casă. Rămâi cu mama ta, e mult mai sigur pentru tine și nu prea cred că o să suferi prea mult mai ales la ceea ce face. Rămâi cu mama ta pentru că ai o singură mamă nu mai multe. :3 Ai grije.