| zizilix a întrebat:

Buna, TPU! Am o intrebare : in acesta seara a avut loc un scandal in familie intre mama si tata, contine violenta fizica.Acum sunt in camere diferite, dar ma gandeam sa sun la politie daca incepe iar in noaptea asta.Mentionez ca nu e prima data cand se intampla, plus ca nu am cum sa ma inteleg cu el. Politia ce poate face? As vrea sa il inchida.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu inchide pe nimeni, doar instanta de judecata poate pronunta o hotarare de condamnare la inchisoare.
Si in cazul expus mama ta poate face plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente, in termen de maximum 3 luni de la data faptei. De asemenea mama ta poate sa ceara un ordin de protectie, conform legii pentru combaterea violenţei în familie, 217/2003, republicată în 2014. Cererea se adreseaza judecatoriei in circumscriptia careia este domiciliul.