| Biby a întrebat:

Bună!
Pentru mine, ieri nu a fost o zi prea fericită.sad
Părinţii mei s-au certat foarte rau de la ora 16:00 până pe la 21:00. Tatăl meu a venit acasă şi i-a spus lui mami că vrea sa facă un împrumut bancar de aproape de 2 miliarde şi să pună in gaja apartamentul.Mami s. a supărat foarte tare pe el şi atunci au început sa ţipe unul la altul.Eu,pur şi simplu nu mai ştiam ce să fac.Plângeam încontinu.Se făcuse 21:30 şi încă se certau. Dupaia, în sfarsit au început să vorbească ca oamenii normali.Eu eram bolnava, şi imi crescuse febra pentru că m-au enervat şi m-au supărat foarte tare.Peste vreo 10 minute, s-au liniştit şi tati a vrut sa doarmă cu mami.Astăyi imi este frică, când va veni tatăl meu de la servici să nu se certe iar şi de data asta chiar să divorţeze.
Ce ar trebui să fac?crying

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu cred ca se ajunge la divort asa dintr-o data. Parintii tai sunt convinsa ca vor ajunge la un consens. Imi dau seama ce ingrozitor a fost pentru tine sa asisti la certurile lor si sa iti imaginezi tot ce e mai rau. Incearca sa privesti cat poti tu de relaxata problema. Gandeste-te ca aceasta problema nu o poti rezolva tu. Este o problema de oameni mari, care are fiecare dreptatea lui. Eu ii inteleg pe amandoi. Probabil tatal tau vrea sa investeasca banii intr-o afacere. Mama ta insa nu vrea sa-si riste acoperisul de-asupra capului. Eu sunt de aceiasi parere cu mama ta. Cred ca nici eu nu as fi de acord cu un imprumut atat de mare si cu un asa gaj. Tu spui ca ieri au inceput sa vorbeasca ca oamenii - deci undeva inca ieri au ajuns la un consens. Sper ca va totul in regula. Nu te consuma dinainte pentru ca nu poti schimba nimic cu asta. Eventual poti sa le spui la amandoi, pe un ton calm si prietenos cat de mare impact a avut cearta lor de ieri asupra ta si ca ii rogi frumos sa nu se mai certe, cel putin nu cu tine de fata. Dar asta poti s-o faci numai daca iti tii in frau sentimentele agresive si reprosurile. Expune doar faptele, asa cum ni le-ai spus noua pe net.

14 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

La o problema asa de "delicata", normal ca apar discutii mai aprinse.dar care nu ar trebui sa te afecteze. Pune-ti casile.si nu mai asculta ce spun.

| katy a răspuns:

Lasa-i ca ei se cearta si tot se impaca.nu te speria ca nu vor divorta

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Pai...si eu am probleme de gwnul acesta dar nu cu asa sume mari...
de facut nu prea ai ce sa faci.
cand vine tatal tau de la munca si vezi ca incepe sa se certe il lasi pana termina.
dupa cearta poarta o discutie derioasa cu el.
eu asa as face si...chiar am facut.
baftawinking

| oanacatalina a răspuns:

Sa ne spui si noua ce s-a intamplat. Sunt sigura ca au ajuns la un consens...

| Robert a răspuns:

Sa-i lasi in pace.Nu vor divorta doar ca au fost tensiuni intre ei.

| Ciprian a răspuns:

Vorbeste cu ei si roaga-i sa fie mai calmi, deoarece cearta lor te afecteaza si pe tine, iar un eventual divort nu ar fi bun pentru nimeni.

| davidstefan a răspuns:

Pai nu preai tu ceva de facut pentru ca ei doi gandesc practic unu in potriva celuilalt(pe tema cu banii) si nu cred ca in mintea lor; mai ales la nervi; nu o sa conteze ce ai spus(stiu din proprai experientza) sau chiar ai putea sa-i enervezi mai rau sau sa se certe si cutein(depinde ce zici) deci eu zic ca mai bine nu te bagi si incearca sa nu te candestica ei se cearta mai ales ca iti poate distrage atentzia de multe ori chiar si in momente importante.stai chill oricum problemele aste se pot rezolva daca amandoi uita funda?

| Dazzzie a răspuns:

Problemele parintilor tai sunt al lor.
n'ai ce sa faci
intr'o casnicie n'ai cum sa traiesti fara absolut nici o cearta.
toti au perioade d'astea.
toti care's casatoriti inclusiv familia si parintii mei se cearta.
ce naiba? e normal. si ca sa divortezi iti trebuie de 50 de ori mai multe motive pentru care n'ai putea trai cu parterul de viata.
asa ca. eu spun sa'i lasi, sa nu te mai agiti atata din cauza asta.
p.s. : cand eram mai mica plangeam si eu cand se certau, dar se pare ca inca sunt impreuna, se iubesc si recunosc ca mai au momente cand se cearta cam cat s'au certat ai tai, dar nu e treaba mea si urmatoarele zile e totul numai lapte si miere.
Bafta.:*

| Passionlove a răspuns:

Lasa-i sa discute, vor ajunge singuri la un numitor comun si ai sa vezi ca totul va reveni la normal. Ai incredere in parintii tai, sunt oameni maturi si stiu ce e mai bun pentru ei. In privinta divortului nu-ti fa griji, nu se va ajunge la asa ceva, ai sa vezi cand vei ajunge la varsta dumnealor si iti va veni randul sa iei o decizie importanta in familie nu tot timpul vei avea sustinere din partea partenerului de viata si va trebuie sa purtati o discutie, poate chiar mai aprinsa pana cand totul se va rezolva. Nu mai pune la suflet si incearca sa astepti sa se rezolve totul. Mult succes :*

| ledzeppelin a răspuns:

Am fost odata intr-o situatie asemanatoare.Nu divorteaza ei de la un lucru ca asta. Sunt sigura ca vor trece impreuna peste asta.Tu incearca sa vorbesti cu unul din parinti, cu care te intelegi mai bine, insa nu te baga intre ei.

| MaimoSH a răspuns:

Sa nu ii bagi in seama.Suna-ti prietenii si nu intra in panica.Nu mai plange si nu te mai panica ca nu se vor despartii.Iti garantez eu.

| dutsa24 a răspuns:

Imi pare rau de situatia creata.pot sa spun ca te inteleg deoarece la mine a fost cam aceeasi problema cinte se certyau ai mei eu eram cea care sufeream cel mai mult pentru ca nu ii suportam sa i vad cerinduse
stiu ca iti este greu sa ii vezi in situatie de genul acesta. speram ca cind va veni tatal tau acasa sa nu inceapa a se certa, dar in cazul in care conflictul ea amploare incearca sa te duci sa vb cu ei.sa le explici ca nu se merita sa se certe de la un nimic, sa vorbiti calmi ca niste oameni maturi si sa analizeze situatia de la cap la coada si astfel pot sa gaseasca o alta iesire din situatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E treaba lor si inclin sa-i dau dreptate mamei.O situatie din asta cere responsabilitatea amindurora pe cind, bag sama (a cita oara?), ca el vrea sa scoata si sa aiba singur controlul banilor pentru ca altfel nu vad motivul certurilor. Sfatuieste mama sa ramina pe pozitie si sa nu accepte nimic decit cu acte si sprijinul unui notar astfel incit sa fie legal si sa se imparta totul jumi-juma.

| tyby_9230 a răspuns:

Sa te bagi antre iei sa nu se mai certe